Aktualizacje na żywo: wojna Rosji na Ukrainie

Wejście do miasta Isium na Ukrainie jest widoczne 10 września. (Telegram @Tsaplienko/Reuters)

Sobotni szybki marsz nie zakończył się wraz z Izium, ponieważ wydawało się, że Ukraina otworzyła nowy front przeciwko rosyjskiej obronie wzdłuż granicy obwodów donieckiego i ługańskiego.

Serhiy Hayday, szef ługańskiej obwodowej administracji wojskowej, wskazał, że celem nowego ataku było miasto Łysyczańsk.

Lizysańsk Ostatnie miasto w obwodzie Ługańskim na wschodzie Ukrainy znalazło się pod kontrolą Rosji w lipcu, po tygodniach zaciekłych walk. Hayday powiedział w sobotę CNN, że „współpracownicy i okupanci, w tym wojsko, biegną szybko”.

„Mieszkańcy mają filmy i zdjęcia, aby to udowodnić” – powiedział Hade. Powiedział, że nie może udostępniać dowodów wizualnych ze względów bezpieczeństwa.

„Ludzie ze Svatova, Staropilska, Novobskova próbują jechać do granicy Miłowa z Rosją, a nie do Ługańska” – dodał.

CNN nie była w stanie zweryfikować twierdzenia Haydaya, ale widziała pojazdy ustawiające linię na co najmniej jednym przejściu granicznym do Rosji.

Hayde powiedział także CNN, że Rosjanom nie udało się zbudować linii obronnej w Ługańsku. „Svatov, Staropilsk – to otwarta wiejska wieś, więc nie ma się gdzie ukryć”.

Powiedział, że wojska rosyjskie opuszczają miasto Światow. Jeśli to prawda, byłoby to istotne, ponieważ Swatow jest kluczowym ogniwem w rosyjskich liniach zaopatrzeniowych do części okupowanego regionu Ługańska.

Jako kolejny znak wydarzeń na Ukrainie, Denis Bushilin, szef samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, przyznał, że sytuacja w północnym Doniecku jest „bardzo trudna”.

Bushilin powiedział na swoim kanale Telegram, że w mieście Lyman, niedaleko kontrolowanego przez Ukraińców miasta Słowiańska, „sytuacja jest bardzo trudna, jak w wielu osadach na północy republiki”.
„Jednak jestem w kontakcie z lokalną administracją, służbami ratunkowymi i naszymi jednostkami. Jest więcej informacji, ale nie możemy ich teraz ujawnić, ponieważ zaszkodzi to naszym jednostkom” – powiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *