Kim jest kurdyjski naukowiec Nadir Nadirov?

Nadir Nadirov urodził się 6 stycznia 1932 roku we wsi Qîqaçê w Autonomicznym Regionie Nachiczewan. W 1933 roku jego rodzinę wywieziono do Kazachstanu. Wychowany w trudnych warunkach Nadirow jest absolwentem Państwowego Instytutu Pedagogicznego Gokol na Wydziale Chemii i Biologii.

Nadirow wstąpił do Instytutu Lenina w Moskwie w 1956 roku i uzyskał tytuł magistra, kontynuując naukę, uzyskując doktorat z chemii w 1967 roku. W 1970 roku uzyskał stopień profesora. Wielki sukces odniósł w 1983 roku, zdobywając stopień naukowy. Nadyrow, członek Międzynarodowej Akademii Nauk, był prezesem Kazachstańskiej Akademii Chemii.

Prowadził badania na temat Kurdów

Nadir Nadyrov pisał o społeczno-kulturowej przeszłości i obecnym życiu kazachskich Kurdów. Honorowy przewodniczący Związku Kurdyjskiego w ZSRR i członek Zgromadzenia Ludowego Kazachstanu Nadyrow jest stałym członkiem Narodowej Akademii Nauk Kazachstanu od 1993 r. Nadyrow, przedstawiciel mniejszości kurdyjskiej w Radzie Mniejszości przy prezydencji Kazachstanu, był doradcą prezydenta Kazachstanu Nura Sultana Nazarbajewa.

Prace Nadira Nadira

Znany kurdyjski naukowiec Nadir Nadirov napisał do chwili obecnej 8 książek na temat chemii i ropy naftowej. Jego 750 artykułów naukowych oświeciło naukowców. Jest naukowcem, autorem 28 monografii i 260 odkryć naukowych. Książka naukowca „Kazachstan Ropa i Gaz Ziemny” otrzymała nagrodę za najlepszą książkę 1996 roku.

Nadir Nadyrow, który ma wiele prac na temat Kurdów, brał udział jako przedstawiciel Kurdów w grupie mniejszości w Kazachstanie.

READ  Afrykański zwycięzca International Söğüt College Cambridge Science Competition - Aktifhaber

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *