Türkiye wchodzi w nowy etap produkcji gazu

Turcja, która znajduje się w pierwszej dziesiątce krajów posiadających najnowocześniejsze na świecie statki do odwiertów głębinowych i statków do badań sejsmicznych, wkracza w nowy etap wydobycia gazu ziemnego. Oczekuje się, że nowy statek na gaz ziemny, którego przybycie za dwa miesiące zapowiedział prezydent Recep Tayyip Erdogan, opuści Singapur 27 lipca. Po przybyciu do Turcji statek o długości 300 metrów i szerokości 58 metrów przejdzie ostatnie przygotowania w stoczni i zostanie wysłany do składu gazu Sakarya na Morzu Czarnym. Oczekuje się, że pływająca platforma gazowa wykorzystywana do wydobycia gazu na polu gazowym Sakarya przybędzie do Turcji w ciągu 52 dni. Zakład będzie wytwarzał wystarczającą ilość gazu ziemnego dla 5 milionów gospodarstw domowych. Tym samym gaz czarnomorski będzie wydobywany w morzu i dostarczany na ląd. Türkiye chce zwiększyć wydobycie gazu ziemnego poprzez wprowadzenie nowych technik.
10 milionów wzrośnie do M3
Ministerstwo Energii i Zasobów Naturalnych, które sprowadziło na ląd rurociągami 710 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego odkrytego na Morzu Czarnym, będzie przetwarzać surowy gaz z głębin Morza Czarnego za pośrednictwem pływającej platformy pośrodku. Do transportu drogą morską i lądową rurociągiem. Obecne dzienne wydobycie ze złoża gazowego Zakaria wynosi 5,5 mln metrów sześciennych. Oznacza to, że ze złoża Zakaria będzie można zaspokoić zapotrzebowanie na gaz ziemny 2,4 mln gospodarstw domowych. Produkcja wzrosła do 6 milionów metrów sześciennych w sierpniu i oczekuje się, że osiągnie 10 milionów metrów sześciennych na początku roku po przybyciu nowego statku. W drugiej fazie produkcja wzrośnie do 40 mln metrów sześciennych.
zostaną rozdzieleni
Gaz ziemny wydobywany ze pola gazowego Zakaria na Morzu Czarnym jest przesyłany rurociągami ze studni w centrach gromadzenia. Jest przetwarzany w zakładzie Filios na lądzie. Statek będzie pełnił funkcję zakładu przerobu gazu na morzu i po oddzieleniu od niego niepożądanego materiału zostanie wysłany na ląd.
Jeśli go zbudujemy, zajmie to 5 lat
Wyjaśniając, że budowa nowej platformy gazowej trwa 5 lat, eksperci zauważają, że koszt zmodyfikowanej i zakupionej platformy jest o 60 procent niższy niż nowej produkcji. Dzięki nowej platformie Türkiye zapisze swoją nazwę na ważnym miejscu w światowej lidze. Jest to szósty kraj posiadający tę stronę po USA, Rosji, Brazylii, Norwegii i Malezji.

oświadczył Bairaktar
Dodanie nowego statku do tureckiej floty energetycznej zapowiedział Minister Energii i Zasobów Naturalnych Albarslan Bayraktar w audycji „Economy Desk” na antenie A Bara w listopadzie ubiegłego roku. Minister Bairakdar powiedział: „Zamierzamy dodać do naszej floty statek produkcyjny. Będzie on znajdował się na powierzchni morza, a nie na platformie”. Dyrektor poinformował, że statek zostanie zakupiony w Singapurze.

Beret zapalił lont Albayrac
Drogę do niezależności energetycznej wytyczyły zdecydowane działania Berata Albayraka jako Ministra Energii, Natury i Zasobów. Turcja przedstawiła nową wizję strategiczną w postaci „Krajowej polityki energetycznej i górniczej”, gdy Berat Albayrak był Ministrem Energii i Zasobów Naturalnych. Podjęto wówczas starania o szybkie sprowadzenie do Turcji statków wiertniczych i rozpoczęcie prac poszukiwawczych. Statek wiertniczy Fatih został po raz pierwszy dodany do inwentarza w 2017 roku. Dzięki tej wizji Turquie zapalił lont wolności w energii. Dokonał największego odkrycia 710 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego na Morzu Czarnym.
Oto Narodowa Flota Energetyczna Turcji
Dzięki temu nowemu statkowi turecka flota energetyczna offshore powiększy się do 7 statków. Obecnie Türkiye kontynuuje prace na własnych wodach terytorialnych za pomocą 4 statków wiertniczych i 2 statków do badań sejsmicznych. Flota energetyczna składa się łącznie z 6 statków, w tym statków wiertniczych Fatih, Yavuz, Kanuni i Abdülhamid Han oraz statków do badań sejsmicznych Barbaros Hayrettin Paşa i MTA Oruç Reis.

Statek Paszy Barbarosa Hayreda: Zakupiono 31 grudnia 2012 r. Może badać struktury geologiczne do 8 kilometrów pod dnem morskim i zbierać dwu- i trójwymiarowe dane sejsmiczne. Obecnie jest gotowy do służby w porcie İnebolu na wybrzeżu Kastamonu.

Statek MTA ORUÇ REİS: Operacja rozpoczęła testowanie, szkolenia i zdobywanie doświadczeń w 2017 roku. Może wykonywać dwu- i trójwymiarowe głębokie badania sejsmiczne w otwartych oceanach. Formacje geologiczne można zobaczyć na głębokości 15 tysięcy metrów pod dnem morskim. Statek, który stacjonuje w porcie Filios na wybrzeżu Songuldak, przygotowuje się do wypłynięcia do Somalii pod koniec września.

Statek wiertniczy Fati: Pierwszy krajowy statek wiertniczy Turcji wpłynął do ładunku w 2017 r. W 2020 r. rozpoczęły się pierwsze krajowe odwierty głębinowe na Morzu Czarnym. Statek, zbudowany i zwodowany w Korei Południowej w 2011 roku, nadal wykorzystuje technologię szóstej generacji. W 2020 roku statek dokonał największego w historii Turcji odkrycia gazu ziemnego na Morzu Czarnym.

Legalny statek wiertniczy: Do floty dołączył na początku 2020 roku. Został otwarty na Morze Czarne w maju 2021 r. Statek wykonał pierwsze odwierty na polu gazowym Zakaria oraz przeprowadził testy studni głębinowych w odwiercie Durkali-2. Kontynuowane są poszukiwania gazu ziemnego na Morzu Czarnym.

Statek Abdulhamida Hana: Dołączył do marynarki wojennej w 2022 roku. Kupiony w listopadzie 2021 roku za 180 milionów dolarów statek został zbudowany pod nazwą „Cobalt Explorer” w południowokoreańskiej firmie Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering’s Ogbo Shipyard. Statek, który może wiercić na głębokości 12 200 metrów, dzięki swojemu wyposażeniu technicznemu i cechom fizycznym jest „najpotężniejszym” statkiem we flocie.

READ  Dochody z obligacji spadają, kontrakty terminowe na akcje wahają się wśród zysków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *