Wysoki poziom cukru we krwi powoduje te choroby

Uważa się, że wysoki poziom cukru we krwi, od dawna kojarzony z problemami stóp i nóg, powoduje bolesne owrzodzenia, które czasami mogą prowadzić do infekcji i amputacji.

Schorzenie to wiąże się z problemami mięśniowymi i kostnymi górnej części ciała, ale badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Exeter w Anglii dostarczyło dowodów, że są one bezpośrednio spowodowane wysokim poziomem cukru we krwi.

Na potrzeby badania przeanalizowano dane genetyczne 370 tys. uczestników.

Znaleźli mocne dowody na to, że u osób, u których występuje większe ryzyko niekontrolowanego wysokiego poziomu cukru we krwi, zwanego hiperglikemią, występuje większe ryzyko rozwoju wszystkich czterech chorób.

Pierwszym z nich jest zamrożony bark, w którym tkanka łączna w stawie pogrubia się, powodując sztywność i dyskomfort; zespół cieśni nadgarstka, w którym uszczypnięcie nerwów w drugim nadgarstku powoduje drętwienie, mrowienie oraz mrowienie; Trzecią chorobą jest choroba Dupuytrena, w której tkanka łączna dłoni gęstnieje i napina się, powodując zginanie palców do wewnątrz – podobny stan, który dotyczy tylko jednego palca.Tym schorzeniem jest palec spustowy.

Można zastosować odpowiednie leczenie

Badanie sugeruje, że z biegiem czasu hiperglikemia zwiększa w organizmie poziom substancji zwanej końcowymi produktami zaawansowanej glikacji (AGE), które powstają, gdy białka, tłuszcze i DNA mieszają się z cukrem w krwiobiegu.

Uważa się, że nagromadzenie AGE, obserwowane na rękach osób z chorobą Dupuytrena i ramionach osób z zamrożonym barkiem, powoduje uszkodzenie i zgrubienie ścięgien, stawów i tkanki łącznej.

Kierownikiem badań był dr ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu w Exeter. „Nasze badanie konsekwentnie pokazuje, że utrzymujący się przez dłuższy czas wysoki poziom cukru we krwi powoduje schorzenia kończyn górnych” – stwierdził Harry Green.

„Możemy teraz sklasyfikować je jako powikłania cukrzycy. Lekarze leczący cukrzycę powinni zdawać sobie sprawę z tych powikłań w klinice, aby móc doradzić najlepsze sposoby ich leczenia” – powiedział.

READ  International Söğüt College został pierwszym Afrykaninem w konkursie naukowym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *