Średnia podwyżka płac wdrożona przez firmy technologiczne do początku 2024 r. wyniesie około 40 proc. W niektórych firmach wartość ta sięga nawet 50 proc. Z drugiej strony, ze względu na niepewność planów, jedna trzecia firm nie udostępnia planu podwyżek na koniec roku. Chociaż 91 procent firm twierdzi, że podwyżki są różnicowane w zależności od indywidualnych wyników, nie posiadają one systemu oceny wyników.
Endeavour Turkey i Melon, dostawca usług w zakresie doradztwa w zakresie zarządzania, strategii, zarządzania ludźmi i kulturą dla firm technologicznych, opublikowały „Raport badawczy dotyczący wynagrodzeń i świadczeń w tureckim przemyśle technologicznym”. Do badania pozyskano dane od 90 najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Turcji. Obecnie 94 procent firm dokonuje przeglądu podwyżek wynagrodzeń co najmniej dwa razy w roku. Twórcy oprogramowania są wysoko opłacani. Długość pobytu w placówkach jest jednak mniejsza niż 12 miesięcy.
Praca zdalna odpada
Prognozowane tempo wzrostu płac zbiorowych w 2023 r. było wyższe od oczekiwań. Przewidywany wzrost o 82% w przypadku stanowisk związanych z oprogramowaniem wzrósł do 91% do końca roku. Podobne sytuacje zaobserwowano w przypadku ról eksperckich i menedżerskich. Pomijając podwyżkę płac w 2023 r., 70 proc. firm wprowadziło dodatkową podwyżkę wynagrodzeń o ponad 30 proc. Firmy planują kontynuować swoje obecne modele pracy w przyszłym roku, 2023. W zeszłym roku odsetek pracy w pełni zdalnej wyniósł 24 proc., ale w tym roku spadł do 20 proc. Odsetek firm, które zdecydowały się na całkowity powrót do biur, wyniósł 6,2 proc. 65 procent organizacji troszczy się o utrzymanie skutecznej komunikacji, a 57 procent o utrzymanie lojalności pracowników.
Pracownicy odchodzą z dotychczasowej pracy, ponieważ znajdują pracę za granicą lub chcą pozostać w Turcji i pracować dla firm za granicą. Dwóch na trzech pracowników, którzy przeprowadzają się za granicę lub rozpoczynają pracę w firmie za granicą, odchodzi z dotychczasowej pracy na podobne stanowisko. 94 procent firm oferuje swoim pracownikom dodatkowe lub prywatne ubezpieczenie zdrowotne.
„Profesjonalny guru sieci. Przyjazny odkrywca. Miłośnik jedzenia. Ogólny rozrabiaka. Miłośnik telewizji. Nieuleczalny fanatyk piwa”.