Alper Gezeravcı, pierwszy turecki astronauta, odpowiedział z kosmosu

Alper Gezeravcı odpowiadał na pytania dotyczące stacji i sposobu zaspokajania podstawowych potrzeb w przestrzeni kosmicznej na swoim koncie na Instagramie na platformie społecznościowej.

Pytanie: Gdzie dokładnie jesteś, lokalizacja?

Gezeravcı: Na stacji ISS, na wysokości 400 kilometrów (km) nad ziemią, dokładna lokalizacja nie jest możliwa, ponieważ stacja porusza się z prędkością 500 km na minutę.

Pytanie: Wszystko, co dostaje się do atmosfery, spala się i topi. Z jakiego materiału jest wykonany statek kosmiczny, aby nic się nie stało?

Gezeravcı: posiada zewnętrzną powłokę wykonaną z ceramiki i pochodnych włókna węglowego o wysokiej odporności na ciepło.

Pytanie: Czy po powrocie wysokość wzrośnie o 5 cm?

Gezeravcı: Jest to możliwe, jeśli zostanie dłużej, ale w ciągu 14 dni nie będzie dużych zmian. Swoją drogą, dla twojej informacji, rozciąganie przestrzeni jest poważnym problemem zdrowotnym.

Pytanie: Które planety można zobaczyć z ISS?

Gezeravcı: Ze względu na odległość gołym okiem widać Księżyc jedynie pomiędzy planetami.

Pytanie: Nie zapomnij zasadzić tytoniu Atiyaman.

Gezeravcı: Niektóre rośliny są uprawiane i badana będzie ich fizjologia, ale niestety ta roślina nie jest tytoniem Atiyaman.

Pytanie: Czy 7 dni w kosmosie to naprawdę 7 lat na Ziemi?

Gezeravcı: Chociaż jednego dnia spędzamy 16 dni i nocy, tak naprawdę jesteśmy w tym samym okresie. Zgadza się 🙂

Pytanie: Czy ten statek kosmiczny jest strzelany przez drona? Jak?

Gezeravcı: Powiększając obraz za pomocą kamer stacji kosmicznej i kamer o wysokiej rozdzielczości z ziemi.

Pytanie: Nie zapomnij zabrać ze sobą jąder Sabari Anny.

Gezeravcı: Międzynarodowa Stacja Kosmiczna znajduje się na wysokości 400 km. Zebrali następujące, a reszta to trochę więcej. Tylko jeśli jest to podróż na Księżyc.

Pytanie: Czy pojawi się jako pytanie w 2024 Bachelor KPSS?

READ  Sąd Najwyższy odmówił uniewinnienia Kane'a Attala

Gezeravcı: Skoncentruj się na datach planowanych, faktycznych i przybycia.

Pytanie: Dlaczego podróż trwała 36 godzin, czy to nie jest za długo?

Gezeravcı: Cel, ISS, znajduje się na wysokości 400 km i porusza się z prędkością 28 tys. km. Kiedy rakieta została wystrzelona, ​​osiągnęła wysokość 200 km już w dziesiątej minucie, ale przy obecnej technologii dotarcie do tego samego punktu przy ISS poruszającej się z prędkością 500 km na minutę zajęłoby 36 godzin, aby wyrównać prędkość i zrób to jednocześnie.

P: Kiedy jest zwrot?

Gezeravcı: Zaplanowano go na 3 lutego, ale ponieważ będzie to wolna jesień, będzie się to różnić w zależności od pogody.

Pytanie: Czy fryzjer jest Turkiem?

Gezeravci: Michaił Borysowicz Kornienko – Rosjanin – ur. 1960.

Pytanie: Jak działa toaleta?

Gezeravcı: Istnieją systemy próżniowe, takie jak odkurzacze, w których odchody są wchłaniane, zamiast unosić się w powietrzu.

Pytanie: W jaki sposób płyny pozostają takie same?

Gezeravcı: Nie rozprasza się pod wpływem napięcia powierzchniowego (można to zbadać, zapisując napięcie powierzchniowe w cieczach).

Pytanie: Skąd pochodzi żywność?

Gezeravcı: To wynika z przygotowań świata.

Pytanie: Jak?

Gezeravcı: z przewozami towarowymi i misjami pasażerskimi.

Pytanie: W jaki sposób jedzenie wpada do żołądka przy zerowej grawitacji?

Gezeravcı: Pokarm przemieszczany jest przez automatycznie pracujące mięśnie zwane ruchem perystaltycznym, co zapewnia ruch pokarmu w przełyku i jelitach. To nie ma nic wspólnego z grawitacją.

Pytanie: Czy możesz opisać środowisko o zerowej grawitacji?

Gezeravcı: To jak być pod wodą.

Pytanie: Czy występują nudności?

Gezeravcı: Jeśli nie masz zawrotów głowy, nie ma problemu.

P: Czy w drodze powrotnej kapsuła ląduje losowo?

Gezeravcı: Nie, ze względu na prędkość ISS wynoszącą 28 tysięcy kilometrów na godzinę, obliczana jest trajektoria powrotu, rozpoczynająca się od ruchu przypominającego w fizyce ruch strzelania pod kątem, przechodząca w ruch pionowy z otwartymi 2 spadochronami po wejściu do atmosfery . i zaplanowane poprzez wcześniejsze określenie punktu zrzutu. Jesienią zespół recepcyjny jest gotowy w punkcie zrzutu nad wodą. Na mojej stronie mam film z powrotu Axiomu 1, który możesz obejrzeć.

READ  Ukraina-Rosja na żywo: Putin grozi pozbawieniem Ukrainy państwowości

Pytanie: Czy dokowanie było trudne ze względu na dużą prędkość?

Gezeravcı: Nie, ponieważ na wysokości 400 kilometrów nie ma warunków atmosferycznych (wiatr, opór powietrza itp.), nie ma problemu.

Pytanie: Co zapewnia napęd podczas końcowego podejścia podczas dokowania?

Gezeravcı: W oparciu o prawa Newtona, oparte na zasadzie akcji i reakcji, ciecze są rozpylane ze statku kosmicznego w kierunku przeciwnym do kierunku, w którym chcesz się poruszać. Jesteś popychany w kierunku przeciwnym do rozpylanej cieczy.

Pytanie: Jak śpi?

Gezeravcı: Możesz spać, ustawiając się w sposób, który widzisz na filmach na mojej stronie, ale ponieważ nie ma grawitacji, przypomina to spanie w wodzie. Ponieważ ciężar ciała na Ciebie nie spada, śpisz spokojnie i bez bólu.

Pytanie: Rakieta ma 70 metrów długości, kapsuła jest mniejsza, gdzie jest reszta?

Gezeravcı: Istnieje 3-stopniowy układ zapłonowy, pierwsze 2 stopnie, które zawierały dużo paliwa i silników, zostały rozdzielone wkrótce po rozpoczęciu pracy. Pierwsza z tych części jest automatycznie zwracana, a druga niszczona w sposób kontrolowany. Pozostała tylko kapsuła.

Pytanie: Jak to się dzieje, że jeden dzień ma 16 nocy i 16 dni?

Gezeravcı: Ze względu na prędkość ISS, pełny obrót wokół świata odbywa się co 90 minut. Tak więc w ciągu półtorej godziny części świata przemierzają się raz w nocy i raz w ciągu dnia. W ciągu 24 godzin odbywa się około 16 wycieczek.

Pytanie: Ile osób znajduje się obecnie na ISS i jak długo przebywają?

Gezeravcı: Obecnie przebywa w nim łącznie 11 osób, w tym Alper Gezeravcı i 7 astronautów, z wyjątkiem astronautów Axiom 3, którzy pozostaną tam przez 6 miesięcy i wrócą.

Pytanie: Skąd bierze się tlen?

Gezeravcı: W wyniku elektrolizy rozkłada się na wodę, tlen i wodór.

Pytanie: Jak sobie radzi ISS?

READ  Rosyjskie postępy na ukraińskich miastach stoją

Gezeravcı: Mam na mojej stronie film, który wygląda jak gigantyczne laboratorium. Znajduje się 400 kilometrów nad Ziemią i porusza się z prędkością 28 tysięcy kilometrów na godzinę. Został zbudowany przez 16 krajów w ramach gromadzenia się w przestrzeni kosmicznej, waży około 450 ton i jest stale rozbudowywany. Obiekt, który kosztował ponad 150 miliardów dolarów, ma mniej więcej wielkość boiska do piłki nożnej.

Pytanie: Co oni robią na ISS?

Gezeravcı: Eksperymentowanie i obserwacja.

Pytanie: Czy na ISS wysłano jakieś świnki morskie?

Gezeravcı: Odnotowano, że Związek Radziecki wysłał w przestrzeń kosmiczną psa, niektóre gatunki szczurów i żab w 1961 roku (Korabl-Sputnik 4).

– Pomyślny start załogowego promu Axe-3

Statek kosmiczny Dragon firmy SpaceX pomyślnie wystartował z należącego do NASA Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie 18 stycznia o godzinie 16:49 czasu lokalnego USA (19 stycznia 00:49).

Po prawie 36 godzinach podróży kosmicznej pojazd przewożący załogę Ax-3, w tym pierwszego tureckiego astronautę Gezeravcı, zadokował do ISS o godzinie 13:42 GMT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *