Zdolność mózgu do spania na jawie wprawiła naukowców w zakłopotanie

Naukowcy odkryli, że niektóre części mózgu śpią przez bardzo krótki czas, gdy nie śpimy, i te same części są aktywne przez krótki czas, gdy śpimy.

Stan mózgu podczas snu lub czuwania określa się na podstawie ogólnego stanu narządu. Zamiast badać poszczególne neurony, naukowcy ustalają, czy mózg nie śpi, na podstawie fal rozchodzących się po całym mózgu. Jednak nowe badania pokazują, że niektóre komórki w mózgu mogą działać inaczej niż inne.

Opublikowano w poniedziałek, 15 lipca w recenzowanym czasopiśmie Nature Neuroscience. Opublikowany W badaniu zbadano mózgi myszy.

Naukowcy umieścili cienkie elektrody w 10 różnych częściach narządu i rejestrowali napięcie fal mózgowych. Dane zebrane w ten sposób przez kilka miesięcy wprowadzono do sztucznej sieci neuronowej, która potrafiła rozróżnić sen od czuwania.

Ta sekcja zawiera punkty odniesienia na ten temat. (Pole powiązanych węzłów)

Naukowcy zauważyli, że model pokazuje, że jedna część mózgu nie śpi przez kilka milisekund, podczas gdy reszta śpi. Chociaż mózg był przytomny, ta sama część spała przez kilka milisekund.

„Byliśmy w stanie zobaczyć poszczególne okresy aktywacji tych neuronów i było jasne, że neurony przechodziły w inny stan” – mówi Aidan Schneider, jeden z autorów badania.

W niektórych przypadkach ruchy te mogą być ograniczone do jednego obszaru mózgu lub nawet małego obszaru.

Aby sprawdzić, czy te krótkie wahania miały wpływ na myszy, naukowcy zaobserwowali, że w ciągu kilku milisekund snu zwierzę na chwilę przestało się poruszać i wyglądało na „kompletne”. Zaobserwowali, że ciała myszy drżały podczas snu.

Inny autor badania, David Hausler, ocenia ustalenia w następujący sposób:

Jako naukowcy ze zdziwieniem odkryliśmy, że różne części naszego mózgu faktycznie ucinają sobie krótkie drzemki, podczas gdy inne nie śpią.

Naukowcy twierdzą, że uzyskanie jaśniejszego obrazu snu i czuwania może pomóc w leczeniu różnych schorzeń. Odkrycia mogą przyczynić się do opracowania rozwiązań chorób neurorozwojowych i problemów ze snem.

READ  Wielkie kosmiczne zwycięstwo naukowców

Nie wiadomo jednak jeszcze, czy wyniki te odnoszą się do ludzi.

„To może dać nam znacznie ostrzejszy skalpel do zawężenia pytań dotyczących tych chorób i zaburzeń” – mówi o odkryciach współautor badania Keith Henken.

Im więcej rozumiemy na temat snu i czuwania, tym lepiej możemy zająć się problemami związanymi z chorobami.

niezależny turecki, Alarm naukowy, Nowy Atlas, Nauka codziennieNeuronauka naturalna

Redakcja: Büşra Ağaç

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *