7500 gwiazd wyznacza przyszłość Turcji

Pielęgniarka ÇOBAN

Przewodniczący Tureckiej Rady ds. Nauki i Badań (TÜBİTAK) prof. Dr. Hasan Mandal powiedział, że postęp, jaki Turcja osiągnęła w nauce i badaniach w ostatnich latach, został odwzajemniony przez Unię Europejską. Mandal ogłosił, że w pierwszym kwartale 2024 r. Turcja wyprzedziła Wielką Brytanię i stała się pierwszym krajem w Europie, który wyprodukował najwięcej projektów przed zalążkiem. Według Mandala ten sukces nie był dziełem przypadku; Sama Turcja wyprzedza Europę pod względem wykwalifikowanej siły roboczej.

Wskazując, że najważniejszym wskaźnikiem jest podróż, która rozpoczęła się od TEKNOFEST 6 lat temu, Mandal powiedział: „Liczba studentów biorących udział w konkursie osiągnęła w 2018 r. 1 milion 600 tysięcy z 20 tysięcy. „Liczba osób, które dotknęły TÜBİTAK, wzrosła 80 razy w ciągu 10 lat” – powiedział. Odpowiadając na pytania DÜNYA, Mandal podzielił się swoimi poglądami na temat szerokiej perspektywy, obejmującej nasze osiągnięcia w obszarze nauki i technologii, technologie bezpieczeństwa wyłaniające się z drenażu mózgów, produkcję chipów, czy model wspierania przedsiębiorców poprzez partnerstwa. Technologie przyszłości.

Dokąd Türkiye zmierza z TÜBİTAK? Gdzie on jest, jeśli chodzi o jego cele?

Komisarz UE ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży Iliana Ivanova przebywała w zeszłym miesiącu w Turcji na spotkaniu na wysokim szczeblu w sprawie współpracy strategicznej, którego gospodarzem był Minister Przemysłu i Technologii Mehmet Fatih Kasir. Powiedzieli: „Chcemy wykorzystać naukę, technologię i innowacje jako narzędzia, które pozwolą nam przenieść nasz dialog z Turcją na wyższy poziom”. To nie była nasza prośba, to przyszła z UE.

W raporcie Komisji Europejskiej z postępu prac nad Turcją, w rozdziale 25, „Nauka i badania”, stwierdza się, że jej status jest „równoważny z Europą” i „krajem dobrze rozwiniętym”. To szansa dla naszego kraju i tytuł, który należy chronić. Ważnym tematem jest tutaj „wola”. Nasz prezydent Recep Tayyip Erdogan zwraca szczególną uwagę na tę kwestię. Wierzymy, że nauka, technologia i innowacje zyskają na sile.

READ  Zalecenie amerykańskiego naukowca dotyczące irytującej herbaty: oświadczenie ambasady USA

Czy możemy powiedzieć, że weszliśmy do Unii Europejskiej z naszymi osiągnięciami naukowymi i technologicznymi? Co kryje się za tym sukcesem?

Oczywiscie oczywiscie. Można to powiedzieć bardzo prosto. Kiedy firmy dostają część z budżetu, zwykle wychodzą z argumentem: „Chcemy tego, rząd da tylko część”. Niezależnie od tego, jak duży budżet zostanie przeznaczony na badania w 2024 r., nie obcięto nawet 1 liry. W tym roku do budżetu trafiło więcej niż inflacja. TÜBİTAK nie musi ustalać limitów swojego budżetu. Nie ma potrzeby umniejszać swoich planów ani przerywać sobie. Jeżeli nie będziemy w stanie spełnić tego, o co poproszono w tym roku, nie możemy sobie pozwolić na luksus powiedzenia: „Daliście mi wystarczający budżet” lub „Nie mogłem tego zrobić, ponieważ zapewniliście mi niewystarczający budżet”. Turcja ze 112 projektami w pierwszym kwartale 2024 r. jest krajem z największą w Europie inwestycją w projekty na etapie preinkubacji. Żadnej Wielkiej Brytanii, żadnych Niemiec, żadnej Francji… Wielka Brytania plasuje się obok Turcji z zaledwie 74 projektami.

„Nowy zakład produkujący chipy zostanie utworzony we współpracy z Katarem”

Czy Türkiye potrafi właściwie wykorzystywać zasoby ludzkie?

To właśnie stara się robić TÜBİTAK. Ponieważ TÜBİTAK dotknął mnie i zmienił moją karierę… staramy się zrobić to samo z wieloma innymi osobami. Niedaleko TÜBİTAK, który na początku XXI wieku dotykał 1000 osób rocznie, jest obecnie prawie 80 razy większy i dotyka 78 tysięcy 780 tysięcy ludzi. Turcja dysponuje wysoko wykwalifikowanymi zasobami ludzkimi w każdej grupie wiekowej. Musimy ocenić ilość, którą posiadamy i dodać jakość.

Wydarzenie, które nazywamy TEKNOFEST, jest punktem zwrotnym. W tym roku w konkursach technicznych bierze udział 1 milion 600 tysięcy uczniów, podczas gdy w 2018 roku wzięło w nich udział jedynie 20 tysięcy. 1 milion 600 tysięcy nie jest już możliwy, chcą konkurować swoimi pomysłami. 1 milion 600 tysięcy ludzi przyjeżdża, aby opracowywać rozwiązania dla ważnych dziś technologii, takich jak pojazdy elektryczne, bezzałogowe statki powietrzne, chipy, blockchain i sztuczna inteligencja. Wzrost ten występuje również w latach, w których mają miejsce dwa poważne tragiczne wydarzenia, takie jak epidemie i trzęsienia ziemi. Taka jest więc strona naszego kraju, a świat stara się za nami podążać.

READ  Finały Światowej Olimpiady Robotów odbędą się w Izmirze w dniach 28–30 listopada.

Co sądzisz o drenażu mózgów?

Technologia może się zmienić, ale wymiana ludzka… W przeszłości mówiliśmy o śmierci mózgu. Ale chcę teraz zwrócić waszą uwagę na kwestię ruchu mózgu. W tym przypadku przeniesienie osoby do innej lokalizacji niekoniecznie jest uważane za drenaż mózgów. Czas pokaże, czy nadal realizuje wspólne projekty z Türkiye, czy po prostu buduje pomysły tam, gdzie jest. Kluczowe pytanie brzmi; „Komu służy mózg?” Wielu ludzi fizycznie obecnych w Turcji nie może dorównać wkładowi Aziza Sankara Hodji w naukę i technologię. Naukowcy z innych krajów mogą również przyjechać do Turcji lub współpracować z nami, skąd pochodzą.

Jaka jest rola TÜBİTAK w rozwoju sektora obronnego?

TUBITAK ma 5 tysięcy badaczy. Z jednej strony otrzymuje wsparcie finansowe, z drugiej prowadzi badania. TÜBİTAK ma więcej technologii niż produktów. Technologie opracowane w TÜBİTAK stoją za wieloma sukcesami Turcji w sektorze obronnym. Zwłaszcza systemy amunicyjne. Komputer pokładowy w naszym narodowym myśliwcu KAAN należy do TÜBİTAK. TÜBİTAK opracował komputer pokładowy TAI. Dodatkowo w ramach projektu GÖKTUĞ Agencja Badań i Rozwoju Przemysłu Obronnego TÜBİTAK (SAGE) pracuje nad rakietami powietrze-powietrze. Wśród nich są Bozdoğan i Gökdoğan, które zostaną uruchomione w tym roku.

Dokąd dotarła Türkiye w produkcji chipów?

Türkiye jest bardzo dobry w projektowaniu chipów. Druga faza rozpoczyna się w miejscu produkcji. Mówimy o 65 nanometrach, które charakteryzują się wysoką jakością, dużą czułością i wysoką rozdzielczością. Pierwszą produkcję planujemy w 2025 roku w nowym zakładzie produkującym chipy, który powstanie wspólnie z Katarem. Trzecią fazę produkcji chipów wymaganą przez sektory inne niż obronny powinien prowadzić sektor prywatny.

Najdłuższa w Europie linia testowa Hyperloop

Czy jest jakiś projekt, który szczególnie utkwił Ci w pamięci? W czasie pandemii byliśmy kluczowym graczem w rozwoju szczepionek, leków i wyrobów medycznych. Studenci uniwersytetu mówią: „Chcemy być częścią ekosystemu. Powiedzieli, że zrobią nam miejsce. Obecnie TÜBİTAK prowadzi program o nazwie STAR, w którym biorą udział badacze-stażyści. Uruchomiliśmy ten program w czasie pandemii. Obecnie 7500 naszych gwiazdorskich uczonych kształtuje przyszłość Turcji.

READ  Bayraktar TB3 SİHA wygrywa kolejny test!

Dalej; Technologia Hyperloop jest bardzo ważna. Technologia transportowa piątej generacji. Dzięki tej technologii prędkość wynosi 1200 km na godzinę. Samoloty latają z prędkością 800 km/h. Ze Stambułu do Ankary można przejechać 450 km w 20-25 minut. I to z całkowicie czystą energią, bez użycia paliw kopalnych. Realizację takiego projektu rozpoczęliśmy na naszym kampusie w Gebze w ramach Technofestu w 2022 roku. Obecnie najdłuższa w Europie eksperymentalna linia hyperloop o długości 208 metrów znajduje się w Turcji. Naszym celem jest dotarcie do 800 kilometrów.

Wycena 30 milionów TL dla startupów z 3% udziałem

Czy możesz przekazać informacje na temat programu przedsiębiorczości TÜBİTAK 1812?

W 2023 roku wdrożyliśmy nowy program przedsiębiorczości pod nazwą TÜBİTAK 1812 (Program Wspierania Przedsiębiorczości – BiGG). Inwestujemy we wszystkie przedsięwzięcia w ramach projektu. Innymi słowy, nie przekazujemy 900 tys. TL, stajemy się 3% udziałowcem. Z programu tego wyłoniło się 136 startupów, które założyły firmy. Inwestując w 136 spółek, TÜBİTAK podniósł wycenę każdej spółki do 30 milionów TL w ciągu jednego dnia. Mówią, że jeśli te start-upy chcą pozyskać inwestycje z zagranicy; „61-letni specjalista ds. systemów ochrony środowiska z Turcji, TÜBİTAK, jest partnerem mojej firmy”. Uzyskane stąd dochody przeznaczamy na ponowne inwestowanie w kolejne przedsięwzięcia. Naszą misją jest finansowanie kolejnych instytucji i tworzenie koła do prowadzenia badań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *