Co najmniej 12 osób zginęło, gdy oblężenie hotelu w Somalii wkracza w drugi dzień

MOGADISHU, 20 sierpnia (Reuters) – Co najmniej 12 osób zginęło w ataku bojowników Al-Kaidy na hotel w stolicy Somalii, Mogadiszu, powiedział w sobotę urzędnik wywiadu.

Napastnicy eksplodowali w hotelu Hyatt w piątek wieczorem dwoma bombami samochodowymi, po czym otworzyli ogień. Rebelianci Al Shabaab w Somalii biorą na siebie odpowiedzialność. Czytaj więcej

„Do tej pory potwierdziliśmy 12 zgonów, głównie cywilów” – powiedział Reuterowi Mohammad, podając tylko jedno nazwisko.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Mohammed powiedział, że bandyci przetrzymywali nieznaną liczbę zakładników na drugim piętrze budynku, uniemożliwiając funkcjonariuszom użycie ciężkiej broni.

Powiedział, że zbombardowali klatki schodowe, aby utrudnić dostęp do niektórych pięter.

Gdy oblężenie rozpoczęło się drugiego dnia w sobotni wieczór, władze zabezpieczyły 95% budynku, podała państwowa telewizja Somali National Television. Nadawca nie podał zaktualizowanej liczby zgonów.

Kashan, paramilitarna siła specjalizująca się w zwalczaniu rebelii, była wśród tych, którzy walczyli z bojownikami wewnątrz hotelu, powiedział Reuterowi wysoki urzędnik.

Eksplozje wysłały ogromne pióropusze dymu nad ruchliwym skrzyżowaniem w piątek wieczorem, aw sobotni wieczór w stolicy wciąż rozlegały się ostrzały.

Naoczni świadkowie powiedzieli, że słyszeli eksplozje, gdy siły rządowe próbowały uwolnić hotel od bojowników w piątek wieczorem.

Powiedzieli, że duża część hotelu została zniszczona podczas walk.

Piątkowy atak był pierwszym poważnym takim incydentem od czasu objęcia urzędu przez prezydenta Hassana Szejka Mohamuda w maju.

Powiązana z Al-Kaidą al Shabaab przyznała się do ataku, według SITE Intelligence Group, która monitoruje raporty grup dżihadystycznych.

READ  ostatnia chwila | Ile wynosi podwyżka płacy minimalnej? Raport prezydenta Erdoğana w sprawie podwyżki płacy minimalnej, podwyżki urzędników służby cywilnej i emerytur – opracowanie

Al Shabaab walczy o obalenie somalijskiego rządu od ponad 10 lat. Chce ustanowić własne zasady oparte na ścisłej interpretacji prawa islamskiego.

Hotel Hyatt jest popularnym miejscem wśród prawodawców i innych urzędników państwowych. Nie było żadnego bezpośredniego komunikatu, czy któryś z nich został złapany podczas oblężenia.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Reportaż Abdi Shaikh, Duncan Miriri Montaż: Sam Holmes, Christina Fincher i Francis Kerry

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *