USA ostrzegają przed „nadciągającą” rosyjską inwazją, gdy Blinken udaje się do ONZ

Czołgi podstawowe T-72B3 armii rosyjskiej biorą udział w ćwiczeniach wojskowych w St. Petersburg, Rosja 14 lutego 2022 r.

Ministerstwo Obrony Rosji | Agencja Anadolu | Obrazy Getty

WASZYNGTON – Sekretarz Stanu Antony Blinken wygłosi przemówienie przed Radą Bezpieczeństwa ONZ w czwartek rano, gdy kryzys na granicach Ukrainy osiąga kluczowy moment.

Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield powiedziała dziennikarzom w czwartek rano, że poprosiła Blinkena o wystąpienie na forum międzynarodowym przed jego planowaną podróżą wraz z wiceprezydentem Kamalą Harris na Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa.

„Naszym celem jest przekazanie powagi sytuacji. Dowodem na miejscu jest to, że Rosja zmierza w kierunku nieuchronnej inwazji. To kluczowy moment” – powiedział Thomas-Greenfield.

„Dlatego sekretarz Blinken przyjeżdża do Nowego Jorku, aby zasygnalizować nasze intensywne zaangażowanie w dyplomację, aby zaproponować i podkreślić drogę do deeskalacji. I aby wyjaśnić światu, że robimy wszystko, wszystko, co możemy zapobiec wojnie”. ona dodała.

Blinken ma przemawiać w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych o godzinie 10:00 czasu wschodniego.

Wydarzenia dyplomatyczne rozwinęły się, gdy Ukraina oskarżyła prorosyjskich separatystów o atakować wioskę blisko granicy.

Wyjazd Blinekna do ONZ kończy się, gdy sekretarz obrony Lloyd Austin podsumowuje dwudniowe spotkanie z ministrami obrony NATO w Brukseli.

Od miesięcy Stany Zjednoczone i ich zachodni sojusznicy obserwowali stały wzrost sił Kremla wzdłuż granicy Ukrainy z Rosją i Białorusią. Zwiększona obecność wojskowa naśladuje rosyjskie zasady postępowania przed nielegalną aneksją Krymu, półwyspu na Morzu Czarnym w 2014 r., która wywołała międzynarodowe oburzenie i nałożyła sankcje na Moskwę.

Kreml zaprzeczył, jakoby nadzwyczajne rozmieszczenie wojsk rosyjskich wyposażonych w zaawansowany sprzęt wojskowy wzdłuż granic Ukrainy szykowało inwazję.

Wcześniej w tym tygodniu, prezydencie Joe Biden powiedział, że Stany Zjednoczone są gotowe bronić członków NATO w obliczu nasilającego się kryzysu na granicy Ukrainy z Rosją.

READ  Powiadomiono o warunkach składania wniosków o bezpłatną pomoc telefoniczną, komputerową i internetową.

„Nie popełnij błędu, Stany Zjednoczone będą bronić każdego centymetra terytorium NATO z pełną siłą amerykańskiej potęgi. Atak na jeden kraj NATO jest atakiem na nas wszystkich” – powiedział Biden, przywołując zasadę kolektywnej obrony sojuszu znaną jako artykuł 5.

„Jeśli Rosja będzie postępować, zbierzemy świat”, powiedział Biden we wtorek po południu, dodając, że sojusznicy Waszyngtonu są gotowi nałożyć potężne sankcje, które „podważą zdolność Rosji do konkurowania gospodarczo i strategicznie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *