Dlaczego podróż do Waszyngtonu została przełożona lub odwołana?

Recepa Tayyipa Erdogana-Joe Bidena

Po rozwiązaniu kwestii szwedzkiej zarówno Ankara, jak i Waszyngton odetchnęły z ulgą. Oprócz zgody Kongresu na sprzedaż F-16, jednym z elementów porozumienia jest zgoda prezydenta. Recepa Tayyipa ErdoganaZdjęcie w Białym Domu. Zatem wizyta w Waszyngtonie była planowana od roku.

Erdoğan, który czerpał korzyści z polityki wewnętrznej, stale krytykując USA i Zachód, zaczął schodzić ze ścieżki, ponieważ nie mógł już na niej czerpać korzyści, i teraz, aby przezwyciężyć trudności gospodarcze, zwrócił się ku Zachodowi, a nie Wschodowi. Uścisk dłoni superpotędze w Gabinecie Owalnym może mieć kluczowe znaczenie dla przesłania, jakie wysyła ono do przyjaciół i wrogów w kraju i za granicą.

Związki łatwo jest zerwać, ale ich naprawienie już nie jest takie proste.

Błędy w obu stolicach spowodowały nieprzewidywalne zatrzymanie stosunków. Do tego stopnia, że ​​spotkanie 9 maja, które wszyscy, a zwłaszcza świat biznesu z pewnością miało nastąpić, zostało w tym roku przełożone lub odwołane.

Zaskakujący transport dyplomatyczny

W artykule, który napisałem dwa miesiące temu, pisałem, że poprawa stosunków wymaga czasu, że utraty zaufania nie da się łatwo zrekompensować i że prawdopodobieństwo wizyty Erdogana w Waszyngtonie w roku wyborczym jest niewielkie.

Jednak od marca obserwujemy wzajemny ruch wizytacyjny, co mnie zaskakuje. Prezydent MIT-u Ibrahim Galin, Później minister spraw zagranicznych Hakana Fidena Wyjechali do Ameryki osobno na początku marca. Później 14 marca Kalin, Fidan i minister obrony udali się razem do Iraku. Warto pamiętać o irackim wymiarze w stosunkach z USA, zwłaszcza po zeszłotygodniowej wizycie Erdogana w Bagdadzie i Erbilu.

Najważniejszym z tych tranzytów była jednak wizyta Hakana Fidona na początku marca, gdyż dowiedzieliśmy się, że podczas obszernych spotkań w Waszyngtonie poczyniono przygotowania do spotkania Erdoğan-Fiden.

Następnie, na niższym szczeblu, miały miejsce kolejne wizyty z Ameryki do Ankary. Na przykład 15 kwietnia do Ankary przybył Podsekretarz ds. Politycznych Departamentu Stanu USA, czyli nazwisko numer trzy ministerstwa. Koordynator Departamentu Stanu USA ds. walki z terroryzmem był ostatni w Ankarze 22 kwietnia. Od strategicznej obojętności…

READ  Mężczyźni z Teksasu, Homero Zamorano i Christian Martinez, oskarżeni o śmierć 53 migrantów znalezionych w ciężarówce

Szczerze mówiąc, przez pierwsze 3 lata swojej kadencji nie opowiadał się za Erdoganem. Bidena„Kiedyś obiecaliśmy. Erdoğan jest tak zawzięty i skłonny do współpracy, że zamiast przyjąć postawę „przyjdźmy i dajmy mu zdjęcia, wystarczy”, wydaje się, że jest na dobrej drodze do uzyskania kompleksowego wyniku Wizyta.

Za takim podejściem kryje się stwierdzenie umieszczone w dwóch stolicach: „To ochłodzenie stosunków jest szkodliwe dla wszystkich. Byli też tacy, którzy mówili: „Ponieważ wybory w Turcji długo się nie odbędą, będziemy nadal współpracować w stosunkach”.

Choćby antyamerykanizm. Opór Turcji

Grupy te po obu stronach ponownie działały pod niespokojną presją ze strony grup antytureckich i antyamerykańskich w obu stolicach.

Podczas gdy ci, którzy chcą sabotować wizytę, czekają na okazję, ci po stronie amerykańskiej muszą opowiedzieć jasną historię; Tak więc, choć nie pozwolił na związanie Bidena, ci, którzy chcieli, aby wizyta doszła do skutku, zwłaszcza ambasador USA w Ankarze i turecki MSZ, do ostatniej chwili utrzymywali pomysł spotkania. „Przygotowania trwają”.

Trudny proces negocjacji

Niepowodzenie wizyty przypisuję temu, że w negocjacjach nie doszło do kompromisu i że grupy, które się nie lubiły, nie były zbytnio zainteresowane kompromisem.

Turcja może nawet nie być w stanie pogodzić się z USA, szczególnie w sprawie posunięć przeciwko Irakowi i przyszłości Iraku.

Amerykańskim żołnierzom grozi opuszczenie kraju. Ankara: „Czy chcesz, żebym miał wpływy w Iraku lub Iranie?” W odpowiedzi nie znalazł wystarczającego poparcia dla swoich żądań dotyczących obecności PKK w Iraku i Syrii.

W związku z tym Stany Zjednoczone mogą ze względów bezpieczeństwa wysunąć kontrżądania, które Ankarze mogą się nie spodobać lub które mogą uznać za opresyjne ze względu na politykę wewnętrzną.

Czy oczekiwania gospodarcze nie są spełnione?

Kolejną kwestią są oczekiwania gospodarcze. W pierwszym roku wojny na Ukrainie Ameryka dużo narzekała; Podjęto zdecydowane kroki przeciwko próbom Rosji obejścia sankcji za pośrednictwem Turcji.

Nawet Stany Zjednoczone i Unia Europejska nie narzekają tak bardzo jak wcześniej. Turcja oczekuje w zamian pewnych gestów, np. chce, aby USA podniosły cła na wyroby z żelaza i stali. Choć podobne wnioski wyciągnięto dla innych krajów, w przypadku Turcji wskaźnik ten nadal wynosi 25 proc.

READ  Huragan Fiona: Prognozy ostrzegają, że burza będzie „ekstremalnym wydarzeniem pogodowym”, gdy będzie zmierzać w kierunku wschodniej Kanady

Sonora Kakapte X skomentował, że wizyta się nie odbyła, ponieważ nie spełniono żądań Erdoğana, zwłaszcza porozumień handlowych, a spotkanie nie mogło przynieść konkretnych rezultatów.

Być może USA pomyślały, że wystarczy zacząć kupować od Turcji pociski artyleryjskie z czasów zimnej wojny do użytku na Ukrainie i że turecka firma utworzy fabrykę w USA.

Tymczasem Stany Zjednoczone powinny dać zielone światło dla skreślenia Turcji z popularnej szarej listy, co byłoby pozytywne, choć stanowiłoby sygnał ożywienia gospodarczego.

Gdyby Erdogan nie ujawnił tej porażki w wyborach lokalnych, być może nalegałby na mniej kontrowersyjną wizytę. Chciał jednak bardziej pozytywnego wyniku, aby nie dać się wykorzystać opozycji. Takie negocjacje i nieporozumienia są naturalne przed spotkaniem liderów. Nawet biurokraci próbują doprowadzić sprawy do poziomu, znaleźć złoty środek i pozostawić pewne spory zarządowi.

Ale aby tak się stało, obie strony muszą być gotowe na wizytę i musi ona być pozytywna. Wydaje się, że w obu stolicach zwyciężyli niechętni.

Warto zaznaczyć, że wiadomość o odwołaniu wizyty Ota TV, na którą turecki świat biznesu z niecierpliwością czeka, na pewno się wydarzy i wiadomość ta nie jest dementowana od kilku dni i nie została w pełni potwierdzona. Odpowiedź na salwę Ankary, która miała charakter wstępny i podważała proces (bo nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja), nie nadeszła z Departamentu Stanu USA, ale z Białego Domu; To jest od Koordynatora ds. komunikacji Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Johna Kirby’ego Całkowicie ignorując przygotowania, powiedział: „I tak nie planuje się żadnej wizyty”, co oznaczało, że „Waszyngton nie jest zbyt podekscytowany tą wizytą”.

Najwyraźniej niektórzy je budowali, inni byli więcej niż szczęśliwi, mogąc je zburzyć.

Lider Hamasu Erdogana Ismaila Haniyeha Nie wiem, na ile pomocne było w tym procesie jego spotkanie.

READ  Minister Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Vedat Raport ISKCON-u o płacy minimalnej – Wiadomości gospodarcze z ostatniej chwili

Myślę, że obie strony znalazły przyczynę, której szukały. USA mogłyby wskazać na wizytę Haniyeh, zaś Erdogan (jak wskazuje Oda TV) mógłby przytoczyć decyzję Kongresu USA o wysłaniu pomocy wojskowej dla Izraela, oprócz pomocy dla Ukrainy. Biden przyniesie korzyść lobby izraelskiemu, a Erdogan skorzysta lobby antyizraelskie w Turcji.

Jeśli przypiszemy przełożenie/odwołanie podróży wyłącznie kwestii Gazy, przegapimy cały obraz i różne konsekwencje w stosunkach turecko-amerykańskich.

Kim jest Parsin Yinans?

Barsin Yinans urodził się w 1968 roku i jest absolwentem Wydziału Stosunków Międzynarodowych METU. Rozpoczął pracę jako stażysta w 1990 r. i przez ponad 10 lat pracował jako korespondent dyplomatyczny biura Milliad Ankara. Później zajął się dziennikarstwem telewizyjnym i pracował najpierw w TV8, a następnie w biurze CNN Türk Ankara.

Oprócz stosunków Turcja-USA i Turcja-UE śledził rozwój wydarzeń związanych z turecką polityką zagraniczną w szerszym obszarze geograficznym, od Kaukazu po Bliski Wschód. Przeprowadził wywiady z wieloma zagranicznymi urzędnikami rządowymi oraz relacjonował szczyty i zakulisowe wydarzenia w organizacjach międzynarodowych, takich jak ONZ, NATO i Unia Europejska.

W 2004 roku przeprowadził się do Stambułu, a po pracy dla gazet CNN Türk i Kaynak rozpoczął pracę w wydawanym w języku angielskim Hürriyet Daily News (HDN). Zajmował różne stanowiska jako koordynator wiadomości i redaktor stron z opiniami; Od 2010 roku przez dziesięć lat był gospodarzem poniedziałkowych wywiadów dla tej gazety. W tym czasie kontynuował pisanie analiz polityki zagranicznej.

Uczestniczy jako prelegent i facylitator w wielu międzynarodowych think tankach oraz komentuje publikacje w mediach zagranicznych. Yinanç, autorka serii podcastów Adlatmaheber, jest członkinią Stowarzyszenia Korespondentów Dyplomatycznych, Międzynarodowego Klubu Narciarskiego Dziennikarzy Międzynarodowych i Fundacji Kobiety w Polityce Zagranicznej.

Jego ostatnie wydawnictwo; Kobiety w Turcji, Agenda na rzecz Pokoju i Bezpieczeństwa oraz Kobiety w Dyplomacji: Jak zintegrować Agendę WPS z turecką polityką zagraniczną Dokument nosi tytuł:

Barçın Yinanç, który pisze w T24 od grudnia 2020 r., co tydzień produkuje także na ekranie T24 program „Międzynarodowość z polityką zagraniczną” z Metinem Kaanem Kurtuluşem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *