Decyzja „Złotej Wizy” z Australii

Rząd Australii podjął decyzję o unieważnieniu wniosków o „złotą wizę”, która przyznaje zamożnym inwestorom zagranicznym prawo pobytu w kraju. Program, od dawna krytykowany jako wykorzystywany przez „skorumpowanych” urzędników do sprowadzania do kraju „nielegalnych funduszy”, zostanie zastąpiony większą liczbą wiz dla wykwalifikowanych pracowników.

Według BBC od 2012 r. w ramach programu wydano w kraju tysiące „wiz o znaczącym inwestorze” (SIV). 85 procent tych wiz zostało przyznanych osobom ubiegającym się o wizę z Chin. Zgodnie z programem uruchomionym w celu przyciągnięcia do kraju inwestycji zagranicznych i wspierania innowacji, od wnioskodawców wymagane jest zainwestowanie 5 milionów dolarów austriackich lub 3,3 miliona dolarów amerykańskich.

„Ta wiza nie przynosi tego, czego potrzebujemy”

Po serii przeglądów rząd australijski stwierdził, że program nie spełnia swoich kluczowych celów. W dokumencie strategicznym opublikowanym w grudniu 2023 r. stwierdzono, że praktyka ta zostanie odrzucona, a nacisk zostanie położony na utworzenie większej liczby wiz dla „wykwalifikowanych migrantów, którzy mogą wnieść znaczący wkład w Australię”.

W oświadczeniu wydanym w poniedziałek 22 stycznia australijska minister spraw wewnętrznych Clare O'Neill stwierdziła: „Jest oczywiste, że ta wiza nie zapewniła przez lata tego, czego potrzebowaliśmy dla naszego kraju i naszej gospodarki”. Clancy Moore, dyrektor australijskiego biura Transparency International, również z radością przyjął tę decyzję, mówiąc: „Zbyt długo skorumpowani urzędnicy i kleptokraci wykorzystywali złotą wizę jako narzędzie do „powstrzymywania” nielegalnych funduszy w Australii”. Moore powiedział, że zaangażowane w sprawę osoby próbują w ten sposób zatuszować swoją działalność przestępczą.

READ  W Japonii, ojczyźnie dużej populacji długowiecznych ludzi, dietetyczka ujawnia 6 produktów, których nigdy nie je

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *