Analiza: Nieoczekiwana poprawa warunków popytu krajowego i zewnętrznego

Lutowe dane z Badania Trendów Gospodarczych wskazały na znaczący wzrost popytu krajowego i zagranicznego dla sektora przetwórstwa przemysłowego i towarzyszące mu ożywienie produkcji. Dodatkowo stopień wykorzystania mocy produkcyjnych wzrósł o 0,6 punktu w ujęciu miesięcznym do 77% po wyłączeniu sezonowym. Do wzrostu przyczyniła się także eliminacja w zeszłym miesiącu skutków święta fabrycznego w branży motoryzacyjnej. Z drugiej strony, do wzrostu przyczyniła się także poprawa z miesiąca na miesiąc w sektorach odzieżowym i tekstylnym, które od dłuższego czasu pozostawały w fazie spowolnienia.

O ile tendencja zatrudnienia w firmach spadła i zbliża się do średniej historycznej, o tyle tendencja inwestycyjna, pomimo częściowego spadku, utrzymuje swoją pozytywną tendencję. Zapytania cenowe i oczekiwania inflacyjne na najbliższe 12 miesięcy wskazują na utrzymującą się presję kosztową na inflację i nadal będą ważnym czynnikiem ryzyka.

Wskaźnik zaufania sektora realnego (RKGE): Trend spadkowy RKGE utrzymuje się po wyrównaniu sezonowym. Indeks spadł o 0,9 punktu do 102,0, najniższego poziomu od grudnia 2022 roku. Choć indeks utrzymał się powyżej progu 100, co świadczy o optymizmie, spadł o 1,5 punktu poniżej swojej średniej historycznej, wskazując, że utrzymują się relatywnie pesymistyczne perspektywy dla sektora produkcyjnego.

Spadek wolumenu produkcji i nakładów inwestycyjnych w kolejnych 3 miesiącach spowodował miesięczny spadek indeksu. Wśród subkomponentów wzrosła jedynie sytuacja bieżąca oraz łączna liczba zamówień z ostatnich 3 miesięcy. Jeśli porównamy aktualne wartości subkomponentów na koniec 2022 roku, kiedy główny indeks pozostaje na tym samym poziomie, to zobaczymy, że dzisiejsze wartości są wyższe w pytaniach o zamówienia i stany magazynowe, a niższe w przyszłości. Kwestie związane z produkcją i zatrudnieniem.

Sektorowe wskaźniki zaufania (SGE): Wskaźnik zaufania w sektorze detalicznym spada od dwóch miesięcy, podczas gdy wskaźniki zaufania w sektorach usług i budownictwa nadal rosną. Wskaźnik zaufania sektora usług ponownie wzrósł powyżej średniej historycznej. Silne ożywienie w zakresie wolumenu działalności i zapytań związanych z popytem napędza wzrost. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy rosły także oczekiwania dotyczące przyszłych wolumenów biznesowych. Z drugiej strony słabość w kwestiach związanych z zatrudnieniem ogranicza wzrost wskaźnika.

READ  Różnica cen cytryn na rynku producenta 4,5-krotna — Wiadomości ekonomiczne z ostatniej chwili

Wskaźnik zaufania do sektora detalicznego był o 6,5 punktu niższy od średniej historycznej. Jednakże w przypadku pytania dotyczącego wolumenu działalności jest ono powyżej średniej historycznej, a spadek w przypadku pytania dotyczącego poziomu zapasów wskazuje, że popyt na ten sektor utrzymuje swoją siłę. Wskaźnik zaufania w budownictwie wzrósł w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, po odwróceniu grudniowego spadku i wzroście o 0,9 punktu powyżej średniej długoterminowej. Perspektywy i oczekiwania w zakresie zatrudnienia w handlu detalicznym i budownictwie są bardziej pozytywne niż w sektorze usług.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *