Znaczący raport o migracji: osiąga niespotykany dotąd poziom

Ukazał się raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) International Migration Outlook 2023.

Z raportu wynika, że ​​migracja na stałe do krajów OECD wzrosła w zeszłym roku o 26 proc. w porównaniu z 2021 r., a czołowe dane wskazują, że wzrost ten będzie kontynuowany w 2023 r.

Odnotował rekordowy poziom

W zeszłym roku migracja na stałe osiągnęła rekordowy poziom w krajach OECD, przy przyjęciu ponad 6 milionów nowych stałych imigrantów. Do rekordowych poziomów przyczyniła się migracja humanitarna i zarobkowa oraz wzrost liczby migrantów z członkami rodzin.

Wykluczono ukraińskich uchodźców

Chociaż 40 procent wszystkich nowych migracji na stałe wynika z migracji rodzinnych, 21 procent z tego to migracje zarobkowe. Wyższe dane dotyczące imigracji odnotowuje się w rejestrach Kanady i Ukrainy. Liczby te nie obejmują uchodźców ukraińskich.

Według stanu na czerwiec 2023 r. liczba ukraińskich uchodźców w krajach OECD osiągnęła 4,7 mln. Ukraiński kryzys uchodźczy to największe „przesiedlenie” w Europie od czasów II wojny światowej.

Niemcy, Polska i Stany Zjednoczone wyróżniają się jako kraje z największą liczbą ukraińskich uchodźców, natomiast Estonia, Czechy i Litwa są rejestrowane jako kraje z największą liczbą ukraińskich uchodźców w przeliczeniu na ludność.

Zatrudnienie imigrantów również jest na rekordowym poziomie

Zatrudnienie migrantów w krajach OECD poprawiło się w latach 2021–2022, z wyjątkiem Polski, które osiągnęło najwyższy poziom w historii.

Ograniczenia pracownicze w wielu krajach OECD są jednym z głównych czynników powodujących wzrost zatrudnienia nowych migrantów zarobkowych i migrantów osiadłych.

W krajach OECD zmniejszyła się różnica w zatrudnieniu imigrantów i osób urodzonych w kraju.

Podczas gdy w Nowej Zelandii najwyższy wskaźnik zatrudnienia imigrantów wynoszący 82,7%, w Australii wynosił on 77,2%, w Wielkiej Brytanii 75,8%, a w Stanach Zjednoczonych 72,6%. W tych krajach wskaźnik zatrudnienia migrantów jest wyższy niż wskaźnik zatrudnienia krajowego.

W UE zatrudnienie migrantów wyliczono na 66,8 proc.

Oczekuje się, że do 2022 r. liczba imigrantów uzyskujących obywatelstwo w krajach OECD również wzrośnie do 2,8 mln. (AA)

READ  „Amsterdam szczyci się dziennym spożyciem ecstasy, Adana 54.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *