Zakaz powstrzymuje ludobójstwo – Yeni Şafak

Zwolennicy sprawy palestyńskiej oczekują, że embargo odetnie zasoby energetyczne krajów islamskich, takie jak ropa i gaz ziemny, które stanowią siłę napędową zachodnich gospodarek. Wiadomo, że kraje zachodnie takie jak Ameryka, Niemcy, Włochy, Francja, Anglia, Kanada, które otwarcie popierają masakry Izraela w Palestynie, rozumieją jedynie twardą siłę. Na kraje Zatoki Perskiej i kraje Bliskiego Wschodu nałożono miliardy dolarów sankcji, które postawią Stany Zjednoczone i Europę w trudnej sytuacji, szczególnie w sektorze energetycznym.

48% rezerw znajduje się na Bliskim Wschodzie

Posiadając 48,3 procent światowych zasobów ropy naftowej, Bliski Wschód ma nieubłaganą pozycję na światowym rynku energii. Siła gospodarcza krajów bogatych w ropę, takich jak Arabia Saudyjska, Iran, Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) i Egipt, wynosi około 2,5 biliona dolarów. Katar jest największym eksporterem gazu w świecie arabskim, a Europa szuka rozwiązania w cieniu kryzysu energetycznego. Z 842,62 bilionami stóp sześciennych Katar posiada trzecie co do wielkości rezerwy po Rosji i Iranie.

Odgrywają ważną rolę w energetyce

Wzywa się Państwo Islamskie do podjęcia działań poprzez wykorzystanie głównej roli władzy w celu wyzwolenia ziem palestyńskich, Jerozolimy i meczetu Al-Aksa. Przez 50 lat nie zapomniano o głównych konsekwencjach gospodarczych embargo na ropę naftową nałożonego przez państwa członkowskie OPEC na Stany Zjednoczone i niektóre kraje europejskie, które w wyniku wojny w 1973 r. stanęły po stronie Tel Awiwu.

Administracja Rijadu ma prawo wstrzymać eksport

Według Oğuzhana Akyenera, szefa tureckiego Centrum Badań nad Strategiami i Politykami Energetycznymi (TESPAM), który rozmawiał z Yeni Şafak; Podobnie jak miało to miejsce pół wieku temu, energia może zostać wykorzystana jako główny atut przeciwko Zachodowi. Agyener powiedział, że Arabia Saudyjska ma władzę wstrzymania eksportu ropy naftowej poprzez wykorzystanie wszelkich problemów technicznych w zakładach produkcyjnych i zawieszenie umów sprzedaży, nie powołując się na kwestię palestyńską.

READ  Sejm przyjął ofertę premii dla emerytów w wysokości 5 tys. dl

Ewentualny wynik ustępstw mógłby popchnąć Bidena na fotel

Wskazując, że nowe embargo na ropę naraziłoby świat na dwa ryzyka, Akyener stwierdził: „Pierwsze to problemy z dostawami, a drugie to poważna podwyżka cen. Jeśli rozważymy pierwszy scenariusz; ilość ropy importowanej przez Stany Zjednoczone z Bliskiego Wschodu znacznie się zmniejszyła. Może próbować pokryć straty na innych rynkach.” Ale Europa eksploduje pod względem podaży. Cięcia dostaw dotkną także Chiny, największego importera ropy na świecie, w najgorszy sposób. Patrzymy na poziom cen i okazuje się, że wszystkie kraje, łącznie z USA, mają poważne kłopoty. Miesięczna obniżka cen ropy w Arabii Saudyjskiej może spowodować wzrost cen ropy do 200 dolarów za baryłkę. „Proces ten będzie miał niekorzystny wpływ na wszystkie rynki paliw. Proces będzie miał swoje skutki. Prezydent Joe Biden stracił mandat przed wyborami w Stanach Zjednoczonych” – powiedział.

Ceny ropy wzrosły o 400%

Od czasu nałożenia embargo w grudniu wydobycie ropy osiągnęło 25 procent. Sankcje gospodarcze nałożone przez kraje arabskie w krótkim okresie mocno dotknęły kraje zachodnie. Ceny ropy wzrosły o prawie 400 proc. Wzrost cen ropy naftowej znalazł odzwierciedlenie w kosztach, co doprowadziło do przyspieszenia inflacji. Dochody z ropy naftowej zmieniły kierunek i popłynęły na Bliski Wschód. Z powodu embarga OPEC i podwyżek cen systemy wydobywcze krajów uprzemysłowionych, zwłaszcza Stanów Zjednoczonych, budowano w oparciu o tanią ropę.

Bojkot z 1973 r. wciąż pozostaje świeży w pamięci

Bojkot ropy naftowej, ogłoszony 15 października 1973 r., miał zmniejszać wydobycie o 5 procent co miesiąc do czasu zabezpieczenia praw narodu palestyńskiego i wycofania się Izraela z terytoriów okupowanych w 1967 r. Embargo, które rozpoczęło się od Stanów Zjednoczonych, rozszerzyło się na Holandię, kraje Europy Zachodniej i Japonię. Jednocześnie kraje Bliskiego Wschodu pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej miały okazję wysłać do narodu arabskiego sygnał, że dzięki temu zakazowi może podjąć działania w kwestii palestyńskiej.

READ  Walka o zamrożenie aktywów między Rosją a UE jeszcze się nie skończyła

Embargo to cios dla Zachodu

Wiele krajów na Zachodzie boryka się z niedoborami ropy i długimi kolejkami przed stacjami. Giganci przemysłowi produkujący duże ilości samochodów w USA ponieśli straty. W rzeczywistości w 1974 r. ograniczenie prędkości na autostradach w Stanach Zjednoczonych ustalono na 90 kilometrów na godzinę, aby zmniejszyć zużycie oleju. Od stycznia 1974 r. do lutego 1975 r. wprowadzono różne rozwiązania mające na celu lepsze wykorzystanie światła słonecznego.

Giełda nowojorska zaliczyła krach o wartości 100 miliardów dolarów

Podczas gdy firmy szukają nowych możliwości wydobycia ropy naftowej, w Europie rozpoczęły się badania nad pozyskiwaniem energii z reaktorów węglowych i jądrowych. W latach 1973-1974 nowojorska giełda straciła około 100 miliardów dolarów na skutek gwałtownego wzrostu cen ropy w Stanach Zjednoczonych.

Zatrzymajmy przepływ oleju

W miarę jak trwają debaty na temat sankcji wobec Zachodu, Najwyższa Rada Państwa Libii wystosowała odważny apel. Najwyższa Rada Państwa Libii wezwała do wstrzymania przepływu ropy i gazu do krajów wspierających Izrael oraz do bojkotu produktów tych krajów. Na wczorajszym posiedzeniu Rady w Trypolisie omówiono działania Izraela w Gazie. W opublikowanym oświadczeniu stwierdzono, że polityka Izraela wobec ludności Gazy jest równoznaczna z „masowym ludobójstwem”. Wezwała także naród libijski do wspierania narodu palestyńskiego do czasu wyzwolenia przez niego swoich ziem oraz do „zerwania stosunków z krajami, które wspierają Izrael, zaprzestania eksportu gazu i ropy do tych krajów, bojkotu ich produktów oraz zerwania więzi”. Ambasadorowie tych krajów do czasu powstrzymania brutalnego ataku na Gazę”.

Tysiące pacjentów w Gazie jest zagrożonych śmiercią

Izrael powinien być sądzony w Hadze

Zniszczenia izraelskiego ataku na zdjęciach satelitarnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *