Biden ogłasza: Wojsko amerykańskie utworzy w Gazie tymczasowy port dla pomocy humanitarnej – Wiadomości ze świata

Prezydent USA Biden wygłosił orędzie o stanie Unii, które prezydenci wygłaszają co roku na wspólnej sesji Kongresu.

W części swojego przemówienia na temat Gazy Biden odniósł się do ataku Hamasu z 7 października, argumentując, że „Izrael miał najkrwawszy dzień od Holokaustu” i że „Izrael ma prawo podążać za Hamasem do końca”.

Z drugiej strony Biden zauważył, że Izrael ma obowiązek nie obierać za cel cywilów podczas przeprowadzania izraelskich ataków, mówiąc: „Ta wojna kosztowała życie więcej niewinnych cywilów niż wszystkie wojny w Gazie. Zginęło ponad 30 000 Palestyńczyków, a większość z nich byli członkami Hamasu”. „Nie. Tysiące kobiet i dzieci zostało zabitych, chłopcy i dziewczęta zostali sierotami”. powiedział.

Port pomocy humanitarnej dla Gazy

Biden ogłosił także, że polecił armii amerykańskiej utworzenie tymczasowego portu w Strefie Gazy.

Duża ilość pomocy humanitarnej wpłynie do Gazy drogą morską przez ten tymczasowy port, ale amerykańscy żołnierze nie postawią stopy w Gazie, powiedział Biden:

„Ten tymczasowy port będzie codziennie dostarczał duże ilości pomocy humanitarnej do Gazy, ale Izrael również musi wykonać swoją część. Izrael musi zezwolić na większą pomoc humanitarną do Gazy i dopilnować, aby pracownicy organizacji humanitarnych nie otworzyli ognia” – powiedziałem izraelskim przywódcom. nie będzie problemem.

Chociaż Biden oświadczył, że niestrudzenie pracuje nad 6-tygodniowym zawieszeniem broni w Gazie, powtórzył, że rozwiązanie polegające na budowie dwóch państw jest jedynym trwałym rozwiązaniem politycznym konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Wiadomość do Putina: Nigdy się nie ukłonię

Wojna ukraińska była także w programie amerykańskiego prezydenta. Przekonywał, że prezydent Rosji Władimir Putin nie poprzestanie na inwazji na Ukrainę. „Ale Ukraina powstrzyma Putina” – powiedział. Wspomniał, że było to możliwe przy pomocy Stanów Zjednoczonych.

Biden skrytykował komentarze byłego prezydenta Donalda Trumpa na temat państw członkowskich NATO, mówiąc: „Nie będę wspierał tych, którzy nie wydają niezbędnych wydatków wojskowych”. Oskarżył Trumpa o ukłony wobec Putina. „Nigdy się nie poddam” – powiedział Biden.

READ  Zagrożenie bombowe w meczecie podczas piątkowych modlitw w USA

Członkostwo Szwecji w NATO

Prezydent USA podkreślił, że NATO jest silniejsze niż kiedykolwiek. zwrócił uwagę na szwedzkiego premiera Ulfa Kristersona. – Witamy – powiedział.

Nalot na Kongres 6 stycznia

Wskazując, że amerykańska demokracja przeżywa trudny okres, Biden ocenił także test Kongresu z 6 stycznia 2021 roku.

Twierdząc, że Trump sprowokował atak na Kongres, Biden powiedział, że Stany Zjednoczone muszą zachować czujność, chroniąc demokrację i zrozumieć, że zagrożenie nie minęło.

W swoim przemówieniu Biden powiedział, że nie pozwoli rządom republikanów odbierać kobietom prawa do eksperymentalnego leczenia niepłodności i będzie nadal chronić prawa kobiet do aborcji.

Przemówienie Bidena, często przerywane oklaskami ze strony demokratycznych członków Kongresu, spotkało się z milczeniem ze strony republikańskich członków Kongresu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *