EKSKLUZYWNIE: Iran zgadza się wysłać rakiety, więcej dronów do Rosji pomimo Zachodu

  • Iran sprzeda więcej dronów i rakiet Rosji
  • Iran był ostro krytykowany przez Zachód za drony
  • Teheran pod presją masowych protestów

18 października (Reuters) – Iran obiecał dostarczyć Rosji oprócz dronów pociski ziemia-ziemia, powiedziało Reuterowi dwóch wysokich rangą urzędników i dwóch irańskich dyplomatów, co może rozzłościć Stany Zjednoczone i inne mocarstwa zachodnie.

Umowa została zawarta 6 października, kiedy pierwszy wiceprezydent Iranu Mohammad Moghar, dwaj wyżsi rangą oficerowie potężnej Gwardii Rewolucyjnej Iranu i urzędnik Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego odwiedzili Moskwę na rozmowy z Rosją na temat dostaw broni.

„Rosjanie poprosili również o drony i irańskie pociski balistyczne o lepszej celności, zwłaszcza o rodzinę rakiet Fateh i Solfaqar” – powiedział jeden z irańskich dyplomatów.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Potwierdził to zachodni urzędnik, mówiąc, że Iran i Rosja mają umowę na dostarczanie pocisków krótkiego zasięgu, w tym Solfakar.

Irański dyplomata odrzucił twierdzenia zachodnich urzędników, że takie transfery naruszają rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2015 roku.

„Gdzie są używane, nie jest problemem sprzedającego. Nie stajemy po żadnej stronie w kryzysie na Ukrainie jak Zachód. Chcemy zakończyć kryzys środkami dyplomatycznymi” – powiedział dyplomata.

W ostatnich tygodniach Ukraina poinformowała o rosyjskich atakach z użyciem dronów Shahed-136 produkcji irańskiej. Iran odmówił dostarczania dronów do Rosji, a Kreml we wtorek zaprzeczył, jakoby używał irańskich dronów do ataku na Ukrainę.

Zapytany, czy Rosja używała irańskich dronów w swojej kampanii na Ukrainie, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Kreml nie ma żadnych informacji na temat ich użycia.

„Rosyjski sprzęt jest używany z rosyjską nomenklaturą” – powiedział. „A wszystkie pytania należy kierować do Ministerstwa Obrony”.

Ministerstwo nie odpowiedziało od razu na prośbę o komentarz.

Dodanie irańskich pocisków do arsenału dronów Moskwy w jej wojnie z Ukrainą może wywołać napięcia między Iranem a Stanami Zjednoczonymi i innymi mocarstwami zachodnimi.

READ  Burmistrz miasta zaprzecza raportowi Jaguara w Jacksonville – „Jeśli istnieją dowody, to są one bezużyteczne”

Eksport „wkrótce, bardzo szybko”

Amerykański urzędnik powiedział, że Departament Stanu USA ocenił, że w poniedziałek rano irańskie drony zostały użyte w niespodziewanym ataku na stolicę Ukrainy, Kijów. Rzeczniczka Białego Domu Karin Jean-Pierre oskarżyła Teheran o kłamstwo, gdy twierdził, że Rosja nie używała irańskich dronów na Ukrainie.

Europejski urzędnik dyplomatyczny powiedział, że jego kraj ocenia, że ​​Rosji będzie trudniej wytwarzać własną broń z powodu sankcji nałożonych na jej przemysł i zwróci się w stronę importu od partnerów, takich jak Iran i Korea Północna.

„Drony i pociski to logiczny kolejny krok” – powiedział ambasador Europy.

Zapytany o sprzedaż irańskich rakiet ziemia-ziemia Rosji, wysoki rangą urzędnik wojskowy USA powiedział: „W tej chwili nie mam niczego, czy jest to dokładne, czy nie”.

W ramach zachodnich sankcji władcy Iranu chcą wzmocnić strategiczne więzi z Rosją, co może jeszcze bardziej odsunąć równowagę sił na Bliskim Wschodzie od Republiki Islamskiej przeciwko wspieranemu przez USA blokowi arabsko-izraelskiemu z Zatoki Perskiej.

Władcy Iranu są pod presją ogólnokrajowych protestów, które zostały podsycone śmiercią w areszcie 22-letniej kobiety, która została zatrzymana za „niewłaściwą odzież”.

Kilka krajów Unii Europejskiej wezwało w poniedziałek do nałożenia sankcji na Iran za dostawy dronów do Rosji, ponieważ blok zgodził się na oddzielne sankcje przeciwko stłumieniu zamieszek przez Teheran.

„Oni (Rosjanie) chcieli kupić setki naszych pocisków, nawet pocisków średniego zasięgu, ale powiedzieliśmy im, że wkrótce możemy wysłać im kilkaset pocisków krótkiego zasięgu, o które proszono Solfagar i Fateh 110” – powiedział jeden z nich. pracowników ochrony.

„Nie mogę podać dokładnego czasu, ale wkrótce, bardzo niedługo zostaną wysłane w 2 do 3 przesyłkach.”

Urzędnik z Europy Wschodniej, który monitoruje rosyjską działalność zbrojeniową, powiedział, że rozumieją, że umowa zbrojeniowa ma miejsce, chociaż nie miał konkretnych dowodów na poparcie tego. Urzędnik powiedział, że irańscy i rosyjscy przywódcy postanowili kontynuować transfer.

READ  Trump zwrócił się do Sądu Najwyższego o zablokowanie Komisji udostępnienia 6 stycznia jego akt Białego Domu.

Moskwa specjalnie zażądała pocisków ziemia-ziemia Fateh 110 i Solfakar krótkiego zasięgu, a inny irański dyplomata powiedział, że wysyłka nastąpi w ciągu maksymalnie 10 dni.

Drony szturmowe

Stawka jest wysoka dla Iranu, który negocjuje z Zachodem odnowienie umowy z 2015 r., która złagodziła sankcje gospodarcze nałożone na Teheran w zamian za ograniczenia swoich prac nuklearnych.

Negocjacje utknęły w martwym punkcie, a stłumienie przez Iran wszelkich sporów lub niepokojów między Teheranem a mocarstwami zachodnimi w sprawie sprzedaży broni do Rosji może osłabić wysiłki zmierzające do zawarcia umowy.

Stany Zjednoczone zgadzają się z brytyjskimi i francuskimi ocenami, że dostawy dronów przez Iran do Rosji naruszyłyby rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ, która zatwierdziła umowę z 2015 r., powiedział w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu USA Vedant Patel.

Zachodni urzędnik, który odmówił identyfikacji ze względu na delikatność sprawy, powiedział, że wymiana rakiet, podobnie jak drony, naruszałaby rezolucję 2231 ONZ.

Wielu wysokich rangą urzędników irańskich jest oburzonych „niesprawiedliwymi” planowanymi sankcjami na Iran w związku z eksportem broni do Rosji, powiedział drugi dyplomata.

We wrześniu Teheran odrzucił wniosek prezydenta Władimira Putina o wyrafinowane irańskie drony bojowe dalekiego zasięgu Arash 2, powiedziało agencji Reuterowi trzej irańscy urzędnicy.

Zapytany o powód odmowy, jeden z urzędników przytoczył kilka kwestii, w tym „pewne kwestie techniczne”.

„A dowódcy gwardii (rewolucyjnej) martwili się, że gdyby użyli tego drona Arash 2 na Ukrainie, Amerykanie mieliby dostęp do naszej technologii”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Pisanie przez Michaela Giorgi, Edycja przez Williama MacLeana

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *