Kara za terroryzm za grę o ISIS Bride

Sąd wojskowy w Moskwie uznał rosyjskiego pisarza i reżysera teatralnego sztuki o narzeczonej ISIS za winnego „legalizacji terroryzmu” i skazał ich obu na 6 lat więzienia.

Svetlana Petrichuk i Yevgenia Berkovich zostały skazane w połowie 2010 roku za stworzenie gry o nazwie The Brave Balkan Finist inspirowanej Rosjankami, które udały się do Syrii, aby poślubić bojowników terrorystycznych.

Petrichuk (44 l.) i Berkovich (39 l.) planują odwołać się od swoich wyroków skazujących.

Jego procesy, niektóre prowadzone za zamkniętymi drzwiami, wzbudziły obawy o wolność artystyczną w kraju.

Petrichukowi i Berkowiczowi postawiono zarzuty legalizacji terroryzmu, za co grozi kara do 7 lat więzienia, a prokuratorzy argumentowali, że gra ta pozytywnie odzwierciedla ISIS.

Artyści zaprzeczają zarzutom. Berkovich powiedział na rozprawie, że wystawił sztukę, aby zapobiec terroryzmowi. Twierdzenie to powtórzył Petriychuk, który powiedział, że napisał sztukę, aby uniknąć wydarzeń przedstawionych w przedstawieniu.

„Nie mam pojęcia, co wybrane przez niego słowa mają coś wspólnego ze mną” – Berkovich powiedział rosyjskiej agencji prasowej RBC.

Jego prawnicy powiedzieli, że spektakl otrzymał wsparcie rosyjskiego Ministerstwa Kultury i zdobył najbardziej prestiżową rosyjską nagrodę teatralną – Złotą Maskę.

Jedna z prawników, Ksenia Karpińska, nazwała wyrok „całkowicie nielegalnym” i „niesprawiedliwym” i zapowiedział złożenie apelacji, ale przyznała, że ​​„nie ma na to nadziei”.

Według prawnika Petriychuka sztukę czytano osadzonym w więzieniu dla kobiet na Syberii w 2019 r., a państwowa służba więzienna pochwaliła ją na swojej stronie internetowej.

Pod listem otwartym opublikowanym przez „Nową Gazetę” w sprawie wsparcia artystów po ich aresztowaniu zebrano już ponad 16 tys. podpisów.

Grupa wsparcia „Zhenya! Sweat!” Wiwatuje, gdy przyjeżdża więzienną furgonetką wiozącą Jewgieniję Berkovich i Swietłanę Petrichuk. Reżyser i dramaturg Cesur Şahin został skazany na 6 lat więzienia za sztukę Finist.

W piśmie napisano, że gra „zawiera bardzo wyraźny przekaz antyterrorystyczny”.

READ  Ważne spotkanie w Ankarze! Prezydent Erdogan podejmuje działania w sprawie zakładników przetrzymywanych przez Hamas

Oprócz kary więzienia obu kobietom nakazano zakaz prowadzenia stron internetowych przez trzy lata po wyjściu na wolność. Przebywają w areszcie od maja 2023 r. i będą odbywać karę w kolonii karnej.

Jego zwolennicy, w tym wybitni artyści rosyjscy, twierdzą, że wynik może mieć związek z antywojenną poezją Berkovicha.

Odatv.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *