Najnowsze informacje na temat kryzysu granicznego ukraińsko-rosyjskiego: aktualizacje na żywo

Prezydent Biden powiedział dziś, że choć chce, aby w kryzysie ukraińsko-rosyjskim zwyciężyła dyplomacja, USA są gotowe nałożyć poważne sankcje na Rosję, jeśli zdecyduje się ona napaść na Ukrainę.

Obejmuje to niedopuszczenie do funkcjonowania rurociągu Nord Stream 2.

„Nałożymy długoterminowe konsekwencje, które podważą zdolność Rosji do konkurowania gospodarczo i strategicznie. „Biden powiedział podczas jego uwag z Białego Domu we wtorek.

Co oznacza 11 miliardów dolarów rurociąg podmorski między Rosją a Niemcami mają do czynienia z Ukrainą? A dlaczego to taka wielka sprawa? Odpowiedź ma wiele wspólnego ze sposobem, w jaki Europa czerpie energię.

Rurociąg o długości 750 mil został ukończony we wrześniu, ale nie otrzymał jeszcze ostatecznej certyfikacji od niemieckich organów regulacyjnych. Po uruchomieniu zwiększy dostawy gazu bezpośrednio z Rosji do Niemiec.

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Ukraina i kilka krajów UE sprzeciwiały się gazociągowi od czasu jego ogłoszenia w 2015 roku, ostrzegając, że projekt zwiększy wpływy Moskwy w Europie.

Nord Stream 2 mógłby dostarczać 55 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. To ponad 50% rocznej konsumpcji Niemiec i może być warte nawet 15 miliardów dolarów dla Gazpromu, rosyjskiej firmy państwowej, która kontroluje rurociąg, w oparciu o średnią cenę eksportową w 2021 roku.

Energia jest głównym problemem politycznym w Europie Środkowej i Wschodniej, gdzie dostawy gazu z Rosji odgrywają zasadniczą rolę w wytwarzaniu energii i ogrzewaniu domów. Ceny gazu ziemnego są już bliskie rekordowo wysokich w Europie, a konflikt na Ukrainie może sprawić więcej bólu konsumentom.

Jako największy rosyjski odbiorca gazu, Niemcy starają się trzymać Nord Stream 2 z dala od globalnej polityki. Ale problem stał się nieunikniony po tym, jak Rosja zgromadziła ponad 100 000 żołnierzy w pobliżu swojej granicy z Ukrainą.

Jest tu dużo historii.

Spory o ceny energii nękają stosunki między Rosją a Ukrainą od czasu rozpadu Związku Radzieckiego w 1991 roku, kiedy to Rosja wielokrotnie odcinała dostawy gazu do sąsiada.

READ  Wydaje się, że Jowisz i Wenus zderzają się prawie w rzadkiej scenie niebieskiej | Przestrzeń

Rosja w ostatnich miesiącach zaprzeczyła używaniu energii do wywierania presji na Europę. Ale Międzynarodowa Agencja Energii ma obwiniono Moskwę za przyczynienie się do obecnego europejskiego kryzysu gazowego poprzez dostarczanie mniej niż mogłoby.

Nord Stream 2 może pomóc zmienić układ sił w Europie, jeśli chodzi o energię. W tej chwili Rosja potrzebuje Ukrainy, ponieważ duża ilość gazu, który sprzedaje do Europy, przepływa przez kraj do reszty kontynentu.

Przeczytaj więcej o rurociągu tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *