KTO twierdzi, że potrzebne są dawki przypominające COVID, odwracając poprzednią rozmowę?

GENEWA (AP) –

Grupa ekspertów zwołana przez Światową Organizację Zdrowia powiedziała we wtorek, że „zdecydowanie popiera pilny i szeroki dostęp” do dawek przypominających, w odwróceniu wcześniejszego nalegania agencji ONZ, że wzmacniacze nie są konieczne i przyczyniły się do nierówności w szczepionkach.

W oświadczeniu WHO stwierdziła, że ​​jej grupa ekspertów doszła do wniosku, że szczepienie zatwierdzonymi szczepionkami COVID-19 zapewnia wysoki poziom ochrony przed ciężką chorobą i śmiercią w globalnym krążeniu niezwykle zaraźliwego wariantu omikronu.

Stwierdzono, że szczepienia, w tym stosowanie dawek przypominających, są szczególnie ważne dla osób zagrożonych poważnymi chorobami.

W zeszłym roku dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus wezwał do moratorium na dawkach przypominających, podczas gdy dziesiątki krajów podjęło się ich podawania, mówiąc, że kraje bogate powinny natychmiast przekazać te szczepionki biednym krajom. Naukowcy WHO powiedzieli wówczas, że będą nadal oceniać napływające dane.

Liczne badania naukowe dowiodły, że dawki przypominające zatwierdzonych szczepionek pomagają przywrócić słabnącą odporność i chronić przed poważnym COVID-19. Programom przypominającym w bogatych krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, przypisuje się zapobieganie rozprzestrzenianiu się gwałtownego wzrostu zakażeń omikronowych na szpitale i cmentarze.

WHO powiedziała, że ​​nadal monitoruje globalne rozprzestrzenianie się omikronu, w tym Wersja „ukryta” znany jako BA.2, który, jak udokumentowano, ponownie zainfekował niektóre osoby po początkowym przypadku omikronu. Prowadzone są mieszane badania nad tym, czy powoduje cięższą chorobę, ale szczepionki wydają się równie skuteczne przeciwko niemu.

WHO zauważyła, że ​​wszystkie obecnie zatwierdzone szczepionki przeciwko COVID-19 są oparte na szczepie, który po raz pierwszy wykryto w Wuhan w Chinach ponad trzy lata temu.

„Od tego czasu trwa ciągła i znaczna ewolucja wirusów i prawdopodobnie ta ewolucja będzie kontynuowana, powodując pojawienie się nowych wariantów” – podała agencja. Dodał, że szczepionki na koronawirusa prawdopodobnie będą wymagały aktualizacji.

READ  MLB All-Star Game: Yankees, Blue Jays, Dodgers, każdy z dwoma starterami Aaron Judge prowadzi wszystkich zbierających głosy

___

Śledź wszystkie historie AP dotyczące pandemii na: https://apnews.com/hub/coronavirus-pandemic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *