Czy naukowiec może zostać wielkim mężem stanu-prezydentem?

Prawdopodobnie Meksykiem, jednym ze szczytów machizmu, rządzić będzie kobieta-naukowiec, która jest fizykiem i inżynierem środowiska i może pochwalić się dobrym dorobkiem naukowym: Claudia Sheinbaum Pardo. Po raz pierwszy w historii Meksyku. Z lewej. I skoczył z burmistrza stolicy na głowę państwa. Aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla w mieście, zainstalowano w mieście największą na świecie instalację fotowoltaiczną. Stworzył także pierwszą elektryczną sieć szybkich autobusów w mieście i Ameryce Łacińskiej.

Jak na ironię, jego przeciwnikiem jest także kobieta. Meksyk to kraj zdominowany przez mafię. W prasie doniesiono, że zabili ponad 10 rywalizujących ze sobą kandydatów, aby ułatwić wybór wspieranych przez nich kandydatów do parlamentu.

Nowy prezydent podczas swojej kampanii spotkał się w Meksyku z prawie 200 naukowcami. „Zawsze zaangażowany w rozwój edukacji, nauki, innowacji i nauk humanistycznych oraz na rzecz sprawiedliwego i zamożnego Meksyku”. Powiedział, że będzie służył jego stworzeniu.

Niektórzy meksykańscy naukowcy „Nie traktuje priorytetowo podejmowania decyzji w oparciu o dowody” On myśli. Jednak koledzy, którzy go dobrze znają, są optymistami.

Od nauki po politykę

Czy naukowiec może być dobrym menadżerem politycznym? To jest dyskusyjne. Jesteśmy także profesorami uniwersyteckimi. Chłodziarka Dansu Spodobał nam się ten przykład. Został premierem. Jego administracja była fatalna, nawet nie bliska sukcesu normalnego polityka. Sparaliżował kraj fałszywymi obietnicami. Ale zaplecze naukowe Chillera było również bardzo, bardzo słabe. Wolał zarabiać pieniądze od nauki, pisząc raporty korporacyjno-ekonomiczne. Był dobry w zarabianiu pieniędzy.

Pod tym względem jako profesor jest ofiarą wypadku drogowego, a Türkiye należy uznać za zły przykład.

Nie odsunął się od polityki. Demiral Trzymał go za rękę; Wykorzystała to jako narzędzie do wygrania wyborów i wyniosła ją na szczyt: była blondynką i studiowała. Da każdemu po dwa klucze: Pojazd i dom!

READ  Naukowcy będą badać wyspę Karantina w Urla

Jednak Scheinbaum Bardo od czasów studenckich dorastał w wiecach, demonstracjach i organizacjach partyjnych.

Miecz obosieczny

Opublikowano w Nature i niektórych przywódców swoich krajów Naukowcy Historycy i eksperci ds. polityki twierdzą, że naukowa wiedza o polityce jest mieczem obosiecznym w eseju oceniającym go jako polityka.

Historyk nauki Sayaga Oki, „Naukowcy bardzo dobrze wiedzą, jak zbierać informacje od różnych aktorów w społeczności; „Jeśli za bardzo polegają na własnej mądrości, zamiast słuchać wyborców, mogą wpaść w pułapkę obłudy”. On mówi.

fizyk zajmujący się zagadnieniami centralnej polityki naukowej w City College of New York Mike Lubel Podejmuje także następującą decyzję: „W końcu naukowcy, którzy przewodzą swoim krajom, myślą jak politycy. Scheinbaum Barto powinien korzystać ze swojej wiedzy naukowej, ale nie powinien na niej polegać. Nauka nie jest wszystkim w polityce.

Kontynuuj dalej: „Gdybym mu doradził, Aby zapewnić rozwój demokracji meksykańskiej, „Powiedziałbym, że jest to bardzo ważne dla zdolności Meksyku do rozwoju nauki i technologii”.

***

Tak, akademik z bardzo solidnym zapleczem naukowym w naszym kraju będzie lepiej rządził Turcją?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *