Zaawansowane technologie rolnicze przyczyniają się do ochrony środowiska i ochrony środowiska

Eksperci zauważają, że ulepszone technologie rolnicze i zwiększone wykorzystanie energii odnawialnej zwiększą efektywność energetyczną w rolnictwie, co zapewni korzyści gospodarcze i środowiskowe.

Według informacji zawartych w inwentarzu emisji gazów cieplarnianych TÜİK za lata 1990–2021, całkowitą emisję gazów cieplarnianych w Turcji w 2021 r. obliczono na 564,4 mln ton ekwiwalentu dwutlenku węgla. Emisje związane z energią stanowią największy udział w całkowitej emisji gazów cieplarnianych – 71,3%, następnie procesy przemysłowe i wykorzystanie produktów – 13,3%, rolnictwo – 12,8% i sektor odpadów – 2,6%.

Chociaż emisje z sektora rolnego wzrosły od 1990 r. o 56,5 procent, co odpowiada 72,1 milionom ton dwutlenku węgla, efektywność energetyczna ma kluczowe znaczenie dla zmniejszenia tej wartości.

Jeśli chodzi o wkład zaawansowanych technologii rolniczych w efektywność energetyczną w rolnictwie, Wydział Rolniczy Uniwersytetu Tekirdağ Namık Kemal, Katedra Inżynierii Biosystemów, Kierownik Katedry Systemów Energetycznych w Rolnictwie, prof. Dr. Türkan Aktaş powiedział, że jednym z ważnych czynników zwiększania efektywności energetycznej jest usprawnianie działalności rolniczej zgodnie ze zmianami sezonowymi, planowanie zgodnie z właściwym zapotrzebowaniem czasowym i energetycznym.

Akdas zauważył, że udział zużycia energii i energii elektrycznej w rolnictwie jest niski w porównaniu do zużycia energii w mieszkalnictwie, przemyśle czy transporcie, jednak proporcja ta wzrasta, jeśli energia jest wydawana zarówno na produkcję maszyn rolniczych, jak i produkcję środków produkcji rolnej. Pestycydy, nasiona i nawozy są oceniane w ramach rolnictwa, a nie przemysłu.

Zbiór oparty na kalendarzu rolniczym zapewnia efektywność energetyczną

Energia wykorzystywana w rolnictwie jest zużywana głównie na maszyny rolnicze, procesy ogrzewania i chłodzenia szklarni, stosowanie nawozów i pestycydów, stwierdził Akdas, „procesy zbiorów i pozbiórcze wiążą się z intensywnym zużyciem energii. Jeśli chodzi o procesy zużywające energię, suszenie”, czyszczenie, pakowanie i Zużycie energii w procesach magazynowania stanowi znaczącą część.” powiedział.

Optymalną efektywność można osiągnąć dzięki zastosowaniu energooszczędnych szklarni i maszyn rolniczych, stwierdził Akdas, dodając, że wykorzystanie odpadów powstałych podczas produkcji rolnej jako energii zapewni zarówno efektywność energetyczną, jak i efektywne gospodarowanie odpadami.

READ  2030: Firmy bez pracowników 2080: Sztuczne firmy

Akdas powiedział, że wydajność i jakość pracy można zwiększyć dzięki inteligentnym narzędziom i robotom rolniczym: „Ważne jest, aby używać ciągników, kombajnów i innych maszyn rolniczych o wysokiej efektywności energetycznej oraz zautomatyzowanych maszyn rolniczych. , integrując je ze sobą w celu uzyskania precyzyjnych zastosowań rolniczych i drony, jeśli to konieczne.” powiedział.

Podkreślając, że ponad 80 procent energii zużywanej w rolnictwie pochodzi z paliw kopalnych, a ponad 10 procent z odnawialnych źródeł energii, Akhtas kontynuował: „Odnawialne źródła energii, zwłaszcza energia słoneczna, wiatrowa i bioenergia, zaczynają być wykorzystywane w rolnictwie. Coraz częściej stopień ich wykorzystania zwiększy produkcję rolną.” Zmniejszy to zużycie energii. Oprócz technologii istotnym czynnikiem jest także optymalny termin zbiorów w oparciu o kalendarz rolniczy. W walce ze szkodnikami, biologiczne metody zwalczania zamiast chemicznych pestycydów, nawozy organiczne zamiast nawozów chemicznych, stosowanie energooszczędnych metod chłodzenia podczas przechowywania i chłodzenia oraz doskonalenie metod przetwarzania produktów „Wykorzystanie ciepła odpadowego może przyczynić się do efektywności energetycznej”.

„Do wyprodukowania 1 kg pomidorów zużywamy od 50 do 180 litrów wody”.

Profesor nadzwyczajny, Uniwersytet w Ankarze, Wydział Rolniczy, Katedra Inżynierii Maszyn Rolniczych i Technologii. Dr. Mehmet Ali Dayoglu powiedział, że jeśli produkcja rolna nie będzie kontrolowana, stanie się produkcją brudną, dlatego w procesach produkcyjnych należy stosować technologie proekologiczne.

„Aby wyprodukować 1 kilogram pomidora, zużywamy od 50 do 180 litrów wody i 60–95 megadżuli energii. 1–4 kilogramy dwutlenku węgla w atmosferze” – powiedział Dayoglu, który stwierdził, że 70 procent światowego obiegu wody i 30 procent zasobów energii jest wydawany na produkcję rolniczą żywności. „Biorąc pod uwagę, że około 21–37 procent całkowitej emisji gazów cieplarnianych pochodzi z procesów produkcji żywności, ważne jest, aby stosować inteligentne technologie rolnicze, aby zmniejszyć tę ilość”. Dokonał swojej oceny.

Dayıoğlu powiedział, że kiedy odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna, geotermalna, biomasa i wiatr, zostaną zintegrowane z konwencjonalnymi źródłami energii, takimi jak gaz ziemny, w budownictwie i rolnictwie w sposób energetyczny, ogrzewanie, chłodzenie oraz produkcja i konsumpcja staną się wydajnymi technologiami. Można je łączyć, aby zapewnić energię elektryczną.

READ  Darmowy konkurent dla Twittera: Threads - Wiadomości o technologii i nauce

„Możemy stworzyć wioski produkujące energię”

Dayıoğlu wspomniał, że można realizować projekty w zakresie energii w rolnictwie: „Możemy budować wioski z uprawą energii. Innymi słowy, myśląc w kategoriach urbanizacji, możemy budować wsie zajmujące się energią i rolnictwem. W rolnictwie w granicach wiosek miejskich, tutaj: oczywiście w Turcji należy rozłożyć gęstość zaludnienia i oferować miejsca pracy. Jest to wszechstronne. „Kiedy się nad tym zastanowić, widzimy ogromne możliwości planowania” – stwierdził swoimi słowami.

Wyjaśniając, że w ostatnich latach w kraju wyprodukowano więcej borówek o wysokiej wartości dodanej, Dayıoğlu powiedział: „Tutaj, produkując borówki poniżej, możemy wykorzystać panele fotowoltaiczne do produkcji energii, dzięki czemu produkcja rolna może wytwarzać własną energię i sprzedawać ją rolnikom stan i można zaprogramować proces, który można odliczyć od innych produktów energetycznych. Zakończył swoje słowa słowami.

Czwartek, 11 stycznia 2024 r

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *