Amerykańskie obligacje utrzymywane przez obcokrajowców osiągnęły najwyższy poziom w historii


Zasoby cudzoziemców w amerykańskich obligacjach skarbowych osiągnęły najwyższy w historii poziom 8,06 biliona dolarów

Zasoby cudzoziemców w amerykańskich obligacjach skarbowych osiągnęły najwyższy w historii poziom 8,06 biliona dolarów.

Japonia, Chiny i Wielka Brytania, wśród krajów posiadających najwięcej obligacji skarbowych, przodowały w zakupach w ujęciu miesięcznym i rocznym.

W grudniu 2023 r. zagraniczna wartość amerykańskich bonów skarbowych i obligacji osiągnęła najwyższy w historii poziom prawie 8,06 bln dolarów.

Departament Skarbu USA ogłosił dane dotyczące krajów posiadających najwięcej amerykańskich papierów skarbowych w grudniu 2023 roku.

W związku z tym zagraniczne zasoby amerykańskich bonów skarbowych i papierów wartościowych osiągnęły najwyższy w historii poziom prawie 8,06 biliona dolarów, co stanowi drugi z rzędu miesięczny wzrost.

W listopadzie 2023 r. cudzoziemcy posiadali obligacje o wartości 7 bilionów 808 miliardów dolarów. W porównaniu z grudniem 2022 r. łączna kwota amerykańskich skarbowych papierów wartościowych posiadanych przez cudzoziemców wzrosła o 10,5 proc., czyli 766 mld dolarów.

Zagraniczne zakupy amerykańskich obligacji skarbowych wzrosły po spadku rentowności, gdy rynek wycenił obniżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną USA, kontynuując trend wzrostowy z ostatnich kilku miesięcy.

Rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych, która na początku grudnia 2023 r. wynosiła 4,22 proc., zakończyła miesiąc na poziomie 3,94 proc.

Japonia, Chiny i Wielka Brytania, należące do krajów posiadających najwięcej obligacji skarbowych, doprowadziły do ​​miesięcznych i rocznych zakupów amerykańskich obligacji skarbowych.

Japonia, która w zeszłym roku utraciła tytuł trzeciej co do wielkości gospodarki świata na rzecz Niemiec, jest liderem sektora z 1,1 biliona dolarów amerykańskich bonów skarbowych i obligacji w grudniu 2023 r.

Na drugim miejscu znajdują się Chiny z ponad 10 proc. przedmiotowych obligacji. Finansowy ekwiwalent obligacji posiadanych przez Chiny wynosi 816,3 miliardów dolarów.

W porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej aktywa Japonii w USA wzrosły o 63 miliardy dolarów, podczas gdy aktywa Chin spadły o 51 miliardów dolarów. W porównaniu do listopada 2023 r. aktywa Japonii wzrosły o 10,5 mld dolarów, a Chin o 34,3 mld dolarów.

READ  W przyszłym tygodniu naliczona zostanie dodatkowa podwyżka dla emerytów

Zasoby chińskich obligacji skarbowych wzrosły w ciągu ostatnich dwóch miesięcy po siedmiu miesiącach spadków z rzędu.

Chiny i Japonia, druga i czwarta co do wielkości gospodarka świata, finansują gospodarkę USA, utrzymując amerykański dług publiczny, aby utorować drogę swojemu eksportowi.

Z drugiej strony Wielka Brytania zwiększyła w grudniu 2023 r. stan swoich obligacji amerykańskich do rekordowej kwoty 753,7 mld dolarów. Wzrost aktywów kraju wynosi 37,5 mld dolarów w porównaniu z listopadem 2023 r. i 114,2 mld dolarów w porównaniu z grudniem 2022 r.

Na czwartym miejscu znajduje się Luksemburg, który posiada amerykańskie obligacje skarbowe o wartości 370,7 miliardów dolarów. Kanada zajęła piąte miejsce z 336,1 miliardami dolarów, Irlandia szósta z 332,3 miliardami dolarów, Belgia siódma z 314,4 miliardami dolarów, a Kajmany, na których działa ponad 50 procent światowych funduszy hedgingowych, są ósme z 305 miliardami dolarów.

Wśród innych krajów z największą liczbą amerykańskich obligacji skarbowych Szwajcaria zajmuje dziewiąte miejsce z około 287,6 miliardami dolarów, a Francja zajmuje dziesiąte miejsce z 260 miliardami dolarów.

Ta historia została po raz pierwszy opublikowana na stronie internetowej Economy World.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *