Wejdź w cyfrowe pieniądze ze Szwajcarskiego Banku Narodowego!

Przemawiając na konferencji w Zurychu, prezes SNB Thomas Jordan ogłosił, że SNB wyemituje hurtowo CBDC na szwajcarskiej giełdzie cyfrowej SIX w ramach pilotażu.

Jordan podkreślił, że nie był to tylko test. „Celem jest przetestowanie prawdziwych transakcji z uczestnikami rynku, w których prawdziwe pieniądze odpowiadają saldom bankowym”. powiedział.

Z drugiej strony ubiegłoroczne gwałtowne wahania na rynkach zwiększyły zapotrzebowanie na regulacje i nadzór nad kryptowalutami i stablecoinami, których wiarygodność budzi obawy, Intensywność globalnego zainteresowania CBDC jest niezwykła.

CBDC definiuje się jako cyfrową wersję oficjalnej waluty danego kraju

Fakt, że są one wytwarzane w sposób scentralizowany, jest podstawową cechą odróżniającą CBDC od kryptowalut, takich jak Bitcoin. Nie ma centralnego organu zarządzającego kryptowalutami tworzonymi przy użyciu technologii rozproszonej księgi rachunkowej i dystrybuowanych w sieciach cyfrowych.

CBDC ma pewne zalety i wady w porównaniu z fizycznymi pieniędzmi

Promowanie włączenia finansowego poprzez zapewnienie łatwego i bezpiecznego dostępu do pieniędzy, poprawę konkurencyjności i stabilności płatności krajowych, zwiększenie wydajności i obniżenie kosztów transakcji w płatnościach, tworzenie programowalnego pieniądza i poprawę przejrzystości przepływów pieniężnych, zapewnienie płynnego i łatwego przepływu środków pieniężnych oraz stymulowanie polityki finansowej rozwój monetarny.

Według raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w tej sprawie oczekuje się, że CBDC będą miały znaczący wpływ na politykę pieniężną, stabilność finansową i międzynarodowy system walutowy.

W raporcie MFW Badania CBDC przyspieszyły podczas pandemii Covid-19, głównie w odpowiedzi na ekspozycję na kryptowaluty. Zostało powiedziane.

Według danych Rady Atlantyckiej, 114 krajów reprezentuje ponad 95 procent światowej gospodarki. Aktywnie bada CBDC.

Warto zauważyć, że badania krajów w tym obszarze zintensyfikowały się i według stanu na maj 2020 r. tylko 35 krajów znalazło się w rejestrze oceniającym CBDC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *