Inflacja jest kluczową zmienną oczekiwań rynku, a nie tylko ceną

4 września ogłoszono inflację na sierpień 2023 roku. Widzimy, że miesięczny CPI wynosi 9,09 proc., a roczny CPI 58,94 proc. Stajemy przed faktem, że w pierwszych 8 miesiącach 2023 roku jest to 43,06 proc.

Wydaje się także, że polityka inflacyjna nie jest na pożądanym poziomie, zwłaszcza w porównaniu z polityką realizowaną i ogłoszoną po wyborach.

Oczywiście chciałbym szczególnie podkreślić, że tłem inflacji, której tu doświadczamy, jest rozpoczęty we wrześniu 2021 r. proces nieracjonalnej polityki gospodarczej i wpływ na niego polityki wyborczej. Wszystkie te zmiany znalazły odzwierciedlenie w zachowaniu rynków w miarę pogorszenia oczekiwań.

W tym momencie, w którym się znajdujemy, logiczne jest, że trend spadkowy zobaczymy dopiero w lipcu 2024 r., w zależności od prognoz inflacji. Ponadto inflacja osiągnie 70 procent do końca 2023 roku. Przedstawiając swoje ustalenia i zalecenia zaradcze dotyczące inflacji w poprzednich artykułach, chciałbym podkreślić społeczne konsekwencje tego procesu.

Związek moralności kapitalistycznej (ortodoksyjnej) z inflacją

Kapitalizm to system gospodarczy i społeczny oparty na wykorzystaniu kapitału (pieniędzy, towarów i pracy) w produkcji, handlu i inwestycjach przez jego właścicieli dla własności prywatnej i zysku. W kapitalizmie, ponieważ środki produkcji znajdują się w rękach prywatnych właścicieli, produkcja odbywa się na warunkach rynkowych, a towary i usługi są kupowane i sprzedawane po cenach rynkowych.

Gospodarka rynkowa jest funkcjonującym aspektem kapitalizmu. Kluczowe cechy kapitalizmu obejmują konkurencję, innowacje, priorytetowe traktowanie kapitału obrotowego, wolność jednostki i wolność rynku. Moralność kapitalistyczna zachęca do osiągania zysków i nadawania priorytetu korzyściom materialnym. W rezultacie wiele firm podnosi ceny, aby obniżyć koszty produkcji i sprzedać klientom więcej produktów.

Ten wzrost cen trwa nadal, gdy popyt i podaż nie są w równowadze lub gdy cena towarów spada. Taka sytuacja prowadzi do inflacji. Dodatkowo utrzymywanie niskich płac pracowników w systemie kapitalistycznym wspierałoby inflację. Ponieważ ceny nadal rosną wraz ze wzrostem popytu konsumentów.

READ  Giełda rozpoczęła się dziś na plusie – wiadomości ekonomiczne z ostatniej chwili

Chociaż kapitalizm nie promuje bezpośrednio inflacji, może negatywnie wpływać na inflację ze względu na podstawowe aspekty jego systemu. Dlatego często konieczna jest interwencja rządu, aby kontrolować inflację. Ortodoksyjna moralność i ekonomia to model myśli i praktyki ekonomicznej oparty na wartościach ludzkich, takich jak słuszność i sprawiedliwość, uczciwość, samodyscyplina, jedność i solidarność.

Moralność prawosławna uwzględnia interesy jednostki, jej rodziny i wszystkich warstw społeczeństwa oraz chroni potrzeby i prawa wszystkich, bez dyskryminacji bogatych i biednych. Zapewnia równowagę pomiędzy interesami indywidualnymi a interesami społeczeństwa. Gospodarka ortodoksyjna oparta na czynnikach ekonomicznych tworzy środowisko, w którym jednostki mogą swobodnie działać.

Szanuje warunki rynkowe, chroni prawa własności prywatnej, umożliwia przedsiębiorstwom swobodną konkurencję i działa w oparciu o efektywny system cenowy. Ortodoksyjna moralność i ekonomia odrzucają nieetyczne praktyki, takie jak nieuczciwie zdobyte zyski, wyzysk, niesprawiedliwość i korupcja. Raczej nalega, aby ludzie postępowali zgodnie z zasadami moralnymi, zaspokajając jednocześnie swoje pragnienia. Ale inflacja niszczy wszystkie te kontrakty.

Na przykład

-Właściciel – Najemca

– Pracodawca – Pracownik

-Sprzedawca nabywca

– Relacje rzemieślnik-klient pogarszają się i nie da się utrzymać harmonii społecznej. Mamy do czynienia ze społeczeństwem, w którym oportunizm, przedkładający interesy indywidualne nad interesy społeczne, postrzegany jest jako sukces. Oznacza to, że przetrwanie jest ogromnym problemem.

Ostatnie słowo: Inflacja powoduje zniekształcenie spojrzenia społeczeństw na przyszłość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *