Cypryjski naukowiec omawia badania bezigłowego pomiaru glukozy w swoim artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature Metabolism – Kıbrıs Newspaper

Członek wydziału kampusu METU North Cyprus, dr. Nasire Uluc omówił badania nad bezigłowym pomiarem glukozy w swoim artykule opublikowanym w światowej sławy czasopiśmie naukowym Nature Metabolism.

Doktor Turków cypryjskich, który przyczynił się do opracowania bezigłowej metody wiarygodnego pomiaru poziomu cukru we krwi u pacjentów z cukrzycą. Nasire Uluc opracowuje naukową metodę pomiaru poziomu cukru we krwi za pomocą sygnałów ultradźwiękowych wytwarzanych na skórze.

Taha Can GÜRLEK

Turecki Cypryjczyk i naukowiec, pracuje jako badacz na Wydziale Obrazowania Biologicznego i Medycznego na Uniwersytecie Technicznym w Monachium oraz jest członkiem wydziału kampusu METU North Cyprus. Nasire Uluk odegrał kluczową rolę w opracowaniu bezigłowych i niezawodnych czujników do pomiaru glukozy dla diabetyków. Dr. W swoim artykule opublikowanym w znanym na całym świecie czasopiśmie naukowo-technologicznym Nature Metabolism Uluc stwierdził, że stosują metodę pomiaru poziomu cukru we krwi za pomocą sygnałów ultradźwiękowych wytwarzanych wewnątrz skóry, o czym poinformował Cypress.

Dr. Istnieją czynniki wpływające na dokładność istniejących glukometrów, dlatego diabetycy potrzebują bezigłowej metody niezawodnego pomiaru glukozy, powiedział Uluc. W nowo opracowanej metodzie podkreśla się, że wykrywają one poziom cukru poprzez generowanie fal dźwiękowych w tkance za pomocą lasera. Uluç podkreślił, że metoda ta może bezpośrednio mierzyć stężenie glukozy we krwi.

Dr. Uluc powiedział, że opracowana przez nich metoda różni się od innych i wykorzystuje informacje z naczyń krwionośnych, aby uzyskać dokładne wyniki, podczas gdy lasery używane do pomiaru glukozy zapewniają lepsze i dokładniejsze wyniki.

Dr. Nesire Uluc odpowiedziała na pytania CYPRU.

Pytanie: Na początek, czy możesz nam powiedzieć coś o sobie?

Odpowiedź: jestem dr. Nasire Uluc, jestem członkiem wydziału METU NCC Wydział Sztuki i Nauki. Urodziłem się w Kyrenii, w Tureckiej Republice Cypru. Nikozja 20 lipca Po ukończeniu liceum naukowego ukończyłem studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie w Turcji. Uzyskałem tytuł magistra i doktora fizyki medycznej na Uniwersytecie Bokacsi. Razem z zespołem z Uniwersytetu Bilkent opracowaliśmy całkowicie rodzimą technologię mikroskopii fotoakustycznej za pomocą lasera światłowodowego. Jako jedyna i wiodąca grupa działająca w tej dziedzinie w Turcji zastosowaliśmy specjalne lasery, których nie używa nikt inny na świecie. Dzięki tym doświadczeniom kontynuowałem pracę naukową w dziedzinie obrazowania biologicznego i medycznego na Politechnice Monachium.

READ  6 rzeczy, których nie wiedziałeś o datach ważności — Wiadomości naukowe i technologiczne z ostatniej chwili

Pytanie: Na jakim wydziale studiowałeś na Politechnice w Monachium?

Odpowiedź: Brałem udział w projektach związanych z rozwojem i zastosowaniem różnych aspektów nieinwazyjnych metod i systemów optycznych w obszarze obrazowania biologicznego i medycznego. Najważniejszym z tych projektów jest opracowanie czujników, które mierzą poziom cukru we krwi w sposób niezawodny i bezigłowy, tak bardzo potrzebny diabetykom. Byłem odpowiedzialny za opracowanie tej metody i pomyślne przetestowanie jej w laboratorium. W zeszłym tygodniu opublikowaliśmy pierwszą prezentację tej technologii jako pierwszy autor w cenionym czasopiśmie Nature Metabolism.

Pytanie: Istnieją glukometry mierzące poziom cukru we krwi i są już często używane przez diabetyków, dlaczego potrzebna jest nowa metoda?

Odpowiedź: Jak powszechnie wiadomo, glukometry są uważane za standardowe, ponieważ dokonują pomiaru na podstawie próbki krwi i są często używane przez diabetyków. Istnieją jednak czynniki, które w niektórych przypadkach wpływają na dokładność tych urządzeń. Czynniki te mogą obejmować sytuacje, takie jak nieodpowiednie pobranie próbek krwi, częste pomiary krwi, które wpływają na hemodynamikę, ryzyko infekcji i czynniki psychospołeczne. Te negatywne czynniki powodują, że wartości cukru we krwi mierzone u pacjentów z cukrzycą dają różne wyniki i tracą wiarygodność. Aby rozwiązać te problemy, potrzebujemy bezigłowych i niezawodnych czujników, które wykonują pomiary w sposób ciągły.

Pytanie: Czy możesz pokrótce opowiedzieć o metodzie pomiaru poziomu cukru we krwi w swoim artykule opublikowanym w znanym na całym świecie czasopiśmie technicznym Nature Metabolism?

Odpowiedź: Wykorzystaliśmy sygnały ultradźwiękowe wytwarzane wewnątrz skóry do pomiaru wartości cukru za pomocą określonego rodzaju impulsów świetlnych. Podnosząc temperaturę za pomocą lasera, wytwarzamy w tkance fale dźwiękowe. Innymi słowy, zamieniamy światło na dźwięk. Kiedy wysyłasz światło do tkanki, światło nie może przemieszczać się w linii prostej przez tkankę i jest rozproszone. Jednak fale dźwiękowe mogą przemieszczać się na duże odległości przez tkankę. Dlatego użycie dźwięku pozwala uzyskać bardziej szczegółowe wyniki. Dodatkowo nie wymaga malowania, znakowania ani zabiegów inwazyjnych (bezigłowych). Do pomiaru poziomu cukru we krwi użyliśmy dwóch rodzajów laserów. Jeden z nich miał różne długości fal, od średnich do wysokich, do wykrywania każdej cząsteczki, a drugi był kierowany do wykrywania naczyń krwionośnych. Można określić nie tylko wartość cukru, ale także kilka wartości molekularnych, na przykład profil tłuszczowy i lipidowy, profil aminokwasowy itp.

READ  Naukowcy odkryli nowy układ słoneczny

Pytanie: Czy istnieją inne metody pomiaru wartości krwi na świecie, które Cię wyróżniają?

Odpowiedź: Wiele firm na całym świecie od lat pracuje nad tym problemem i opracowało różne metody pomiaru wartości cukru w ​​sposób nieinwazyjny, czyli bez żadnej interwencji. Jednakże nadal istnieją trudności, które kwestionują dokładność metod. Powszechnie wiadomo, że pomiar poziomu cukru w ​​diagnostyce i leczeniu cukrzycy można dokładnie przedstawić jedynie na podstawie informacji z naczynia krwionośnego. Dlatego pomimo tego, że glukometry mają wiele negatywnych czynników, nadal są one używane, ponieważ wartość cukru mierzy się na podstawie próbki krwi. Kiedy krew pobierana jest poza naczynie krwionośne, czyli mierzona płynami międzykomórkowymi, różnice w pomiarze wartości cukru znacznie się zwiększają. Sytuacja ta stwarza potencjalne ryzyko w procesach leczenia chorych na cukrzycę. Dostępne dotychczas techniki nieinwazyjne nie polegają na pomiarze stężenia glukozy we krwi, lecz na pośrednim pomiarze masy w płynie śródmiąższowym, w którym glukoza jest rozcieńczona. Ponieważ dynamika glukozy w tym środowisku różni się od dynamiki glukozy we krwi, dokładność istniejących metod nieinwazyjnych stoi pod znakiem zapytania. W opublikowanym w zeszłym tygodniu artykule przedstawiliśmy dane wskazujące, że należy kwestionować dokładność pomiarów pozanaczyniowych na myszach za pomocą naszej nowej metody. Ponieważ ślady sygnału niektórych cząsteczek w naczyniu krwionośnym mogą być mylone ze śladami innych cząsteczek, zróżnicowaliśmy również sygnały umożliwiające uzyskanie pomiarów poziomu glukozy poprzez wykrycie naczynia krwionośnego. Początkowo opierało się na nieinwazyjnym wykrywaniu glukozy w obszarach skóry bogatych w krew. Wykorzystując bramkowane czasowo sygnały optoakustyczne średniej podczerwieni, czujnik selektywnie lokalizuje pomiary poziomu glukozy głęboko w skórze.

Pytanie: Powiedziałeś, że duże firmy opracowały mechanizmy podobne do tej metody. Czy jest plan stworzenia firmy zajmującej się czujnikami? Jaka ścieżka będzie odtąd podążać na kierunkach medycznych?

READ  Alarm świata naukowego! Czy lodowiec Dnia Zagłady wkrótce się zawali? - Środowisko

Odpowiedź: Dzięki przekazanym przez nas danym menadżerowie pracujący pod auspicjami Politechniki Monachijskiej założyli start-up w tej branży. Brałem także udział w badaniach wewnątrz firmy, takich jak testowanie czujnika w różnych prototypach. Podczas testowania metody obaj musieliśmy konkurować i współpracować z wieloma znanymi firmami. Musieliśmy wstrzymać się z naszym artykułem przez jakiś czas, aby uniemożliwić konkurencyjnym firmom kopiowanie naszej metody. Chciałbym zaznaczyć, że inteligentne zegarki do pomiaru glukozy, które były w centrum uwagi w ostatnich latach, a duże firmy wciąż nad nimi pracują i wkrótce zostaną wprowadzone na rynek, dzięki za nasz artykuł. Jestem dumny, że tak bardzo przyczyniłem się do prawidłowego rozwoju technologii, ponieważ nasz artykuł stawia duże firmy w trudnej sytuacji i muszą one kwestionować niezawodność wprowadzanych na rynek produktów. Zespół przygotowuje się do kolejnego ważnego kroku, jakim jest przeprowadzenie badania klinicznego z prototypem, który stworzyłem, i tworzy organizację na dużą skalę, która przeprowadzi te badania kliniczne w czterech krajach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *