Cevdet Yılmaz: Jesteśmy 11. co do wielkości gospodarką

Wiceprezydent Cevdet Yilmaz spotkał się z biznesmenami podczas „Światowego Spotkania Biznesu w Mersin”.

Yılmaz przedstawił stanowisko Turcji w tym kontekście, dokonując krótkiej oceny światowej gospodarki i polityki makroekonomicznej.

Turcja jest 17. co do wielkości gospodarką na świecie, powiedział Yılmaz.

„Jesteśmy 11. największą gospodarką pod względem parytetu siły nabywczej”

Yilmaz powiedział, przekazując informacje na temat sytuacji gospodarczej Turcji. „Według MFW jesteśmy 17. największą gospodarką. Według parytetu siły nabywczej jesteśmy 11. największą gospodarką. Mamy nadzieję na osiągnięcie jeszcze lepszych punktów w sektorze publicznym i prywatnym. Z jednej strony staramy się. z drugiej strony, walczymy z inflacją, utrzymując wzrost gospodarczy i zatrudnienie.

„Skoncentrujmy się na reformach strukturalnych”

Wdrażamy zdecydowanie zapowiadane polityki mające na celu obniżenie inflacji. Zaktualizowaliśmy naszą politykę pieniężną. Uczciwie realizujemy naszą politykę fiskalną i politykę dotyczącą gruntów. Z drugiej strony w najbliższej przyszłości skupimy się na reformach strukturalnych.

Będziemy nadal realizować nasz plan, który obejmuje różne elementy wielowymiarowe, a także reformy strukturalne, które zwiększą produktywność i konkurencyjność. Silne wsparcie polityczne naszego prezydenta dla tego programu ma kluczowe znaczenie. Nawet jeśli stworzy się najlepiej zaplanowany plan na świecie, jeśli nie stoi za nim silna wola polityczna, nie ma to żadnego znaczenia i pozostaje dokumentem na półkach.

„Inflacja wyhamuje w nadchodzących miesiącach”

Szczególnie nasz szanowny Prezydent daje nam wielką władzę, osobiście ogłaszając Plan Średniookresowy, dzieląc się nim ze społeczeństwem i wyrażając przy różnych okazjach swoje poparcie polityczne. Nasza inflacja była poniżej planu. Inflacja w styczniu br. była minimalnie wyższa. Uważamy to za sytuację tymczasową.

Jak wiadomo, roczne zmiany cen zwykle odbywają się w styczniu. Miało to wpływ, ponieważ wprowadzono również pewne zmiany w stawkach wynagrodzeń. W nadchodzących miesiącach zobaczymy, jak stopniowo traci ona dynamikę. Jego roczny wpływ będziemy wyraźniej widzieć począwszy od połowy 2024 r. Wyraźnie zobaczymy wpływ i efekt gwiazdowy programu odzwierciedlany rok po roku.

„W 2026 r. ponownie osiągniemy jednocyfrową inflację”

Nasza walka trwa nieprzerwanie. Robiąc to, nie chcemy oczywiście popaść w urzeczowienie. Jest to także problem globalny. Skutki tego będą bardzo wyraźne w 2025 roku. Jeśli inflacja, której oczekujemy w naszym średnioterminowym planie, wyniesie około 15 proc., w 2026 roku wrócimy do wartości jednocyfrowych.

Zaprezentowaliśmy plan i mapę drogową tego projektu. Stopniowo będziemy zmierzać do celu. To proces. Nie czekaj o jeden dzień za krótko. Dojdziemy do tych wyników krok po kroku i zobaczymy je razem.” powiedział.

READ  Oczekuje się, że w 2023 roku gospodarka Chin wzrośnie o 5,2 procent

„Uważamy, że możemy łatwo osiągnąć nasz cel w planie średnioterminowym”.

Kontynuując swoje przemówienie, Yilmaz kontynuował swoje słowa w następujący sposób:

Najważniejszymi kwestiami są dla nas rozwój i wzrost na naszych rynkach eksportowych, zwłaszcza w naszych prowincjach eksportowych. Z tego punktu widzenia Europa była w ubiegłym roku naszym najważniejszym rynkiem eksportowym. Wzrost gospodarczy w Europie jest niższy od wzrostu światowego. W niektórych krajach napotkaliśmy liczby takie jak wzrost zerowy lub wzrost ujemny, wynoszący około 1 procent.

Oczekujemy, że w nadchodzącym okresie wzrost naszych rynków eksportowych wyniesie od dwóch do dwóch i pół procent. To wynik nieco lepszy niż w przeszłości, ale niestety nadal poniżej średniej historycznej. Znajdujemy się zatem w okresie trudnych sytuacji i rosnącej konkurencji na świecie, więc musimy wspólnie się temu przyjrzeć, przeanalizować i odpowiednio sformułować politykę.

Patrząc na politykę makroekonomiczną Turcji, możemy podsumować, że mamy bardzo dobre wyniki pod względem wzrostu. W latach 2020-2022, kiedy skutki pandemii były dotkliwe, gospodarka światowa w ciągu tych 3 lat urosła zaledwie o 7 proc., podczas gdy gospodarka turecka o 20 proc. Dał ważny występ dla całego narodu. Wzrosło nasze zatrudnienie w eksporcie.

Ubiegłoroczny wzrost nie jest jeszcze zakończony. Znamy wzrost za 3 kwartały, ale jak wiadomo, czwarty kwartał zostanie ogłoszony przez naszą Radę Statystyczną pod koniec tego miesiąca. Razem zobaczmy wzrost w 2023 roku. W pierwszych trzech kwartałach turecka gospodarka odnotowała wzrost o 4,7 proc. Patrząc na nasze wyniki na przestrzeni ostatnich 20 lat, odnotowaliśmy średnioroczny wzrost na poziomie 5,4 proc.

Oczekujemy, że nasz wzrost w ubiegłym roku wyniesie 4,4% zgodnie z planem średnioterminowym. Aby osiągnąć ten cel, wystarczy wzrost o 3,7 proc. w ostatnim kwartale. Zobaczmy to wszystko razem. Uważamy jednak, że w planie średnioterminowym z łatwością możemy osiągnąć nasz cel. Najpierw kilka wskazówek. Nasz rozwój przebiega prawidłowo. Biorąc pod uwagę warunki globalne, nadal odnotowujemy wzrost, a nie wzrost globalny. Jest to korzystne stanowisko.

„Świetnie rozpoczęliśmy rok 2024”

READ  Sprawozdania gospodarcze są słabe

Yılmaz zwrócił także uwagę, że głównym problemem są transakcje bieżące. „Właściwie, patrząc na historię republiki, jedną z największych dróg naszego rozwoju jest deficyt na rachunku obrotów bieżących. Wiadomo, importujemy energię do kraju, który jest od niej zależny. Ale przy szeregu innych środkach nasza polityka w sektor energetyczny i ogólnie te ramy poprzez promowanie działalności generującej waluty obce. Próbujemy rozwiązać ten problem.

Tworząc nasz plan średnioterminowy, traktowaliśmy to jako jedną z najbardziej fundamentalnych kwestii. Zaczęliśmy osiągać pozytywne wyniki w tym kierunku już w drugim wyścigu w zeszłym roku. Nasz deficyt obrotów bieżących zmniejszył się z 60 miliardów dolarów w połowie roku do 45,2 miliardów dolarów na koniec roku. Oczekujemy, że ten spadek będzie kontynuowany. W tym miejscu oczywiście pragnę złożyć gratulacje naszym eksporterom. Chciałbym wyrazić swoją wdzięczność.

Nasi eksporterzy i profesjonaliści z branży turystycznej mają znaczący wkład w osiągnięcie tego wyniku. 54,3 miliarda naszych przychodów z turystyki. Naszym celem jest 60 milionów turystów i 60 miliardów dolarów przychodów z turystyki w tym roku. To w dużym stopniu przyczyni się do naszego deficytu na rachunku obrotów bieżących. Ponownie widzimy dodatnią dynamikę inwestycji portfelowych. Widzimy napływy netto w wysokości 8,34 miliarda dolarów w 2023 r. i wypływy w wysokości 13,7 miliardów dolarów w 2022 r.

„Turcja otrzyma sprawiedliwy udział w tym rosnącym przepływie kapitału”.

Patrząc na kontynuację na świecie, zwłaszcza w drugim wyścigu roku, oczekuje się, że przepływ kapitału w kierunku krajów rozwijających się będzie wzrastał wraz ze zmianami w polityce pieniężnej krajów rozwiniętych. Oczekują tego także międzynarodowe firmy. Mamy nadzieję, że dzięki naszej polityce Turcja otrzyma należny udział w tym rosnącym przepływie kapitału.

Patrząc na nasz handel zagraniczny i eksport, ponownie osiągnęliśmy historyczny poziom. To nieco więcej niż nasza prognoza w planie średnioterminowym.W styczniu dobrze rozpoczęliśmy rok 2024. Nasz eksport wzrósł o 3,6%. Nasz import spadł o 22 procent.

To pokazuje, że handel znacząco przyczynia się do salda naszego rachunku bieżącego. Rezerwy naszego banku centralnego rosną. Ponownie w maju ubiegłego roku spadł do 98 miliardów dolarów. Wzrosła do 145 miliardów dolarów. Ostatnio nastąpił spadek.

Utrzymuje się jednak na poziomie 135 miliardów dolarów. Tutaj rozwiązanie ustawy w tych kwestiach, zwłaszcza w styczniu, ma pewien wpływ. W przyszłości będziemy jednak nadal wzmacniać nasze rezerwy.

Rzeczywiście doszło do radykalnego rozwiązania ustawy o ochronie kursu walutowego. Widzimy to także w liczbach. Został przygotowany zgodnie z potrzebami dnia. Liczby mogę podać do 9 lutego. „Spadła do 2 bilionów 368 miliardów TL.” Zauważył.

READ  SIEĆ LOGISTYCZNA DLA EKSPORTU | Wiadomości gospodarcze

„Jako rząd nie mamy prognozy ani celu dotyczącego kursu walutowego”.

Yilmaz odpowiedział na pytanie dotyczące kursów walut: „Chcę to wyrazić w odniesieniu do kursu wymiany. Stosujemy system wolnego kursu walutowego. Zatem jako rząd nie mamy żadnych prognoz ani celów dotyczących kursu wymiany. Mówimy, że kurs wymiany kształtuje się w sposób wolny. Rynek, nasz bank centralny jako jedyny w ruchach spekulacyjnych posiada władzę i odpowiedzialność wynikającą z prawa.

Kiedy pojawiają się pewne działania, które zakłócają rynek, stara się temu zapobiec za pomocą dostępnych narzędzi. Poza tym mówimy, że rynek określa kurs wymiany. Mówimy, że zależy to od podaży i popytu. Ale ostatnio, jak wszyscy doświadczyliście, nastąpiła poważna stabilizacja.

Oceniając zmienność kursu walutowego, należy oddzielnie oceniać kurs nominalny i realny. W warunkach inflacyjnych pewien wzrost nominalnego kursu walutowego należy uznać za normalny. Kiedy patrzymy na to realnie, widzimy, że TL zyskał ostatnio pewną wartość.

Tego też musimy się dowiedzieć. Uważamy to. Istotnym czynnikiem wzrostu eksportu jest popyt na rynkach zagranicznych. „Wraz ze wzrostem popytu wchodzimy na nowe rynki i wspieramy naszych eksporterów różnym wsparciem. Wierzymy, że zwiększymy nasz eksport niezależnie od rozwoju kursu walutowego”. Zakończył swoje słowa słowami.


Źródło wiadomości: Agencja informacyjna Ihlas (IHA)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *