Chiny wysyłają załogę na swoją stację kosmiczną

Komentarz

We wtorek Chiny wystrzeliły trzech Tyconautów na swoją niedawno ukończoną stację kosmiczną, co jest kolejnym znaczącym kamieniem milowym dla kraju o wielkich ambicjach w kosmosie i rywalizującego z potęgą Stanów Zjednoczonych.

Rakieta wystartowała z Jiuquan Satellite Launch Center w północno-zachodnich Chinach o godzinie 10:08 ET. Rakieta Long March 2F składała się z Fei Junlonga, Deng Qingminga i Zhang Lu.

Wystrzelenie zostało uznane za „całkowity sukces” przez urzędnika w chińskim Centrum Kontroli Misji, gdzie inżynierowie pokładowi oklaskiwali po tym, jak statek kosmiczny misji Shenzhou-15 rozszerzył swoje panele słoneczne i swobodnie poleciał w kierunku stacji kosmicznej. Oczekuje się, że przybędzie ze stacją później we wtorek.

Chiny okrzyknęły start jako kolejny dowód swojej technologicznej sprawności, zapewniając transmisję na żywo z misji, z narracją w języku angielskim i oferując widok trzech potentatów wewnątrz kapsuły oraz specjalny dostęp do centrum startowego. The New York Times i japońskie Kyoto News.

Chiny niedawno zakończyły budowę stacji kosmicznej Tiangong, znajdującej się na niskiej orbicie okołoziemskiej. Załoga miała spędzić tam sześć miesięcy, nakładając się na kilka dni z inną trzyosobową załogą. Chiny od dwóch lat montują swoją stację kosmiczną, zapewniając przestrzeń dla swoich potentatów i bazę do eksperymentów naukowych.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, która jest wspólnie obsługiwana przez Stany Zjednoczone i Rosję, jest obecnie budowana przez chińską stację kosmiczną starzeć się, NASA ma nadzieję, że będzie go nadal używać do lat 30. XX wieku. Chiny nie są partnerem ISS, a NASA ma prawny zakaz współpracy z Chinami w operacjach kosmicznych bez specjalnego zezwolenia Kongresu. NASA zwraca się do sektora prywatnego o zbudowanie stacji zastępczych po likwidacji ISS, ale nie jest jasne, czy będą gotowe na czas.

W ostatnich latach Chiny poczyniły znaczne postępy, lądując statkiem kosmicznym po drugiej stronie Księżyca w 2019 r., a także łazikiem na Marsie w zeszłym roku.

READ  Igrzyska Olimpijskie na żywo: liczba medali i aktualizacje z zimowych igrzysk

Chiny planują wysłać ludzi na Księżyc, aby rywalizować z kampanią księżycową NASA, znaną jako projekt Artemis. Wywołało to zaniepokojenie w Stanach Zjednoczonych, które dążyły do ​​zmiany zasad tzw Przymierza Artemidy, która reguluje zachowanie w przestrzeni i na powierzchni Księżyca i innych ciał niebieskich. Zarówno Chiny, jak i Stany Zjednoczone są zainteresowane badaniem bieguna południowego Księżyca, gdzie woda występuje w lodowych, stale zacienionych kraterach.

W dziesięcioleciach po programie Apollo postępy NASA w eksploracji kosmosu przez ludzi postępowały stabilnie, a różne administracje prezydenckie zaczęły wyznaczać NASA różne cele, od Księżyca do Marsa, potem do asteroidy, a następnie z powrotem na Księżyc. Tymczasem Chiny powoli i systematycznie zbliżają się do swoich celów.

Zhou Jianping, główny architekt chińskiego programu kosmicznego, mówi, że ludzie wkrótce wylądują. — powiedział w rozmowie z „Timesem”.. „Możemy osiągnąć cel, jakim jest lądowanie ludzi na Księżycu”.

Rośnie napięcie między Chinami a USA. Ostatnio administrator NASA Bill Nelson karze Chiny Po tym, jak jego drugi stopień rakiety powrócił w niekontrolowany sposób na Ziemię. „Ważne jest, aby wszystkie narody podróżujące w kosmos były odpowiedzialne i przejrzyste w swoich działaniach kosmicznych i postępowały zgodnie z ustalonymi najlepszymi praktykami, szczególnie w przypadku niekontrolowanego ponownego wejścia szczątków dużego korpusu rakiety – szczątków, które mogą spowodować poważne szkody lub utratę życia” — powiedział w oświadczeniu.

Nelson powiedział, że Chiny są „bardzo agresywnym konkurentem”, który ma duże ambicje w kosmosie i rzuca wyzwanie przywództwu Ameryki. „Spójrzcie na Chińczyków” – ostrzegł w zeszłym roku.

Jego retoryka przypomina retorykę byłego wiceprezydenta Mike’a Pence’a, który naciskał na NASA, aby astronauci wrócili na powierzchnię Księżyca w przyspieszonym czasie. Ostrzegł, że Chiny próbują „zająć księżycowe strategiczne wyżyny i stać się narodem świata zajmującym się podróżami kosmicznymi”.

NASA poczyniła ostatnio znaczne postępy w swoim programie Artemis. Na początku tego miesiąca agencja kosmiczna wystartowała Ogromny system startów kosmicznych Z Kennedy Space Center na Florydzie Orion wystrzeliwuje statek kosmiczny na orbitę księżycową. Ta misja bez załogi jest lotem testowym, który wyniesie astronautów na orbitę księżycową i ostatecznie na powierzchnię Księżyca.

READ  Tysiące osób zaleciło ewakuację Sydney, ponieważ ulewne deszcze zagrażają „zagrażającej życiu sytuacji kryzysowej”

Jak dotąd lot przebiegał bardzo dobrze, według NASA. Misja była „niezwykle udana i zakończyła serię wydarzeń tworzących historię” – powiedział dziennikarzom Nelson w poniedziałek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *