Minister spraw zagranicznych Fidan spotkał się z prezydentem Rosji Putinem

Jak wynika z wpisu zamieszczonego na koncie MSZ X w mediach społecznościowych, Fidan został przyjęty przez prezydenta Putina w Pałacu Kremlowskim w Rosji, gdzie udał się on na spotkanie BRICS+ i utrzymywał kontakty dwustronne.

Według źródeł dyplomatycznych Fidan podczas przyjęcia przekazał Putinowi pozdrowienia od prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. „Stosunki między obydwoma krajami układają się bardzo dobrze. Należy podjąć kroki w sprawie handlu”. powiedział.

drzewko, „Jesteśmy zaangażowani w kontynuowanie wszelkich możliwych wysiłków mediacyjnych na Ukrainie. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby kontynuować politykę stabilności, którą obaj przywódcy zaproponowali w odniesieniu do Syrii”. powiedział.

Minister spraw zagranicznych Fidan spotkał się z prezydentem Rosji Putinem

Z oświadczenia Kremla wynika, że ​​Putin przyjął ministra spraw zagranicznych Hakana Fidana w Pałacu Kremlowskim.

Putin powiedział, że minister Biden spotkał się z ministrami spraw zagranicznych krajów BRICS w Niżnym Nowogrodzie w Rosji. „Z zadowoleniem przyjmujemy zainteresowanie Turcji pracą BRICS. Z pewnością będziemy pod każdym względem wspierać jej pragnienie zjednoczenia się z krajami tej unii”. powiedział.

Putin podkreślił, że obecna sytuacja wymaga większej współpracy w zakresie bezpieczeństwa i współpracy gospodarczej, szczególnie w regionie, w którym leżą oba kraje. „Wszystko, o czym właśnie wspomniałem, jest w taki czy inny sposób naszymi priorytetami i jest skutecznie rozwijane”. powiedział.


„Wszystki postęp następuje pod przywództwem mojego przyjaciela, tureckiego prezydenta Erdogana”.

Odnosząc się do stosunków między Rosją a Turcją Putin powiedział: „Z zadowoleniem przyjmujemy rozwój stosunków z Republiką Turcji. Oczywiście cały rozwój następuje pod przewodnictwem i bezpośrednim wsparciem mojego przyjaciela, prezydenta Turcji Erdogana”. powiedział.

Wskazując, że pomimo ubiegłorocznych wzrostów, w tym roku nastąpił spadek wolumenu handlu między obydwoma krajami, Putin stwierdził, że główną tego przyczyną jest rewizja cen towarów eksportowanych i importowanych, i ma nadzieję, że zrekompensuje to ta sytuacja. .

Minister spraw zagranicznych Fidan spotkał się z prezydentem Rosji Putinem


„Cieszymy się z determinacji Turcji, by przyczynić się do rozwiązania kryzysów”

READ  Rodzina myślała, że ​​nie żyje... 27 lat później odnaleziono go żywego w piwnicy sąsiada: „Urzekł mnie”

Odnosząc się do kryzysu na Ukrainie, Putin dokonał następującej oceny:


„Cieszymy się z determinacji naszych tureckich przyjaciół, aby przyczynić się do rozwiązania sytuacji kryzysowych, w tym kryzysu ukraińskiego. Chciałbym podziękować za wsparcie procesu negocjacyjnego oraz za zapewnienie Stambułu jako platformy do negocjacji w sprawie rozwiązania konfliktu Kryzys ukraiński.”

Putin podkreślił, że Erdogan odegrał kluczową rolę w zawarciu 22 lipca 2022 roku w Stambule porozumienia o korytarzu zbożowym pomiędzy Turcją, Ukrainą, Rosją i Stanami Zjednoczonymi, dodając: „Niestety kontrakt nie został przedłużony i to nie nasza wina”. powiedział.

Putin powiedział, że Erdogan podjął inicjatywy dotyczące sytuacji na Morzu Czarnym:


„Popieraliśmy tę inicjatywę. Niestety strona ukraińska w ostatniej chwili odrzuciła tę ofertę. Jednakże wszystkie wysiłki Republiki Turcji w tym kierunku oceniamy ostrożnie i z wielkim szacunkiem. Będziemy z Państwem w dalszym ciągu kontaktować się . Ta sytuacja.”


„Odegraliśmy kluczową rolę w rozwiązaniu kryzysu syryjskiego”

Władimir Putin powiedział, że Rosja i Turcja odegrały ważną rolę w rozwiązaniu kryzysu syryjskiego. „Uważam, że słuszne jest zrobienie tego, co w naszej mocy, aby utrzymać format astański, walczyć z terroryzmem i zapewnić stabilizację sytuacji w tym kierunku, co jest dla nas bardzo ważne. Ogólnie rzecz biorąc, sytuacja rozwija się w pozytywnym kierunku. .” Dokonał swojej oceny.

Putin, „Chcę przekazać moje gratulacje prezydentowi Erdoganowi. W przyszłości, w dniach 3–4 lipca, w ramach międzynarodowego wydarzenia, Erdogan, o ile mi wiadomo, będzie w Astanie i będziemy mieli okazję spotkać się go i omówimy wszystkie kwestie”. powiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *