Najświeższe wieści z Gazy: wojska amerykańskie zmierzają na Bliski Wschód! Program będzie trwał 2 miesiące…

Według zdjęć satelitarnych potwierdzonych przez BBC armia izraelska zakończyła budowę nowej drogi wschód-zachód w północnej Strefie Gazy. Izrael ogłosił budowę trasy dostaw. Niektórzy eksperci są jednak zaniepokojeni trwałością drogi.

Eksperci obawiają się, że droga zostanie wykorzystana jako bariera uniemożliwiająca Palestyńczykom z północnej Gazy powrót do domów.
Nowa droga zaczyna się w kibucu Nahal Os na granicy Izraela ze Strefą Gazy, przecina ją całkowicie ze wschodu na zachód i kończy się na obszarze przybrzeżnym na zachodzie.

W rozmowie z Arabską Służbą BBC emerytowany generał Jacob Nagel, były doradca ds. bezpieczeństwa premiera Izraela Benjamina Netanjahu, powiedział, że celem nowej drogi jest umożliwienie siłom bezpieczeństwa szybkiego dostępu do nowych zagrożeń. Niektórzy eksperci obawiają się jednak, że droga wydaje się stanowić część projektu w Gazie po izraelskich atakach. Nowa droga przecina Gazę i należy do sektora centralnego i południowego.
Chociaż istnieje już sieć dróg łącząca wschód i zachód tego obszaru, jedyną drogą, która biegnie nieprzerwanie przez Gazę, jest droga zbudowana przez armię izraelską. Ponadto dwie główne arterie przebiegające przez ten obszar przecinają się z drogami Saladin i Al Rashid.
W zeszłym miesiącu izraelski premier Benjamin Netanjahu ogłosił swoją wizję, zgodnie z którą Izrael utrzyma otwartą kontrolę bezpieczeństwa w Gazie po wojnie z Hamasem. Wielu przywódców ostrzegało wcześniej Izrael przed trwałym wydalaniem Palestyńczyków lub „degradowaniem Gazy”.

Nowa ścieżka otworzy na nowo debatę na temat powojennej strategii Izraela.

Jaka byłaby potencjalna użyteczność?

Eksperci z firmy wywiadowczej Jane's twierdzą, że tego typu nieutwardzona nawierzchnia jest idealna dla gąsienicowych pojazdów opancerzonych.

Izraelskie wojsko nie wdawało się w szczegóły w swoim oświadczeniu, dodając w swoim oświadczeniu: „Izraelskie wojsko wykorzystuje operacyjną trasę transportu w ramach operacji naziemnej”.
Były szef izraelskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Jacob Nagel również podkreślił względy bezpieczeństwa drogowego.
W rozmowie z Arabską Służbą BBC Nagel powiedział: „Pomoże to Izraelowi w wjeździe i wyjeździe, ponieważ Izrael będzie ponosił pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo i ochronę w Gazie”.

READ  Irańska Straż Rewolucyjna atakuje „izraelskie centra wywiadowcze” w Iraku; Bomba eksplodowała w pobliżu ambasady USA, zabijając 4 osoby!

Nagel opisał także tę drogę jako „drogę oddzielającą północ Gazy od południa” i dodał: „Nie chcę czekać, aż pojawi się zagrożenie”. Tego samego zdania jest inny emerytowany generał Jakow Amidor. Amidor powiedział, że głównym celem tej drogi było „zapewnienie logistycznej i wojskowej kontroli nad regionem”.

Khaled Elkindi z Middle East Institute of America również uważa, że ​​droga to projekt długoterminowy.

W rozmowie z BBC Elkindi powiedział: „Wygląda na to, że armia izraelska będzie miała otwarte stanowisko w Gazie:

„Dzieląc Gazę na dwie części, Izrael będzie kontrolował nie tylko ruch do i z Gazy, ale także przepływ powietrza w Gazie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *