Według nauki muzyka jest uniwersalna; A co z piosenkami o miłości?

Muzyka może pojawiać się w różnych formach w kulturach na całym świecie, ale badacze wykazali, że każdy człowiek potrafi rozróżnić pewne tematy. Jest jeden główny wyjątek: piosenki o miłości.

Główny autor badania, Samuel Meher, jest adiunktem w Yale Child Study Center i starszym wykładowcą na Uniwersytecie w Auckland. „Na całym świecie ludzie śpiewają w ten sam sposób” – powiedziała Mehr. On mówi. „Muzyka ma głębokie korzenie w ludzkich interakcjach społecznych”.

Ponad 5 tysięcy osób z 49 różnych krajów

Na potrzeby badań opublikowanych w Journal of the National Academy of Sciences badacze z Yale odtworzyli 14-sekundowe ścieżki głosowe ponad 5000 osobom z 49 krajów. Utwory te pochodzą z banku piosenek skompilowanych z różnych kultur. Uczestnicy badania pochodzili nie tylko ze świata uprzemysłowionego, ale także z małych i stosunkowo odizolowanych społeczności. Razem mieszka ponad 100 osób wybranych z trzech wspólnot, maksymalnie 100 osób.

Do każdego utworu słuchacze wybierali, który z czterech gatunków muzycznych najbardziej im odpowiada: taniec, kołysanka, muzyka „uzdrawiająca” i muzyka miłosna.

W przeciwieństwie do większości testów psychologicznych przeprowadzanych w jednym języku, ten test przeprowadzono w 31 językach. Jednak niezależnie od języka użytego w ankiecie, osoby ze wszystkich kultur bez problemu potrafiły rozpoznać muzykę taneczną, kołysanki i w mniejszym stopniu muzykę uzdrawiającą. Badaczom nie udało się jednak znaleźć muzyki określanej jako pieśni miłosne w innych gatunkach.

Kiedy badacze przeanalizowali odpowiedzi według grup językowych, 27 z 28 grup uznało piosenki taneczne za odpowiednie do tańca. Wszystkim 28 grupom udało się rozpoznać kołysanki. Jednak tylko 12 z 28 grup było w stanie zidentyfikować piosenki o miłości.

Dlaczego ludzie mają problem z rozpoznaniem muzyki o miłości?

„Jednym z powodów może być to, że piosenki miłosne to niejednoznaczny gatunek” – stwierdziła główna autorka Lydia Yurt, asystentka naukowa w Yale Child Study Centre i absolwentka Uniwersytetu w Amsterdamie. On mówi. „Oprócz piosenek o miłości, które wyrażają szczęście i zauroczenie, są też piosenki o miłości, które wyrażają smutek i zazdrość. Nieco lepiej wypadły osoby słuchające piosenek miłosnych z sąsiednich krajów oraz piosenek w ich własnym języku. „Może to wynikać ze znajomego języka i tożsamości kulturowej”.

READ  Najnowsze zdjęcie, które przestraszyło naukowców! Wszyscy przygotujcie się

Autorzy odkryli jednak, że oceny słuchaczy były w większości dokładne i spójne, z wyjątkiem piosenek o miłości, których nie można było wytłumaczyć bliskością językową lub geograficzną piosenkarzy. Pokazuje, że u podstaw różnorodności muzycznej leżą uniwersalne zjawiska psychologiczne.

„Nasze umysły ewoluowały tak, aby słuchać muzyki. „Muzyka nie jest nowym wynalazkiem” – mówi Yurdam. „Jeśli jednak przestudiujemy tylko zachodni świat i piosenki zachodnich słuchaczy, możemy jedynie snuć przypuszczenia na temat zachodniego świata”. Takie wnioski nie obowiązują całej ludzkości.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *