Członkowie wydziału RTEU wrócili z 8. Narodowej Antarktycznej Ekspedycji Naukowej

RİZE – 07.03.2024 – HİBYA – Uniwersytet Recepa Tayyipa Erdogana (RTEU) Wydział Rybołówstwa, Katedra Nauk Podstawowych, Katedra Biologii Morza Członkowie Wydziału Prof. Dr. Ertuğrula Ağırbaşa i prof. Dr. Ülgen Aytan wrócił z 8. Narodowej Antarktycznej Ekspedycji Naukowej (TAE-8) zorganizowanej pod koordynacją Instytutu Badań Polarnych TÜBİTAK MAM (KARE).

W wyprawie, która obejmowała 22 oddzielne projekty naukowe z różnych dziedzin, wzięło udział 24 naukowców, w tym 20 Turków.

Podczas podróży profesor udał się na Horseshoe Island, na 68. szerokości geograficznej południowej, gdzie na Antarktydzie znajduje się tymczasowy obóz naukowy. Dr. Projekt zatytułowany „Określenie proporcji grup funkcjonalnych fitoplanktonu na wyspie Horseshoe Island (Antarktyda) za pomocą analizy pigmentów HPLC i składu pigmentów wskaźnikowych” kierowany przez Ertuğrula Ağırbaşa i prof. Dr. Badania projektowe „Źródła zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi i analiza ryzyka na Antarktycznej Wyspie Podkowy” zostały przeprowadzone pod kierunkiem Ülgena Aytana.

Prezentując informacje o swoich studiach, prof. Dr. Ağırbaş zapytał: „Jaki jest obecny stan proporcji grup funkcjonalnych fitoplanktonu, skład pigmentu, dynamika zasolenia składników odżywczych i cechy hydrograficzne, które przyczyniają się do zrównoważonego zarządzania ekosystemem Antarktyki w zmiennych warunkach klimatycznych i wysiłków adaptacyjnych do zmiany klimatu?” Badania terenowe w ramach projektu zostały pomyślnie przeprowadzone. Powiedział, że poszukiwano odpowiedzi na to pytanie.

prof. Dr. Ayton powiedział, że zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi na Horseshoe Island to pierwszy raz, kiedy zbadano wszystkie grupy wielkości.

prof. Dr. Ayden powiedział: „Zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi zebrano z wód powierzchniowych i osadów w wybranych stacjach w oceanach i jeziorach, a także osadów z wybranych obszarów przybrzeżnych i przewieziono do naszego laboratorium badawczego mikroplastików w celu przeprowadzenia charakterystyki fizycznej i chemicznej. „Po zakończeniu analizy ocenimy obecny stan zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi, ich potencjalne źródła oraz ryzyko, jakie stwarzają dla środowiska dla tego wyjątkowego ekosystemu”. powiedział.

READ  Australijscy naukowcy opracowali lek, który może odwrócić starzenie się mózgu spowodowane Covid-19: BiLGiZONE

Agencja informacyjna Hipya

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *