Najważniejsza decyzja Stanów Zjednoczonych dotycząca armii izraelskiej!

Według Niezależnego; Według doniesień izraelskiej prasy akta sekretarz stanu USA Anthony Blinken ma ogłosić w nadchodzących dniach sankcje gospodarcze wobec batalionu Netza Yehuda za rzekome łamanie praw człowieka Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu. Między innymi zakazanoby przekazywania amerykańskiej pomocy wojskowej do batalionu Netzah Yanuda, a żołnierzom i oficerom batalionu nie wolno byłoby uczestniczyć w szkoleniach z armią amerykańską.

To pierwsza sankcja nałożona przez rząd USA za działalność izraelskiej jednostki wojskowej na Zachodnim Brzegu. Sankcje amerykańskie uniemożliwiłyby przekazywanie amerykańskiej pomocy wojskowej batalionowi Netza Yehuda, uniemożliwiając jego żołnierzom i oficerom udział w szkoleniach z armią amerykańską lub udział w działaniach finansowanych przez USA, podają źródła.

Z drugiej strony; Urzędnik amerykański powiedział, że zaangażowanie Blinkena na rzecz frakcji Netza Yehuda opierało się na wydarzeniach poprzedzających atak Hamasu na Izrael z 7 października, a wszystkie miały miejsce na Zachodnim Brzegu.

Jakie jest prawo Leahy'ego?

Sankcje opierają się na ustawie z 1997 r. przyjętej przez byłego senatora Partii Demokratycznej Patricka Leahy'ego, która zabrania armii amerykańskiej dostarczania wiarygodnych informacji na temat łamania praw człowieka amerykańskiej pomocy wojskowej lub siłom bezpieczeństwa, wojsku lub policji. Ustawa z 1997 r., której autorem był ówczesny senator USA Patrick Leahy, zakazuje programów szkoleniowych amerykańskiej pomocy zagranicznej i Departamentu Obrony dla jednostek zajmujących się bezpieczeństwem zagranicznym, wojskiem i policją zaangażowanych w łamanie praw człowieka. Według doniesień serwisu Axios, oprócz sankcji gospodarczych, batalion Netzah Yehuda i jego członkowie będą mieli zakaz otrzymywania pomocy wojskowej ani szkoleń ze Stanów Zjednoczonych.

Czym jest batalion Netza Yehuda?

Batalion Netzach Yehuda powstał jako jednostka specjalna dla żołnierzy czynnych. Z biegiem lat jednostka Netzah Yehuda stacjonująca na Zachodnim Brzegu stała się skrzydłem młodych, skrajnie prawicowych imigrantów „Hilltop Youth”, którzy nie zostali przyjęci do żadnej innej jednostki bojowej Sił Obronnych Izraela. Departament Stanu USA rozpoczął dochodzenie w sprawie batalionu Netza Yehuda pod koniec 2022 r. po tym, jak jego żołnierze brali udział w różnych incydentach przemocy wobec palestyńskiej ludności cywilnej.

READ  Kryzys Morza Czerwonego przenosi się na żywność: na horyzoncie niedobór herbaty – Wiadomości z ostatniej chwili

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *