Najważniejsze informacje o igrzyskach: Julia Marino zdobywa pierwszy medal USA; Łyżwiarze Rosji prowadzą w turnieju drużynowym

Obraz
Kredyt …Gabriela Bhaskar / The New York Times

Gdy Kamila Valieva szybowała po lodzie, deszcz migawek aparatu odbijał się echem po olimpijskiej arenie łyżwiarstwa figurowego. Była łyżwiarką do obejrzenia drugiego dnia imprezy zespołowej i dała występ, na który wielu ludzi przyszło.

Ubrana w fioletową, zwiewną sukienkę, w której wyglądała jak księżniczka Disneya, 15-letnia Valieva z łatwością wygrała krótki program w niedzielę. nawet ślad wysiłku. Otrzymała siedem ocen doskonałych za kunszt (i żadna z nich nie pochodziła od rosyjskiego sędziego).

Wynik Valievy (90,18 pkt.) wyprzedził jej najbliższego rywala, Wakabę Higuchi z Japonii, który zdobył 74,73 pkt. Jej końcowy wynik był nieco mniej niż rekord świata w krótkim programie 90,45, który ustanowiła w zeszłym miesiącu na Mistrzostwach Europy.

Jednak najważniejsze dla jej rosyjskiej drużyny było to, że jej dowódca wywindował drużynę rosyjską nad Stanami Zjednoczonymi i zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej.

Kredyt …Gabriela Bhaskar / The New York Times
Kredyt …Gabriela Bhaskar / The New York Times

„Cieszę się, że udało mi się zapewnić mojej drużynie maksymalną liczbę punktów” – powiedziała Valieva przez rosyjskiego tłumacza. „Zrobiłem wszystko, co mogłem dzisiaj zrobić”.

Ściskając pluszowego królika, dodała: „Czułam się bardzo zdenerwowana, ale też spokojna”.

Po krótkim programie kobiet tylko pięć z dziesięciu drużyn awansowało do ostatniego etapu rozgrywek: Rosyjski Komitet Olimpijski, Stany Zjednoczone, Japonia, Kanada i Chiny. Drużyna rosyjska pozostała na prowadzeniu po zakończeniu darmowej jazdy mężczyzn w niedzielne popołudnie. Ostatni dzień zawodów zaplanowano na poniedziałek.

READ  Ciepłe dane o inflacji w USA ożywiają globalną sprzedaż

Na drugim miejscu są Stany Zjednoczone, a trzecie Japonia. Przy obecnej tabeli i punktacji drużyny Rosji i Stanów Zjednoczonych mają już zagwarantowane medale.

Mimo to Amerykanie zakończyli dzień lamentując nad tym, co mogło być. Rozczarowujące występy Karen Chen i Vincenta Zhou, dwukrotnych olimpijczyków, którzy przyznali się do zdenerwowania przed niedzielnym wyjściem na lód, poważnie zaszkodziły Amerykanom szansę na zdobycie złotego medalu. Reprezentacja Stanów Zjednoczonych zdobyła brąz w konkursie drużynowym na ostatnich dwóch Zimowych Igrzyskach.

W niedzielę Chen zajął piąte miejsce w krótkim programie po upadku z trójskoku i niedostatecznej rotacji kolejnego skoku.

Jestem zdecydowanie rozczarowany pętlą, ponieważ powinienem był ją uderzyć i wiem, że mogę to uderzyć ”- powiedział Chen. „Gdybym miał szansę wyjść i zrobić to jeszcze raz, wiem, że mogę”.

Otrzyma tę szansę w poniedziałek: W niedzielę łyżwiarstwo figurowe w USA ogłosiło, że Chen weźmie udział w tym wydarzeniu w długim programie dla kobiet. Alexa Knierim i Brandon Frazier będą rywalizować w parach freeskate, ale trzykrotni mistrzowie kraju Madison Chock i Evan Bates zadebiutują na imprezie drużynowej w tańcu dowolnym, zastępując Madison Hubbell i Zachary’ego Donohue.

Kredyt …Gabriela Bhaskar / The New York Times
Kredyt …Gabriela Bhaskar / The New York Times

Zhou, jedyna od marca 2018 roku osoba, która pokonała trzykrotnego mistrza świata Nathana Chena, planowała wykonać pięć poczwórnych skoków, ale tylko dwa z nich wylądowały bez zarzutu. Tęsknił za jednym z nich wszystkich razem, obracając się w powietrzu tylko raz, a nie cztery razy.

Zhou przyznał sobie ocenę B-minus za swój wysiłek, ale powiedział, że z łatwością zresetuje się do rywalizacji indywidualnej mężczyzn, która rozpocznie się we wtorek.

„Rzeczy zaczną się układać lepiej” – powiedział.

READ  JK Rowling odpowiada na Putina po tym, jak porównał do niej Rosję w tyracie przeciwko kulturze anulowania

W piątek, pierwszego dnia rywalizacji drużynowej, zdecydowanie lepiej zaprezentowali się amerykańscy łyżwiarze.

Nathan Chen, zdobywca złotego medalu w singlu mężczyzn, zajął pierwsze miejsce, podobnie jak tancerki na lodzie Madison Hubbell i Zach Donohue. Alexa Knierim i Brandon Frazier zajęli trzecie miejsce w parach.

Kiedy rywalizacja zostanie wznowiona w poniedziałek, jest bardziej niż prawdopodobne, że Rosja pozostanie na prowadzeniu pod względem złotego medalu, choćby dlatego, że jej kobiety tak daleko wyprzedzają konkurencję. Rosjanki zdobyły podium na mistrzostwach świata w 2021 roku – a Valievy nawet tam nie było. Musiała jeszcze nawet jeździć na łyżwach w swojej pierwszej imprezie seniorskiej.

Zapytana w niedzielę, czy jest niepokonana, Valieva przytuliła swojego pluszowego królika bliżej i zachichotała.

Odmówiła odpowiedzi na pytanie.

Wynik

1
Flaga ROC

Rosyjski Komitet Olimpijski

45

2
flaga USA

Stany Zjednoczone

42

3
Flaga Japonii

Japonia

39

4
Może flaga

Kanada

30

5
Flaga CHN

Chiny

29

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *