Zakaz nałożony przez Unię Europejską zostaje zniesiony

Komisja Europejska opublikowała raport na temat importu produktów rolnych z Ukrainy do krajów UE. W oświadczeniu przypomniano, że dzisiaj wygasną ograniczenia w eksporcie z Ukrainy zbóż i innych produktów spożywczych do UE.

W raporcie Komisja przeanalizowała dane dotyczące wpływu eksportu produktów rolnych w 4 kategoriach z Ukrainy na rynek UE i w wyniku badań stwierdziła, że ​​środki tymczasowe wdrożono w maju. 2 Wyeliminowano zakłócenia rynkowe w 5 państwach członkowskich graniczących z Ukrainą.

W raporcie wskazano, że podjęte działania pomogły zwiększyć eksport ukraińskiego zboża do krajów spoza UE.

W ciągu tych 3 dni zostaną podjęte działania prawne

W raporcie podkreślono, że obecne środki wygasną dzisiaj i że Ukraina w ciągu 30 dni podejmie środki prawne, aby zapobiec wzrostowi eksportu zboża do 5 państw członkowskich.

W oświadczeniu stwierdzono, że do 16 września Ukraina wdroży skuteczne działania ograniczające eksport produktów 4 grup, aby zapobiec zakłóceniom na rynku sąsiadujących krajów UE.

W oświadczeniu stwierdzono, że Komisja Europejska i Ukraina będą uważnie monitorować rynek, aby szybko reagować na nieprzewidziane okoliczności, dodając: „Komisja UE powstrzyma się od nakładania jakichkolwiek ograniczeń do czasu wprowadzenia i pełnego zastosowania skutecznych środków Ukrainy”. Raport został uwzględniony.

Tym samym dzisiaj ostatecznie kończy się decyzja UE o zakazie importu ukraińskiego zboża przez Polskę, Węgry, Rumunię, Słowację i Bułgarię.

W szczególności Polska i Węgry chciały rozszerzyć kontrole ukraińskiego zboża, aby chronić swoich rolników.

Polska, Węgry, Słowacja i Rumunia ogłosiły, że mogą jednostronnie przedłużyć ograniczenia, jeśli UE nie podejmie decyzji.

Reakcja ze strony Polski

Minister rolnictwa Robert Delus w swoim poście na platformie społecznościowej X przypomniał, że Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże.

Delas powiedział, że dla nich najważniejsi są polscy rolnicy. „Komisja nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże, sami je przedłużymy”. „Ukraińskie zboże nie pojedzie do Polski”. Dokonał swojej oceny.

READ  Azerbejdżan dostarczy MEMATT otrzymany z Turcji na Ukrainę

O procesie

Po rozpoczęciu wojny rosyjsko-ukraińskiej znaczne ilości dostaw zboża i żywności z Ukrainy zaczęto wysyłać drogą lądową do krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Ukraińskie produkty rolne trafiły na rynki krajów sąsiadujących z Polską, Węgrami, Rumunią, Słowacją i Bułgarią.

Tanie ukraińskie zboże i produkty spożywcze niepokoiły rolników w tych krajach, a rządy zaczęły nakładać embargo na ukraińskie produkty.

Wychodząc naprzeciw obawom krajów związanym z importem zbóż z Ukrainy, Komisja Europejska przygotowała plan zapewnienia rolnikom dodatkowego wsparcia i nałożenia ograniczeń na niektóre ukraińskie produkty, jeśli zezwolą im na ich transport.

W ramach wprowadzonych 2 maja tymczasowych środków unijnych Polska, Węgry, Rumunia, Słowacja i Bułgaria nie importują z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika. (AA)

Data wydania: 21:49, 15 września 2023 r

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *