Google otworzył w Paryżu centrum badawcze sztucznej inteligencji

Choć Turcja pomyślnie przeprowadziła swoją pierwszą załogową misję kosmiczną, cele strategiczne na kolejny okres skupiały się na ustaleniach podjętych pod kierownictwem Tureckiej Agencji Kosmicznej (TUA).

Kiedy Turcja pomyślnie zakończyła swoją pierwszą załogową misję kosmiczną, oczy wszystkich zwróciły się na nowe posunięcia. Od drugiego załogowego lotu kosmicznego po rakietę nośną na Księżyc, od bazy, która ma powstać w Ankarze po port kosmiczny, do personelu Tureckiej Agencji Kosmicznej (TUA) powołani zostali eksperci w swoich dziedzinach, aby szybko osiągnąć cele to podniesie kraj w górę.

Pierwszy turecki astronauta Alper Gezeravcı, Elvan Kuzucu Hıdır, prezes zarządu fundacji Turkish Technology Team Foundation (Fundacja T3), jeden z organizatorów TEKNOFEST oraz „Space Team”, w skład którego wchodzi Mehmet Nefes, dyrektor TÜBTAK Technologies. Instytut badawczy (TÜBİTAK UZAY), koncentrując się na projektach strategicznych, będzie także odgrywał ważną rolę w rozwijaniu świadomości kosmicznej w społeczeństwie.

Oprócz tych nazwisk w zarządzaniu TUA uczestniczyli także dyrektor generalny DeltaV Uzay Teknolojileri AŞ Arif Karabeoglu, wiceprezes TÜBİTAK Ismail Doğan i członek Rady Nadzorczej Fundacji T3 Alper Güzel.

Kadra ekspercka będzie dbała o realizację celów „Narodowego programu kosmicznego” po kolei, w ramach obecnej misji ogłoszonej przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana i pod koordynacją ministra przemysłu i technologii Mehmeta Fatiha Kasira.

Oczekuje się, że nominacje te przyczynią się do osiągnięcia przez Turcję celów kosmicznych i uzyskania większego udziału w światowej gospodarce kosmicznej, która w najbliższej przyszłości ma osiągnąć 1 bilion dolarów.

Drugi lot człowieka w przestrzeń kosmiczną w kwietniu

Choć Krajowy Program Kosmiczny zaplanowany jest na lata 2022-2030, jego celem jest dokładne śledzenie rozwoju sytuacji w tej dziedzinie na świecie.

W ramach ogłoszonego w 2021 roku projektu Albert Keserausi został po raz pierwszy wysłany na Międzynarodową Stację Kosmiczną 19 stycznia, aby przeprowadzić 13 eksperymentów naukowych. Oznaczało to zakończenie pierwszego załogowego lotu kosmicznego. Ma on wzmocnić tę misję poprzez lot na niską orbitę drugiego astronauty, Dua Sihangira Atasavera, w kwietniu.

READ  Zaawansowana technologia zapobiega nielegalnemu przekraczaniu granicy turecko-irańskiej

W związku z tym Minister Kasir powiedział: „Nasza pierwsza załogowa misja naukowa w przestrzeni kosmicznej przyniosła znaczne korzyści badaniom prowadzonym przez naszych naukowców w dziedzinach biologii, medycyny, genetyki, fizyki i nauk o materiałach”. Użył ekspresji.

Dostęp do Księżyca zostanie zapewniony w 2026 roku

Oczekuje się, że wzmocniony personel TUA odegra ważną rolę w szybkim osiągnięciu pozostałych celów.

Nawiązanie pierwszego kontaktu z Księżycem, stworzenie marki mogącej konkurować ze światem w dziedzinie rozwoju satelitów nowej generacji, zbudowanie regionalnego systemu pozycjonowania i czasu Turcji, zapewnienie dostępu do przestrzeni kosmicznej i założenie działalności w zakresie portów kosmicznych, zwiększenie potencjał tutaj poprzez inwestycje w dziedzinie pogody kosmicznej lub meteorologii, tureckich obserwacji astronomicznych i przestrzeni kosmicznej. Obejmują one usprawnienie śledzenia obiektów naziemnych, dalszą poprawę środowiska przemysłu kosmicznego w kraju i utworzenie strefy rozwoju technologii kosmicznych. cele.

Planuje się, że wszystkie procesy pierwszego statku kosmicznego opracowanego w ramach programu badań Księżyca zostaną zakończone, a pojazd zostanie wystrzelony w 2026 roku. Pierwsza faza projektu, AYAP-1, ma na celu zbadanie Księżyca z orbity i nawiązanie pierwszego kontaktu z powierzchnią, natomiast druga faza, projekt AYAP-2, ma na celu lądowanie. Łazik na powierzchni wykorzystujący system miękkiego lądowania.

Kontynuowany będzie także otwarty dostęp do programu kosmicznego. Projekty rozwoju rakiet będą kontynuowane. Dlatego dąży do utworzenia stacji kosmicznej do 2030 roku przy współpracy międzynarodowej.

Uruchomiony zostanie także krajowy program produkcji satelitów na niskiej orbicie. W tym sektorze wspierane będą projekty sektora publicznego, akademickiego i prywatnego.

Czwartek, 15 lutego 2024 r

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *