Naukowcy odkryli hormon, który przyspiesza spalanie kalorii… i teraz łatwiej schudnąć

Utrata wagi nie jest łatwa dla większości z nas, a utrzymanie jej nie jest takie łatwe, zwłaszcza odkąd rozpoczyna się proces zwany adaptacyjną termogenezą, w którym nasze ciało przechodzi w tryb oszczędzania energii, ponieważ otrzymujemy mniej energii z pożywienia.
Niedawne badania naukowe na myszach sugerują, że szlak sygnalizacji hormonalnej może być ważny dla utraty wagi i jej utrzymania. Naukowcy z McMaster University w Kanadzie odkryli, że czynnik różnicowania hormonu wzrostu 15 (GDF15) uniemożliwia organizmowi zmniejszenie wydatku energetycznego, gdy spożycie pokarmu jest zmniejszone. I odwrotnie, GDF15 zwiększa proces metaboliczny w mięśniach i skutecznie przeciwdziała naturalnej reakcji organizmu na oszczędzanie energii podczas diety.

„U myszy odkryliśmy, że GTF15 zwiększa obrót nieaktywnego wapnia w mięśniach, zmniejszając metabolizm występujący podczas diety” – powiedział dr. Gregory Steinberg, naukowiec kliniczny zaangażowany w badania
W nowym badaniu z udziałem myszy naukowcy uważają, że odkryli szlak sygnalizacji hormonalnej, który może pomóc. Szlaki sygnalizacyjne przypominają biochemiczne reakcje łańcuchowe w organizmie, w których pewne bodźce (takie jak leki) powodują skutki (takie jak utrata masy ciała) i przyspieszają ten proces.
Wcześniejsze badania naukowe wykazały już, że GDF15 wpływa na apetyt myszy, ale nowe badanie opublikowane w czasopiśmie Nature sugeruje, że GDF15 może odgrywać rolę w długoterminowej kontroli masy ciała, pomagając w początkowej fazie odchudzania.
Chociaż odkrycia są obiecujące, potrzebne są dalsze badania, aby w pełni zrozumieć mechanizmy leżące u podstaw tego szlaku i ustalić, czy GDF15 działa podobnie u ludzi. Jednak biorąc pod uwagę narastający globalny kryzys otyłości i związane z nim problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca typu 2, pilnie potrzebne są innowacyjne strategie rozwiązywania problemów związanych z wagą.

Droga do skuteczniejszego leczenia

Połączenie hormonu GDF15 z istniejącymi lekami może prowadzić do bardziej skutecznych terapii tłumiących apetyt, zwłaszcza dla osób, które nie odniosły sukcesu przy tradycyjnych metodach dietetycznych.
„U myszy odkryliśmy, że GDF15 hamuje metabolizm występujący podczas restrykcji żywieniowych poprzez przyspieszenie nieefektywnego cyklu wapnia w mięśniach” – mówi naukowiec medyczny Gregory Steinberg z McMaster University w Kanadzie.
Wcześniejsze badania wykazały, że GDF15 i związany z nim receptor GFRAL wpływają na ilość pokarmu spożywanego przez myszy. Teraz naukowcy uważają, że może to przede wszystkim pomóc w długoterminowej utracie wagi i diecie.
Wiele pozostaje do zrobienia, aby przeanalizować działające mechanizmy w ten sposób i jak prowadzą one do przedstawionych tutaj wyników. Badania muszą wykazać, że GDF15 działa w ten sam sposób u ludzi, ale te wstępne wyniki są obiecujące.
Powody, dla których diety dla niektórych działają, a dla innych zawodzą, nie są w pełni zrozumiałe. Na tę rozbieżność składa się wiele czynników, w tym różnice indywidualne i stosowane specyficzne podejścia dietetyczne. Zrozumienie ścieżek sygnałowych, takich jak te ujawnione we wspomnianym badaniu, może zapewnić cenny wgląd w te kwestie.

READ  W Baburcie rozpoczęły się VII Dni Nauki, Kultury, Sztuki i Sportu Dede Gorkut

Co to jest GDF15?

GDF15 to hormon, który występuje naturalnie w organizmie i jest wytwarzany głównie w wątrobie i nerkach. Jego produkcja wzrasta w czasie ciąży i jest związana z porannymi mdłościami. Przyszłe badania powinny zbadać potencjalne skutki uboczne i korzyści terapii związanych z hormonem GDF15.
Naukowcy podkreślają znaczenie dalszych badań nad związkiem między sygnalizacją GDF15-GFRAL, obrotem wapnia w mięśniach i wydatkami energetycznymi przed i po utracie wagi u ludzi. Science Alert pisze, że badania te będą ważne w określaniu potencjału terapeutycznego tej nowej ścieżki termogenezy adaptacyjnej.
GDF15 jest wytwarzany naturalnie przez organizm, szczególnie w wątrobie i nerkach, a wiemy, że jego produkcja wzrasta w czasie ciąży – hormon ten jest związany z porannymi mdłościami. Przyszłe badania powinny zbadać potencjalne skutki uboczne i potencjalne korzyści powiązanych terapii.
„Nasze badanie pokazuje zdolność hormonu GDF15 nie tylko do zmniejszania apetytu na tłuste potrawy, ale także do zwiększania energii potrzebnej do spalania mięśni” – mówi Steinberg.
Potencjalnie GDF15 mógłby być stosowany w połączeniu z istniejącymi lekami w celu opracowania terapii tłumiących apetyt, które byłyby bardziej skuteczne lub pomagały osobom, które nie odniosły dużego sukcesu przy tradycyjnych podejściach dietetycznych.
Naukowcy wciąż nie do końca rozumieją, dlaczego diety działają na niektórych z nas, a na innych nie. Istnieje wiele czynników zależnych od indywidualnego i indywidualnego odżywiania; Lepsza wiedza na temat szlaków sygnałowych, takich jak te opisane tutaj, pomoże odpowiedzieć na niektóre kluczowe pytania.

„Przyszłe badania badające interakcje między sygnalizacją GDF15-GFRAL, obrotem wapnia w mięśniach i wydatkami energetycznymi przed i po utracie wagi u ludzi będą miały kluczowe znaczenie dla dalszego ustalenia potencjału terapeutycznego tego szlaku w termogenezie adaptacyjnej” – napisali naukowcy w opublikowanym artykule .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *