Ocena ekonomiczno-handlowa za pierwsze 6 miesięcy 2024 roku

Trudne warunki w gospodarce światowej będą nadal mieć wpływ na gospodarkę światową w 2024 roku. Wygląda na to, że na globalny spadek stóp procentowych będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Spośród wiodących gospodarek jedynie Brazylia i Unia Europejska obniżyły ostatnio stopy procentowe. W maju Brazylia obniżyła swoją podstawową stopę procentową o 0,25 punktu bazowego do 10,50%. Europejski Bank Centralny obniżył w czerwcu stopy procentowe o 0,25 punktu bazowego do 4,25%. W pozostałych głównych gospodarkach oczekiwania na przyszłe obniżki stóp procentowych maleją.

Według badania oczekiwań konsumentów Banku Rezerw Federalnych w Nowym Jorku, średnie oczekiwania inflacyjne na przyszły rok w USA, w którym inflacja jest sztywna, wzrosły z 3,0% do 3,3%. Na czerwcowym posiedzeniu Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie w przedziale od 5,25% do 5,50%. Ponieważ obniżki stóp procentowych spodziewane są już w marcu 2024 r., obecnie wzrosła możliwość przesunięcia pierwszej obniżki stóp na wrzesień. Jednak prezes Rezerwy Federalnej USA Powell twierdzi, że obecna polityka pieniężna USA jest „wystarczająco restrykcyjna”. Dlatego też jest mało prawdopodobne, aby kolejnym krokiem w polityce pieniężnej była podwyżka stóp procentowych.

W miarę narastania wyzwań stojących przed gospodarką scenariusze miękkiego lądowania są traktowane z większą niechęcią niż kilka miesięcy temu. Istnieją na przykład obawy, że koszty transportu wzrosną do poziomu obserwowanego podczas pandemii, a nie wzrosną w wyniku napięć na Morzu Czerwonym. Ten wzrost kosztów będzie wydarzeniem, które ostatecznie odbije się na konsumentach i negatywnie wpłynie na wysiłki mające na celu kontrolowanie inflacji.

Uważnie śledzimy rozwój sytuacji w chińskiej gospodarce. W kwietniu kontynuowane było spowolnienie na chińskim rynku nieruchomości. W połowie maja Ludowy Bank Chin ogłosił nowe regulacje dotyczące nieruchomości mieszkalnych, obejmujące dalsze obniżki wkładów własnych i opłat hipotecznych oraz przyznanie przedsiębiorstwom państwowym linii kredytowej o wartości 41 miliardów dolarów na zakup mieszkań po przystępnych cenach. Oficjalny indeks menedżerów zakupów w przemyśle produkcyjnym (PMI) w Chinach spadł w maju do 49,5 z 50,4 w kwietniu. Tymczasem Stany Zjednoczone ogłosiły plany podwyższenia ceł na niektóre towary, których łączny import z Chin osiągnął 18 miliardów dolarów, aby chronić produkcję krajową. Dotknięte produkty obejmują pojazdy elektryczne, baterie litowe, ogniwa słoneczne, stal i aluminium oraz sprzęt medyczny.

Indeks zaufania konsumentów w USA spadł w czerwcu do 100,4 z 101,3 w maju. Istnieją oznaki częściowego ożywienia wydatków konsumenckich w strefie euro. Choć Indeks Zaufania Konsumentów wykazał w czerwcu niewielki wzrost, to pozostał na niskim poziomie. W tym okresie zaufanie do Brazylii w dalszym ciągu rosło. Zaufanie konsumentów wzrosło w czerwcu o 0,9 punktu do 91,1 w porównaniu z poprzednim miesiącem. Jednak wartość ta nadal wskazuje na poziom zaufania konsumentów poniżej neutralnego poziomu 100,0.

READ  Wszystkie oczy zwrócone na decyzję Moody's: czy rating kredytowy Turcji wzrośnie? - Wiadomości gospodarcze z ostatniej chwili

Indeks cen towarów i usług konsumenckich (CPI) w USA w czerwcu kontynuował tendencję spadkową, osiągając w ujęciu rocznym stopę 3,0%. Inflacja w Europie spadła w czerwcu do 2,5% z 2,6% w maju. Oczekuje się, że w nadchodzących miesiącach inflacja w strefie euro zbliży się do 2%, osiągając cel inflacyjny Europejskiego Banku Centralnego w drugiej połowie roku. W Wielkiej Brytanii wskaźnik CPI spadł w maju do 2,0%, osiągając najniższy poziom od września 2021 r. W Chinach CPI wyniósł w czerwcu 0,2%. Inflacja w Brazylii wzrosła w czerwcu do 4,23% z 3,93% w maju. W Rosji inflacja ogółem wzrosła w czerwcu do 8,6% w ujęciu rocznym.

Ze względu na obecną wysoką inflację ceny surowców pozostają wysokie w porównaniu do poziomów sprzed pandemii. W maju ceny złota nadal rosły, osiągając około 2420 dolarów za uncję. Wydaje się, że ceny energii ustabilizowały się na wyższym poziomie niż przed pandemią. Ceny metali kontynuują trend wzrostowy, a miedź osiągnęła historycznie wysokie poziomy. Ceny żywności są o 14% wyższe w porównaniu ze styczniem 2020 r., czyli są wyższe dla konsumentów niż poziomy przed pandemią.

Z drugiej strony oznaki wzrostu widoczne są w gospodarkach znajdujących się w stagnacji. PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale 2024 r. o 0,3% kwartał do kwartału i 0,4% rocznie. Podczas gdy gospodarki Niemiec i Francji wzrosły w pierwszym kwartale roku o 0,2%, gospodarka Hiszpanii wzrosła o 0,8%. Oczekuje się, że gospodarka strefy euro będzie stopniowo dalej się wzmacniać przy niskiej inflacji i łagodzeniu polityki pieniężnej. W projekcjach całorocznych PKB ma wzrosnąć w tym roku o ok. 0,6%, a w 2025 r. o 1,1-1,7%. Tymczasem w majowym raporcie OECD dotyczącym prognoz gospodarczych oczekuje się, że wzrost gospodarczy w Wielkiej Brytanii spowolni do 0,4% w 2024 r. i 1,0% w 2025 r.

Generalnie w tym okresie działalność produkcyjna pozostaje w tyle za sektorami usług w gospodarkach rozwiniętych. Indeks PMI dla przemysłu w USA za czerwiec wyniósł 51,6, a PMI dla usług 55,3. W strefie euro wskaźnik PMI dla przemysłu wyniósł w czerwcu 45,8, natomiast PMI dla usług wyniósł 52,8. Wskaźnik PMI dla przemysłu w Wielkiej Brytanii osiągnął w czerwcu poziom 50,9. Dla kontrastu, znacznie większa gospodarka usługowa w Wielkiej Brytanii była optymistyczna, a wskaźnik PMI dla usług w czerwcu wyniósł 52,1. Indyjski wskaźnik PMI dla przemysłu wzrósł do 58,3 z 57,5 ​​w czerwcu. Wskaźnik BMI usług wzrósł w tym okresie z 60,2 do 60,5. W czerwcu wskaźnik PMI dla przemysłu Brazylii wyniósł 52,5, a PMI dla usług – 54,8.

READ  Dlaczego stabilizacja gospodarki jest tak trudna?

W większości gospodarek stopa bezrobocia pozostała stabilna. Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii w kwietniu 2024 r. wyniosła 4,4%. W Chinach ogólna stopa bezrobocia w miastach wyniosła w maju 5,0%. Stopa bezrobocia w Brazylii spadła w maju do 7,1%. W rosyjskiej gospodarce, która przechodzi szczególny proces, rynek pracy jest w dalszym ciągu bardzo ciasny. Stopa bezrobocia w Rosji w maju utrzymała się na niskim poziomie 2,6%.

Choć wolumen handlu światowego spadł w marcu o 0,6%, główną przyczyną spadku był niższy eksport w gospodarkach rozwijających się i rozwiniętych. Wskaźnik przeładunków kontenerów wzrósł w maju do 129,9 punktu z 129,1 w kwietniu wraz ze wzrostem aktywności w portach europejskich. Jednak raporty analityków morskich wskazują na obawy, że ewentualna nadwyżka pojemności kontenerów może negatywnie wpłynąć na handel światowy wraz z rozpoczęciem intensywnego sezonu żeglugowego. Zła pogoda, długie podróże morskie i statki unikające niektórych portów w celu dotrzymania harmonogramu dostaw są postrzegane jako zjawiska negatywnie wpływające na globalne łańcuchy dostaw.

Eksport USA w maju wyniósł 261,7 miliardów dolarów. W tym samym okresie import wyniósł 336,7 miliardów dolarów. Dzięki tym danym deficyt handlowy USA wzrósł w maju do 75,1 miliarda dolarów. Eksport Chin wzrósł w czerwcu do 307,9 miliardów dolarów. Import w czerwcu wyniósł 208,8 miliarda dolarów. Nadwyżka Chin w handlu zagranicznym w czerwcu wyniosła 99,1 miliarda dolarów. W maju Indie wyeksportowały 38,1 miliarda dolarów i zaimportowały 61,9 miliarda dolarów, przy deficycie handlu zagranicznego wynoszącym 23,8 miliarda dolarów. W czerwcu Brazylia osiągnęła nadwyżkę w handlu zagranicznym w wysokości 6,7 miliarda dolarów, przy eksporcie na poziomie 29,0 miliardów dolarów i imporcie na poziomie 22,3 miliarda dolarów. Z drugiej strony Rosja osiągnęła w kwietniu nadwyżkę w handlu zagranicznym na poziomie 10,4 mld dolarów przy eksporcie na poziomie 33,0 mld dolarów i imporcie na poziomie 22,6 mld dolarów.

Gospodarka turecka kontynuowała proces ożywienia w okresie 6 miesięcy do 2024 r. W pierwszym kwartale 2024 roku nasza gospodarka wzrosła o 5,7%. Przewiduje się, że do 2023 r. stopa wzrostu wyniesie 4,5%. Według projekcji MFW w latach 2024 i 2025 gospodarka ma wzrosnąć odpowiednio o 3,1% i 3,2%. Produkcja przemysłowa w maju spadła o 0,1% rok do roku. Stopień wykorzystania mocy produkcyjnych sektora produkcyjnego spadł o 0,4 punktu w stosunku do poprzedniego miesiąca i w czerwcu wyniósł 76,2%. W maju 2024 r. bezrobocie spadło o 0,1 punktu, do 8,4%. Do maja 2024 r. deficyt na rachunku bieżącym zmniejszył się do 1,23 mld dolarów. W czerwcu wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich w ujęciu rocznym wyniósł 71,6%. Indeks zaufania konsumentów spadł w czerwcu o 2,7% do 78,3. Indeks PMI dla przemysłu w Turcji za czerwiec wyniósł 47,9. W tym samym okresie wskaźnik nowych zamówień eksportowych ukształtował się na poziomie 49,0. W czerwcu stopa procentowa wynosiła 50%.

READ  Były ekonomista Banku Światowego zaginął na dziewięć dni, poszukiwany w Balakesir! Specjalny zespół z Ankary

Pomimo trudnych okoliczności, w tym okresie nastąpił ograniczony wzrost naszego eksportu. W okresie od stycznia do czerwca 2024 r. nasz całkowity eksport osiągnął 125,5 miliarda, co oznacza wzrost o 2,0% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. W tym okresie import spadł o 8,5% do 168,7 miliardów dolarów. W pierwszym półroczu wolumen handlu zagranicznego spadł o 4,3% do 294,1 mld dolarów. Wskaźnik importu i eksportu wzrósł do 74,4%. Eksport wzrósł o 2,5% do 257,8 miliardów dolarów w ciągu ostatnich 12 miesięcy. W okresie styczeń-czerwiec naszą największą grupą krajów eksportujących była Unia Europejska z 53,1 miliardami dolarów i udziałem 42,3%. Unia Europejska jest naszą największą grupą krajów importujących, wartą 54,5 miliarda dolarów i posiadającą 32,3% udziału. W tym okresie najwięcej wyeksportowaliśmy do Niemiec – 10,1 miliarda. Chiny znajdują się na szczycie listy naszych największych importerów z kwotą 21,2 miliarda dolarów. Sektor motoryzacyjny jest jednym z naszych głównych sektorów eksportu, którego wartość wynosi 17,7 miliarda dolarów. Na drugim miejscu znajdują się chemikalia i ich produkty z eksportem o wartości 15,8 miliardów dolarów. Odzież gotowa to nasz trzeci co do wielkości sektor eksportowy o wartości 8,7 miliarda dolarów. Jeżeli nasz eksport utrzyma się w tym tempie, oczekuje się, że jego całkowita wartość na koniec roku wyniesie od 264 do 267 miliardów dolarów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *