Nastąpiła bardzo potężna eksplozja

Zgodnie z pisemnym oświadczeniem amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) astronomowie w swoich obserwacjach używali różnych teleskopów, w tym Obserwatorium Rentgenowskiego Chandra i Low Frequency Array (LOFAR).

Astronomowie zaobserwowali jedną z największych w historii eksplozji czarnej dziury miliardy lat temu w SDSS J1531, masywnej gromadzie setek galaktyk oddalonej o 3,8 miliarda lat świetlnych od Ziemi.

Astronomowie oszacowali, że eksplozję spowodowała supermasywna czarna dziura w centrum jednej z galaktyk w galaktyce i ustalili, że w wyniku eksplozji wytworzyła się duża próżnia.

„Uważamy, że nasze dowody na Wielki Wybuch są mocne, ale dalsze obserwacje z udziałem Chandry i Lofara potwierdzą tę tezę” – powiedział Osase Omorui z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, który kierował badaniami. powiedział.

Omorui zauważył, że zdobędą więcej informacji na temat pochodzenia luki, którą już wykryli, i znajdą szczelinę, która według przewidywań utworzy się po drugiej stronie czarnej dziury.

Wyniki badań publikowane są w „The Astrophysical Journal”.

READ  Nagrody ATUDER w zakresie medycyny ratunkowej znalazły swoich zwycięzców

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *