Boris Johnson obiecuje nową pomoc wojskową dla Ukrainy po niespodziewanej wizycie premiera Wielkiej Brytanii w Kijowie

Johnson i kanclerz Austrii Karl Nehammer odwiedzili w sobotę Zełenskiego osobno, ostatnią z szeregu przywódców, którzy udali się do kraju podczas trwającej rosyjskiej inwazji.

Zdjęcie zamieszczone na Twitterze przez Ambasadę Ukrainy w Wielkiej Brytanii, na którym Johnson siedzi naprzeciw Zełenskiego przy stole w pokoju wykończonym różowo-zielonym stiukiem. Post był opatrzony napisem „Niespodzianka” i emotikonem mrugającej twarzy.

Służba Prasowa Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy poinformowała na swoim oficjalnym koncie na Twitterze, że obaj przywódcy przeprowadzili rozmowy w Kijowie, zamieszczając kilka zdjęć z niezapowiedzianego wcześniej spotkania.

Johnson napisał na Twitterze, że jego wizyta w Kijowie była „pokazem naszego niezachwianego wsparcia dla narodu ukraińskiego” i zapowiedział nowy pakiet pomocy finansowej i wojskowej.

„Ukraina przeciwstawiła się przeciwnościom losu i wypchnęła siły rosyjskie z bram Kijowa, dokonując największego wyczynu broni XXI wieku” – powiedział premier Wielkiej Brytanii w oświadczeniu.

Pochwalił „zdecydowane przywództwo” Zełenskiego oraz „niezwyciężony heroizm i odwagę narodu ukraińskiego”, dodając, że Wielka Brytania „niewzruszenie stoi z nimi w tej toczącej się walce… jesteśmy w niej na dłuższą metę”.

Po spotkaniu Downing Street powiedział, że rząd Wielkiej Brytanii dostarczy pojazdy opancerzone i systemy rakiet przeciwokrętowych „dodatkowo do wartego 100 milionów funtów sprzętu wojskowego wysokiej jakości”, ogłoszonego w piątek.

Spotkanie Zełenskiego i Nehammera było oddzielone od spotkania z Johnsonem i miało miejsce wcześniej w sobotę, według oficjalnego kanału Telegram Zełenskiego.

Podczas gdy kilku innych przywódców odwiedziło Ukrainę w ostatnich tygodniach, podróż Nehammera jest znacząca, biorąc pod uwagę neutralny status jego kraju, co oznacza: zapisane w swojej konstytucji.
Rosja albo zgiń: po tygodniach pod bombami Putina ci Ukraińcy mieli tylko jedno wyjście
Austria nie jest częścią NATO i nie dostarcza broni na Ukrainę. Ma jednak udzielił Ukrainie pomocy humanitarnej oraz hełmy i kamizelki ochronne do użytku cywilnego, zgodnie z oświadczeniem austriackiej Kancelarii.

Nehammer powiedział w sobotę, że chociaż jego kraj jest militarnie neutralny, „Rozumiemy, że musimy pomóc tam, gdzie ma miejsce niesprawiedliwość i zbrodnie wojenne”.

READ  Seria o Harrym Potterze J.K. Max A Go with Rowling - Deadline

Według jego biura, Nehammer miał spotkać się z premierem Denysem Szmyhalem i burmistrzem Kijowa Vitali Klitschko, zanim w sobotę wieczorem wróci do Austrii.

Nehammer miał również odwiedzić przedmieście Kijowa Buczań, który przetrwał pięć tygodni niemal nieustannych strzelanin; po wycofaniu się wojsk rosyjskich z miasta zwłoki co najmniej 20 cywilów zostały znaleziono leżące na jednej ulicy, niektórzy ze związanymi rękami.
Wojna na Ukrainie osłabia zdolność świata do walki ze zmianami klimatycznymi

Nehammer powiedział, że Bucha jest „miejscem zbrodni wojennych”.

„Musimy ogłosić te zbrodnie wojenne ONZ, a międzynarodowy wymiar sprawiedliwości musi rozpocząć dochodzenie i zwalczać te zbrodnie” – powiedział podczas konferencji prasowej z Zełenskim.

Bliźniacze wizyty Johnsona i Nehammera miały miejsce dzień po wizycie na Ukrainę przez czołowych przedstawicieli Unii Europejskiej. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von Leyen i Josep Borrell, czołowy dyplomata bloku, odwiedzili w piątek Kijów i Bucza wraz z premierem Słowacji Eduardem Hegerem.

Podczas wizyty uroczyście von der Leyen wręczył Zełenskiemu kwestionariusz UE dokończyć – symboliczny, ale ważny krok w kierunku członkostwa Ukrainy w bloku. Tweetując na temat tego ruchu, von der Leyen powiedziała: „Przyspieszymy ten proces tak bardzo, jak to możliwe, zapewniając jednocześnie przestrzeganie wszystkich warunków”.
Premierzy Czechy, Polska i Słowenia odwiedził Kijów w zeszłym miesiącu, w czasie, gdy wciąż był regularnie celem rosyjskich strajków. Podobnie jak sobotnia wizyta Johnsona, ta podróż była utrzymywana w tajemnicy, dopóki trzej przywódcy nie byli w kraju, podróżując pociągiem ze wschodniej Ukrainy.

Sarah Dean z CNN relacjonowała z Przemyśla w Polsce, a Ivana Kottasova pisała w Londynie. James Frater z CNN, Radina Gigova, Alex Hardie, Tara John i Max Foster przyczynili się do powstania reportaży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *