ASUNCION, 30 kwietnia (Reuters) – 44-letni konserwatywny ekonomista Paragwaju Santiago Pena wygrał niedzielne wybory prezydenckie w tym kraju, zacieśniając polityczny uścisk rządzącej w kraju Partii Kolorado i rozwiewając obawy przed zerwaniem stosunków dyplomatycznych z Tajwanem.
Pena, który zobowiązał się do utrzymania długotrwałych więzi Paragwaju z Tajwanem, miał 42,7% głosów przy przeliczeniu 99,9% głosów, ponad 15 punktów przewagi nad centrolewicowym pretendentem Efrainem Alegre, który opowiadał się za zmianą lojalności wobec Chin. .
„Dziękuję za to zwycięstwo w Kolorado, dziękuję za to zwycięstwo Paragwaju” – powiedział Pena w przemówieniu. Alegre zaakceptował tę decyzję. Obecny prezydent Mario Abdo pogratulował Penie tytułu „prezydenta-elekta”, podobnie jak przywódcy Brazylii i Argentyny.
Kandydaci z Kolorado i prawicy również dobrze radzili sobie w wyborach do Kongresu i wyścigach na gubernatorów, a niektóre hrabstwa odnotowały historyczną większość w Kolorado nad rywalami opozycji.
Wynik wyborów stawia Pena przed wyzwaniem ożywienia opartej na rolnictwie gospodarki Paragwaju, zmniejszenia dużego deficytu fiskalnego, odparcia rosnącej presji ze strony producentów soi i wołowiny oraz popchnięcia Tajwanu na korzyść Chin i ich dużych rynków.
„Po latach stagnacji gospodarczej, braku funduszy mamy wiele do zrobienia, a zadanie, które stoi przed nami, nie jest przed jednostką ani przed partią” – powiedział Pena w swoim zwycięskim przemówieniu – „nawołując do jedności i konsensusu. „.
Podkreśla dominację partii Kolorado, która rządziła przez wszystkie pięć z ostatnich 75 lat i ma twardą machinę wyborczą, nawet jeśli niektórzy wyborcy są niezadowoleni z gospodarki i zarzutów korupcji.
„Raz Kolorado, zawsze Kolorado”, powiedział 65-letni Eugenio Centurion, oddając swój głos w niedzielę w lokalnym lokalu wyborczym w dzielnicy Jara w Asuncion.
Analitycy stwierdzili, że sucha pogoda pomogła frekwencji wyborczej, z kolejkami do głosowania długo po formalnym zamknięciu lokali wyborczych o godzinie 16:00 (2000 GMT).
„Przez cały dzień obserwowaliśmy wysoki poziom uczestnictwa”, powiedział obserwator misji wyborczej Organizacji Państw Amerykańskich (OAS).
’Nic się nie zmieni’
Jednak nie wszyscy wyborcy byli zadowoleni z faktu, że populistyczni Kubańczycy z Paragwaju uzyskali większy niż oczekiwano udział, z prawie 23% głosów, co odzwierciedla szerokie poparcie dla anty-establishmentowych kandydatów w całej Ameryce Łacińskiej.
„Martwię się przestępczością. Wszyscy kandydaci są dla mnie tacy sami” – powiedziała Maria Jose Rodas, 34-letnia matka trójki dzieci, gdy autobus pełen wyborców przyjechał do lokalu wyborczego w centrum miasta. „Nic się nie zmieni.”
W szkole Mariscal Francisco Solano López w stołecznym Asunción Ramona Oddone była na szczycie listy wyborców i miała nadzieję na nowy kierunek.
„Spójrz na wszystkich młodych ludzi uczestniczących – to pokazuje, że ludzie chcą zmian” – powiedział Reuterowi 79-letni emerytowany nauczyciel. „Oni potrzebują pracy, ja chcę lepszych emerytur”.
Partia Kolorado zdominowała politykę w śródlądowym kraju Ameryki Południowej od lat 50. XX wieku. Ale jego popularność jest nękana przez powolną gospodarkę i zarzuty korupcji.
Gospodarka, oskarżenia o korupcję i poglądy kandydatów na Tajwan zdominowały przygotowania do wyborów. Paragwaj jest jednym z 13 krajów, które utrzymują formalne stosunki dyplomatyczne z demokratycznie rządzoną wyspą, którą Chiny uważają za swoje terytorium.
Ambasador Tajwanu w Asuncion przekazał Penie gratulacje w imieniu prezydent Tsai Ing-wen, poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych Tajwanu w oświadczeniu.
„Opierając się na wspólnych wartościach demokracji i wolności oraz tradycyjnej przyjaźni między obydwoma krajami, nasz kraj będzie nadal pogłębiał współpracę i wymianę z nowym rządem Paragwaju” – oświadczyło ministerstwo.
Alegre skrytykował te powiązania, które utrudniają sprzedaż soi i wołowiny do Chin, głównego globalnego nabywcy. Pena powiedział, że utrzyma stosunki z Tajwanem.
Alegre w niedzielę ostrzegł przed doniesieniami o ingerencji wyborców na północy kraju i powiedział, że „nie podda się” wysiłkom mającym na celu uniemożliwienie udziału obywateli.
Sprzedawca lodów Fiorella Moreno (23 lata) uważa, że żaden z kandydatów nie dał nadziei jej pokoleniu.
„Nie chcę głosować, czuję, że wszystko się zawaliło” – powiedział. „Ale brak głosowania czyni mnie częścią problemu”.
Raport Lucindy Elliott i Danieli Desantis; Dodatkowe raporty autorstwa Miguela Lo Bianco; Montaż autorstwa Adama Jordana i Sandry Maler
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Namiętny badacz kawy. Niezależny muzyczny ninja. Nieuleczalny maniak alkoholu”.