Wsparcie dla firm w Chinach wywołuje wojnę handlową

Rząd chiński jest tak hojny w swoich zachętach dla przemysłu, że pozostaje daleko w tyle za swoimi konkurentami.

Główne potęgi gospodarcze, takie jak Stany Zjednoczone i Unia Europejska, borykają się z trudnościami w obliczu ogromnego wsparcia przemysłowego Chin. To wywołuje wojnę handlową.

Wiodące gospodarki świata wspierają swoje branże inwestycjami wartymi miliardy dolarów, aby osiągnąć sukces w technologiach przyszłości, takich jak czysta energia i produkcja chipów. Jednak w tej konkurencji Chiny znacznie wyprzedzają swoich konkurentów.

Według „Wall Street Journal” Pekin pozostaje w tyle za Stanami Zjednoczonymi, Unią Europejską i innymi głównymi gospodarkami w Azji, jeśli chodzi o ogromne wsparcie dla sektora produkcyjnego, co również zaburza światową równowagę handlową.

Choć finansowanie przemysłu przez Pekin stanowi wyzwanie dla jego rywali, przemysłowi wypłacane jest równowartość około 5 procent jego rocznego dochodu narodowego. Wydatki Chin, które zapewniają sześciokrotnie większe wsparcie niż drugi co do wielkości wydatek, czyli Korea Południowa, powodują poważną reakcję światową w postaci zwiększonego eksportu.

Zachodnie przedsiębiorstwa usiłują konkurować z Chinami w wielu sektorach, od pojazdów elektrycznych po panele słoneczne i akumulatory. Krajowy przemysł na rynkach wschodzących również nie jest w stanie konkurować z przystępnością cenową Chin.

99 na 100 spółek notowanych na giełdzie jest wspieranych

Badania pokazują, że najważniejszą różnicą, która wyróżnia Chiny na tle innych krajów, jest nie tylko zakres ich wsparcia przemysłowego. Według danych niemieckiego think tanku Kiel Institute, 99 proc. spółek notowanych na chińskiej giełdzie otrzymuje jakąś formę dotacji. Wsparcie to stanowi główną siłę napędową wiodącej pozycji Chin w przemyśle.

Według dostawcy danych Wind, chiński producent baterii Contemporary Amperex Technology (CATL) otrzymał w 2023 roku dotacje o wartości 5,7 miliarda juanów (około 790 milionów dolarów). Jednakże przedsiębiorstwa wspierane przez państwo otrzymują niskooprocentowane pożyczki od kontrolowanego przez państwo chińskiego systemu bankowego, korzystają z zachęt podatkowych i korzystają z taniej energii sponsorowanej przez rząd. Ponadto fundusze inwestycyjne wspierane przez rząd zapewniają miliardy dolarów w postaci finansowania kapitałowego przedsiębiorstwom potrzebującym kapitału.

READ  Tematem rozmów jest nowa współpraca pomiędzy dwiema największymi gospodarkami Wiadomości gospodarcze

„Chiny są w tym bardziej aktywne niż jakikolwiek inny kraj” – mówi Thomas Catley, analityk ds. Chin w firmie badawczej Kavegal Draconomics. Chociaż wsparcie to wzmacnia konkurencyjność Chin na rynku światowym, zmusza kraje zachodnie do opracowania nowych strategii ochrony swojego przemysłu.

Wsparcie Ameryki jest niewielkie w porównaniu do wsparcia Chin

Choć świat zachodni stara się podjąć zdecydowane kroki w celu wsparcia własnego przemysłu, nie może uzyskać dostępu do hojnego wsparcia Chin. Administracja Bidena planuje zapewnić setki miliardów dolarów w formie ulg podatkowych i dotacji w celu wsparcia przejścia na zieloną energię w ramach ustawy o redukcji inflacji (IRA), jednocześnie przeznaczając 53 miliardy dolarów na ożywienie produkcji chipów w USA.

Podobnie Unia Europejska i Japonia uruchomiły zakrojone na szeroką skalę programy wspierające sektory zielonej energii i zaawansowanych technologii. Jednak nawet te wysiłki są niewystarczające w porównaniu ze wsparciem, jakiego Chiny udzielają temu przemysłowi.

Według raportu Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) w Waszyngtonie wydatki Chin na politykę przemysłową w 2019 r. wyniosły prawie 250 miliardów dolarów, co stanowi około 1,7 procent produktu krajowego brutto (PKB). Wskaźnik ten jest dwukrotnie większy niż gospodarka Korei Południowej i znacznie wyższy niż w krajach takich jak Stany Zjednoczone, Japonia i Francja.

Wywołuje to sprzeciw i podsyca wojny handlowe

Hojne wsparcie Chin dla branży wywołuje powszechną reakcję na całym świecie. Unia Europejska nakłada cła na pojazdy elektryczne importowane z Chin, aby chronić krajowych producentów, podczas gdy chińscy eksporterzy stają przed dochodzeniami antydumpingowymi w takich krajach jak Indie, Brazylia i Wielka Brytania. Lokalni producenci w tych krajach nie mogą konkurować z subsydiowanym importem z Chin, a to zaburza równowagę światowego handlu.

Chociaż Chiny twierdzą, że ich polityka przemysłowa jest zgodna z przepisami międzynarodowymi, twierdzą, że kraje zachodnie przyjęły politykę protekcjonistyczną, aby chronić swój krajowy przemysł. Twierdzenie to podsyca trwające wojny handlowe na całym świecie.

READ  Dzień kończy się notowaniami giełdowymi - wiadomościami ekonomicznymi z ostatniej chwili

Sprawozdania finansowe firm ujawniają zakres wsparcia Chin dla branży. Spółki notowane na giełdach w Shenzhen i Szanghaju ogłosiły, że do 2023 r. otrzymają łącznie 33 miliardy dolarów dotacji rządowych. Producent samochodów SAIC poinformował, że w zeszłym roku otrzymał dotacje w wysokości 560 mln dolarów, a innymi głównymi odbiorcami są gigant telekomunikacyjny China Mobile, wspierany przez Warrena Buffetta producent samochodów BYD i gigant elektroniki użytkowej TCL Technology.

Nie tylko wspiera technologię

Wsparcie rządu Chin nie ogranicza się do sektorów zaawansowanych technologii. Jak wynika ze swojego rocznego raportu, producent sprzętu kolejowego CRRC otrzymał w 2023 roku dotacje w wysokości 214 mln dolarów. Jak wynika ze swojego rocznego raportu, państwowe przedsiębiorstwo naftowo-gazowe PetroChina odnotowało dotacje w wysokości 343 mln dolarów. Wsparcie Chin dla przemysłu nie ogranicza się do dotacji; Istotnym elementem wsparcia są także niskooprocentowane pożyczki udzielane przez banki kontrolowane przez państwo.

Ludowy Bank Chin zapewnia bankom tanie fundusze na udzielanie pożyczek na określone cele, takie jak produkcja zaawansowanych technologii, zielona energia i modernizacja maszyn przemysłowych. Z badań wynika, że ​​niskooprocentowane pożyczki od państwowych banków w Chinach zapewniają większe wsparcie niż dotacje. Chociaż wsparcie to zapewnia chińskim przedsiębiorstwom przewagę konkurencyjną na rynkach światowych, kraje zachodnie zmuszone są do opracowania nowych polityk mających na celu ochronę swojego przemysłu i utrzymanie jego konkurencyjności.

Szczególną uwagę zwraca się na branżę chipów

Uwagę zwracają zwłaszcza inwestycje Chin w sektorze chipów. Największy w Chinach fundusz chipów, znany jako „Big Fund”, ogłosił w maju, że zebrał 48 miliardów dolarów na inwestycje w sektorze chipów, co stanowi uzupełnienie 47 miliardów dolarów zebranych w poprzednich rundach finansowania. Te ogromne inwestycje pokazują determinację Chin, aby być w czołówce technologii przyszłości.

Choć świat zachodni próbował konkurować z Chinami w zakresie wsparcia dla przemysłu, pozostawał w tyle w obliczu ogromnego wsparcia ze strony Pekinu. Podczas gdy potęgi gospodarcze, takie jak Stany Zjednoczone, Unia Europejska i Japonia, próbują opracować nowe strategie ochrony swojego przemysłu, chińska polityka przemysłowa zmienia światową konkurencję. Nie można zaprzeczyć, że Chiny wyraźnie przodują w tej konkurencji.

READ  Ogłoszono nowy plan gospodarczy: Obywatele spalą dużo…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *