Atak zbrojny na słowackiego premiera Fico: został postrzelony w brzuch, jego życie jest w niebezpieczeństwie – Breaking World News

Agencja informacyjna TASR podała, że ​​premier Słowacji Robert Figo został ranny w wyniku ostrzału po posiedzeniu rządu w mieście Handlova.

W wydanym w tej sprawie oświadczeniu Kancelarii Rządu stwierdzono, że istnieje zagrożenie życia Premiera.

Broadcasting TA3 podała również, że padły cztery strzały.

W oświadczeniu na Facebooku podano, że Figo został wielokrotnie postrzelony. Figo z poważnymi obrażeniami trafił do szpitala.

Policja złapała napastnika i aresztowała go.

Słowacka prasa podała szczegółowe informacje na temat napastnika

Słowacka prasa podała, że ​​71-letni lewicowiec Juraj C był człowiekiem, który próbował zabić premiera Figo.

Mówi się, że mężczyzna, pisarz amator, mieszka w Levis, mieście na zachodzie kraju. Mówi się, że napastnik często bywał w Klubie Literackim Duha, częstym zgromadzeniu lewicowców.

Został przeniesiony do stolicy

Lokalne media podały, że wicemarszałek parlamentu Lubos Blaha podczas sesji parlamentu potwierdził zdarzenie i ogłosił przerwę w obradach Izby do odwołania.

Do zdarzenia doszło przed lokalnym domem kultury, do którego Figo przyszedł spotkać się ze swoimi zwolennikami.

Policja odgrodziła miejsce zdarzenia.

Słowackie służby ratownicze poinformowały również na Facebooku, że na miejsce zdarzenia wysłano helikopter, aby Figo znalazł się w pobliżu miejsca zdarzenia.

Dyrektor szpitala poinformował, że ranny premier został przeniesiony do stolicy, Bratysławy.

Rzecznik MSW oświadczył w oświadczeniu, że „mogę potwierdzić, że doszło do zamachu na premiera”, nie podał jednak informacji o stanie Figo.

Rzecznik szpitala powiedział, że premier był przytomny, kiedy został zabrany do szpitala Huntloa, gdzie leczono go z powodu ran postrzałowych, a jego parametry życiowe były stabilne.

Powiedział, że po otrzymaniu tam leczenia został przeniesiony do szpitala najwyższej klasy w Figo.

Biuro słowackiego rządu poinformowało jednak w e-mailu, że życie premiera Roberta Fico jest zagrożone i został przetransportowany helikopterem do szpitala w Bańskiej Bystrzycy.

READ  134 kraje powiedziały „Turcja”! 482 miliardów dolarów

Reakcje nie są opóźnione

Prezydent Słowacji Zuzana Caputova potępiła atak, który określiła jako „barbarzyński” i życzyła mu szybkiego powrotu do zdrowia.

Premier Czech Peter Fiala był zszokowany wiadomością o zastrzeleniu Figo i życzył mu szybkiego powrotu do zdrowia.

Polski premier Donald Tusk powiedział, że Figo ma wiadomość ze Słowacji.

Premier Węgier Viktor Orbán powiedział w oświadczeniu w serwisie społecznościowym X: „Mój przyjacielu, jestem głęboko zszokowany nienawistnym atakiem na premiera Roberta Figo”.

„W polityce europejskiej nie ma miejsca na przemoc” – powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Brytyjski premier Rishi Sunak powiedział: „Jesteśmy zszokowani tą straszną wiadomością i jesteśmy myślami z Figo i jego rodziną”.

BIDEN: Potępiamy ten ohydny akt przemocy

Prezydent USA Joe Biden w pisemnym oświadczeniu potępił zbrojny atak na premiera Słowacji Roberta Figo.

W swoim oświadczeniu Biden powiedział: „Jill i ja modlimy się o szybki powrót do zdrowia premiera Fico, a całym sercem łączymy się z jego rodziną i obywatelami Słowacji. Potępiamy ten ohydny akt przemocy”. powiedział.

Biden powiedział, że ambasada USA na Słowacji jest w kontakcie z odpowiednimi władzami i jest gotowa w razie potrzeby wesprzeć kraj.

Putin: „Z wielką złością dowiedziałem się, że był to zamach na życie Figo”

Prezydent Rosji Władimir Putin wydał oświadczenie w sprawie zamachu na premiera Słowacji Roberta Figo.

Putin powiedział: „Z wielką złością dowiedziałem się, że doszło do próby zabicia premiera Słowacji Roberta Figo. Tej ohydnej zbrodni nie można usprawiedliwić. Znam Roberta Figo jako odważnego i silnego człowieka. Mam nadzieję, że ma te cechy. Pomóż mu znieść tę trudną sytuację.”

„To podważa demokrację”.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zdecydowanie potępiła „nikczemny atak”, stwierdzając, że „w naszym społeczeństwie nie ma miejsca na takie akty przemocy i podważają naszą cenną publiczną wartość, jaką jest demokracja”.

READ  Wiadomości z ostatniej chwili: Naloty USA i Wielkiej Brytanii w Jemenie: trafienie w cele Houthi – Breaking World News

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metzola i premier Holandii Mark Rutte również wyrazili szok z powodu tej wiadomości w oświadczeniach dla X.

„Nic nie może usprawiedliwiać przemocy ani takich ataków” – powiedział Michael.

Podzielił się tym z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że jest „przerażony” zwolnieniem Fico.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *