Ekonomiczny cios z UE dla rosyjskiego banku centralnego

Rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wiegand wygłosił oświadczenie na codziennej konferencji prasowej w Brukseli w sprawie aktywów rosyjskiego banku centralnego, które zostały dotychczas zamrożone przez UE z powodu wojny.

W ramach 10. unijnego pakietu sankcyjnego firmy z krajów członkowskich są zobowiązane do 12 maja zgłosić Komisji Europejskiej aktywa i rezerwy zablokowane przez Centralny Bank Rosji.Państwa członkowskie UE poinformowały Komisję, że zamroziły aktywa rosyjskiego banku centralnego o wartości ponad 200 miliardów euro.’ użył sformułowania.

Wskazując, że Rosja jest zdecydowana zapłacić za szkody wyrządzone Ukrainie, Wikand powiedział, że prace w tej sprawie trwają energicznie.

Wikand powiedział, że jedną z możliwości wykorzystania rosyjskich aktywów zamrożonych na Ukrainie są środki rosyjskiego banku centralnego, dodając, że odsetki od tych aktywów mogłyby zostać wykorzystane na rzecz Ukrainy.

Wiegand powiedział, że grupa robocza powołana w ramach Rady Unii Europejskiej dyskutowała nad wyceną rosyjskich aktywów, a wczoraj odbyło się jej ostatnie posiedzenie.

Na Zachodzie rezerwy rosyjskiego banku centralnego w wysokości 300 miliardów dolarów zostały zamrożone z powodu wojny rosyjsko-ukraińskiej.

READ  Czy stolica Zatoki Perskiej otworzyła drogę do Turcji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *