Zielona gospodarka w obliczu inflacji | Özgür Bayram Soylu

W listopadzie inflacja wyniosła 3,28% miesiąc do miesiąca i 61,98% rok do roku. Uważamy, że tempo wzrostu inflacji wyhamowuje.

Jednakże inflacja w dalszym ciągu rozprzestrzenia się do bazy w ujęciu miesięcznym i rocznym.

W ujęciu rok do roku kluczowe grupy wydatków, takie jak żywność, napoje bezalkoholowe i transport, szczególnie istotne dla obywateli, nadal wykazują tendencję wzrostową. W ujęciu miesięcznym wydaje się, że ceny mieszkań i wyrobów tytoniowych napędzają inflację.

Chociaż gorączka inflacyjna ustąpiła miejsca Sojuszowi Narodowemu,

Nadal zachowuje zdolność dotarcia do naszych domów przy silnym wietrze. Dynamika cen energii, które w znaczący sposób wpływają na domy i transport, wydaje się zbyt dynamiczna, aby gasić ten pożar wiadrem wody.

Przez długi czas istniał rozdźwięk pomiędzy danymi dotyczącymi inflacji podawanymi przez TÜİK a opiniami obywateli. DO

Turkstadt to także firma o prawdziwie międzynarodowej reputacji i wiarygodności.

Jednak jego rozwiązanie nie zostało zaakceptowane przez wielu obywateli.

Tak naprawdę są ku temu dwa główne powody. Po pierwsze, jako obywatele, nie pamiętamy nic o tym, jak mierzy się inflację.

Po drugie, postrzeganie inflacji przez obywateli na podstawie wahań cen, jakie napotykają na ulicach, targowiskach i targowiskach, nie jest zgodne z raportowanymi danymi dotyczącymi inflacji.

Na przykład roczna inflacja w listopadzie 2023 r. wyniosła 61,98%, ale w szczególności inflacja żywności wyniosła 67,16%.

Mówiąc najprościej, inflacja w postrzeganiu obywateli zaczyna się od wzrostu cen żywności.

Fakt, że inflacja żywności od długiego czasu utrzymuje się na poziomie wyższym od średniorocznej inflacji, również potwierdza tę opinię. Dlatego obywatele wyrażają wzrost cen w niektórych grupach wydatków jako inflację.

FAİZ POLITIKASI İŞE YARİYOR IN?

Prezes Banku Centralnego

„Jesteśmy zdeterminowani, aby utrzymać inflację na tej ścieżce wyższym kosztem”.

Być może przesłaniem jest podkreślenie pewności.

Jednak postrzeganie obywateli i instytucji jedynie jako jednostek podejmujących decyzje gospodarcze i ignorowanie ich genetyki behawioralnej i obecności socjologicznej prowadzi nas do kosztownych problemów społeczno-gospodarczych i społeczno-politycznych.

Zaufanie obywateli do prezydenta, jeśli nie do polityki wdrażanej w celu rozwiązania bieżących problemów gospodarczych, na razie pełni funkcję bufora przed potencjalnymi problemami.

Podobnie jak przed wyborami 14 maja, obywatele w dalszym ciągu mają nadzieję, że utrata siły nabywczej spowodowana inflacją zostanie zrównoważona.

Choć bank centralny wskazał na okres po maju 2024 r. na normalizację inflacji, obywatele i przedsiębiorstwa chcą pokryć swoje straty i zabezpieczyć swoją przyszłość przed wprowadzeniem w styczniu płacy minimalnej i wynagrodzeń urzędników.

Zatem dzisiejsze hasło antycentralnego rządu brzmi:

„To może być twoje, w styczniu zostaniemy mistrzami”.

Czy zielona gospodarka może być rozwiązaniem w walce z inflacją?

Rosnące ceny energii błyskawicznie odbijają się na kosztach żywności i transportu. Nie możemy jednak postrzegać tej samej prędkości jako tendencji spadkowej.

Rosnąca tendencja Turcji do korzystania z odnawialnych źródeł energii, szczególnie w ostatnich latach, okazała się przydatna w walce z inflacją wynikającą z kosztów energii elektrycznej. W szczególności zmniejszenie zależności od węgla i gazu ziemnego jest ważne zarówno pod względem kosztów paliwa, jak i emisji gazów cieplarnianych.

Czy zatem przejście na odnawialne źródła energii jest zbyt kosztowne i czy spowoduje kolejne podwyżki cen? Odpowiedź na to pytanie jest prawidłowa”

” kryje się za tą koncepcją.

Obecnie zapotrzebowanie na produkty przyjazne dla środowiska, inwestycje w zielone technologie, ekologiczne procesy biznesowe i marketingowe pojawiają się jako składniki kosztów. Dlatego też koszty te odbijają się na obywatelach w postaci wzrostu cen. Jednakże kontrolowanie jego reakcji zależy od polityki podatkowej i motywacyjnej wdrożonej przez decydenta.

Koordynacja polityki pieniężnej i fiskalnej ma kluczowe znaczenie dla przejścia na zieloną gospodarkę w walce z inflacją w celu kontroli inflacji i stabilności gospodarczej, stabilności kursu walutowego, zarządzania oczekiwaniami oraz, co najważniejsze, trwałej stabilności cen i wzrostu.

W naszym kraju zielona gospodarka to nie tylko trend, ale także niezależny ruch w walce z inflacją.

READ  Były minister gospodarki Jafar Çağlayan był zaskoczony najnowszą wersją

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *