Biblioteki w Niemczech alarmują: w książkach wykryto truciznę

„Kilka dużych bibliotek kolejno ogłaszało, że wstrzymują kontrolę na miejscu i wypożyczanie dokumentów opublikowanych w latach 1800–1900 ze względu na możliwe ślady arsenu. Wspólnym mianownikiem wydaje się zieleń” – napisano w dzienniku Süddeutsche Zeitung. .

Biblioteki uniwersyteckie pustoszą

Prym wiodło Biblioteka Uniwersytecka w Bielefeld z 60 tys. książek i czasopism, a za nią plasowały się Biblioteki Uniwersyteckie w Siegen (12 tys. dokumentów) i Duisburg-Essen (18 tys.). W Düsseldorfie nauczyciele ogłosili, że od 18 marca zamkną biblioteki, aby móc przeglądać swoje zbiory.

Komisja zidentyfikowała ryzyko

Jak podaje niemiecka gazeta, kwestia ta znalazła się na porządku dziennym po wydaniu przez Komisję Ochrony Zbiorów Niemieckiego Stowarzyszenia Bibliotek raport pt. „Przetwarzanie w zbiorach bibliotek historycznych pigmentów szkodliwych dla zdrowia”.

Szczegóły zielonego Paryża

Szczególnie preferowane są nici w kolorze „zieleń Schweinfurtu” (lub zieleń paryska), która nadaje jej bardzo rozpoznawalny kolor, ale której składniki wykorzystuje się także w truciznach (zwłaszcza przeciwko gryzoniom) i w niektórych środkach owadobójczych. Jak jednak podaje gazeta, nie da się tego wyjaśnić „jednym kolorem”;

„Nie ma reguły, że wszystkie zielenie są trujące. Inne kolory w książkach też są niebezpieczne. Toksyczność pigmentów zawierających arsen. [diğer maddelerle] „zależy od różnych kombinacji”

Jakie jest rozwiązanie?

Czy zatem biblioteki są przereklamowane?

Zdaniem „Süddeutsche Zeitung” można wykluczyć tę praktykę, zwłaszcza że umieszczone w rezerwatach zbiory historyczne nie są publicznie dostępne lub są rzadko ujawniane.

Według gazety konieczność identyfikowania przez biblioteki dzieł stwarzających ryzyko dla zdrowia i ponoszenia kosztów takiego działania skłania je do podjęcia pewnych środków ostrożności; Najlepszym rozwiązaniem jest „najbardziej wypróbowana i przetestowana metoda polegająca na wykorzystaniu mobilnego sprzętu do analizy widma rentgenowskiego, który jest w stanie wykryć ślady arsenu bez uszkadzania dokumentów”.

Odatv.com / tłumaczenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *