Naukowcy znaleźli dowody na potężną eksplozję słoneczną, która miała miejsce 14 300 lat temu

Naukowcy odkryli dowody na bezprecedensowy rozbłysk słoneczny zwany „wydarzeniem Miyake”, który nawiedził Ziemię 14 300 lat temu. Podczas takich zdarzeń Słońce emituje do atmosfery ziemskiej duże ilości cząstek słonecznych i promieniowania, zwiększając ilość radioaktywnego węgla zmagazynowanego w słojach drzew.

Odkrycie to wskazuje na potężny rozbłysk słoneczny

Badania opublikowane w czasopiśmie Philosophical Transactions A Towarzystwa Królewskiego ujawniają niszczycielski wpływ potężnych burz słonecznych na naszą technologię.

Profesor Tim Heaton z Uniwersytetu w Leeds ostrzegł przed niszczycielskimi skutkami, jakie takie burze mogą mieć na Ziemię. Mogą trwale uszkodzić transformatory w sieciach energetycznych – wyjaśnił.

Po pierwsze: Psyche wystrzelona przez rakietę SpaceX Falcon Heavy!

Na przykład znaczące zakłócenia miały miejsce podczas koronalnego wyrzutu masy w 1989 roku na Słońcu. Incydent spowodował utratę prądu dla milionów ludzi w Quebecu w Kanadzie, co pokazuje, jak krucha jest infrastruktura elektroenergetyczna ludzkości.

Podczas tego wydarzenia w 1989 r. 12 marca koronalny wyrzut masy uderzył w ziemskie pole magnetyczne, w ciągu kilku minut wyłączając całą sieć energetyczną Quebecu, powodując 12-godzinną przerwę w dostawie prądu. Oczekuje się, że potencjalne skutki incydentu w Miyake będą jeszcze poważniejsze niż 14 300 lat temu.

Naukowcy zidentyfikowali dziewięć pozostałości wydarzenia Miyake na podstawie dowodów znalezionych w słojach drzew i pokrywach lodowych, w tym z lat 993 i 774 n.e. Jednak ta nowo odkryta burza mająca 14 300 lat jest największą, jaką kiedykolwiek odkryto, dwukrotnie większą niż jakiekolwiek wcześniej znane wydarzenie.

Odkrycie wyraźnie przypomina o niebezpieczeństwach, jakie potężne burze słoneczne mogą stanowić dla naszej nowoczesnej infrastruktury technologicznej. Rodzi to zatem pewne pytania.

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba szuka oznak życia w kosmosie!

Na przykład, czy nie byłoby lepiej, gdybyśmy my, ludzie, wydali energię i pieniądze na loty w kosmos i założenie tam kolonii na naszej już nadającej się do zamieszkania planecie? o czym myślisz Nie zapomnij podzielić się z nami swoimi przemyśleniami w komentarzach.

READ  Nowe źródło historii nauki! Historia nauki arabsko-islamskiej od Fuata Sezgina! 17 modułów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *