Akcje azjatyckie rosną w odpowiedzi na rajd technologiczny i wyzwania związane z obniżką stóp procentowych przez bank centralny

Najszerszy indeks akcji MSCI z regionu Azji i Pacyfiku poza Japonią wzrósł o 0,72%, podczas gdy akcje spółek technologicznych w regionie wzrosły o 1,6%, osiągając rekordowy poziom.

Japoński Nikkei wzrósł o 0,59%, podczas gdy akcje blue chipów w Chinach spadły o 0,42%. Indeks Hang Seng w Hongkongu wzrósł o 1,3%.

Opublikowane we wtorek dane pokazały, że sprzedaż detaliczna w USA nieznacznie wzrosła w maju, przy czym dane za poprzedni miesiąc zostały skorygowane znacznie w dół w związku ze spowolnieniem aktywności gospodarczej w drugim kwartale.

Dane spowodowały nieznaczny wzrost oczekiwań na obniżki stóp procentowych we wrześniu, a inwestorzy wyceniają 67% szans na obniżkę w porównaniu z 61% szansą dzień wcześniej, jak pokazało narzędzie CME FedWatch. Rynki wyceniają roczny spadek o 48 punktów bazowych.

„(Fed) będzie potrzebował więcej danych, aby poprzeć swój pogląd na temat obniżki stóp procentowych” – powiedział Vasu Menon, dyrektor zarządzający ds. strategii inwestycyjnej w OCBC.

W zeszłym tygodniu łagodne dane o inflacji w USA zaprzeczyły ogólnie gołębiemu stanowisku urzędników banku centralnego, którzy obniżyli swoją poprzednią średnią prognozę dotyczącą obniżki stóp procentowych o trzy czwarte punktu w tym roku.

„Obniżki stóp procentowych to mocny temat na rok 2025, ale nie ma w tym nic złego, ponieważ nawet jeśli rok 2024 jest niepewny, w ciągu najbliższych dwóch lat odegra on ważną rolę, co będzie nadal wspierać rynki” – powiedział Menon.

Zachęceni najnowszymi danymi urzędnicy banku centralnego ostrożnie podchodzą do perspektywy jednej lub dwóch obniżek stóp procentowych do końca roku w miarę obniżania się inflacji i czekają na jakiekolwiek sygnały ostrzegawcze z wciąż silnego rynku pracy.

We wtorek indeksy S&P 500 i Nasdaq zamknęły się na rekordowych poziomach, a Nvidia wyprzedziła technologicznego Microsoft i stała się najcenniejszą firmą na świecie.

W związku z zamknięciem rynków amerykańskich w środę oczekuje się, że handel będzie spokojny przez cały dzień. Na rynkach walutowych indeks dolara, który mierzy walutę amerykańską w stosunku do sześciu konkurentów, był ostatni na poziomie 105,29, a euro na poziomie 1,0738 dolara.

READ  Amerykański producent chipów Nvidia osiąga rekordowe przychody – najświeższa wiadomość technologiczna

Wspólna waluta znajduje się pod presją po tym, jak prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał do przedterminowych wyborów po tym, jak jego rządząca partia centrowa poniosła miażdżącą porażkę w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na początku handlu funt szterling osiągnął poziom 1,2704 dolara przed czwartkowymi danymi o inflacji w Wielkiej Brytanii, które przygotują grunt pod decyzję polityczną Banku Anglii (BoE), przy założeniu, że bank centralny utrzyma stopy procentowe na stałym poziomie.

Raport o inflacji Oczekuje się, że inflacja w Wielkiej Brytanii spadnie w maju do celu BoE wynoszącego 2% z 2,3% w kwietniu.

Kyle Chapman, analityk walutowy w Ballinger Group, powiedział, że decydującym czynnikiem będzie środowy raport o inflacji za maj, dodając, że obniżka nadal będzie rozważana, jeśli inflacja w usługach wróci na właściwe tory.

„Myślę, że potrzebne będą pewne dowody, chyba że Bank Anglii upadnie, aby uwierzyć, że Bank Anglii znajduje się na trwałej ścieżce spadkowej” – powiedział Chapman.

W Azji jen japoński niewiele się zmienił i osiągnął poziom 157,83 za dolara, blisko najniższego poziomu od sześciu tygodni z zeszłego tygodnia, wynoszącego 158,255. Waluta znajduje się pod presją rosnącej luki pomiędzy stopami procentowymi w Japonii i USA.

Protokoły z kwietniowego posiedzenia politycznego Banku Japonii pokazały, że decydenci omawiali wpływ słabszego jena na ceny, a niektórzy zwracali uwagę na możliwość szybszego niż oczekiwano podniesienia stóp procentowych w przypadku dalszego wzrostu inflacji.

Ceny ropy naftowej charakteryzowały się zmiennością na rynkach surowców, ponieważ obawy związane z eskalacją konfliktu między Rosją a Ukrainą zrównoważyły ​​obawy związane z popytem po nieoczekiwanym wzroście zapasów amerykańskiej ropy na Bliskim Wschodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *