Ujawniono, z jakiego kalendarza korzysta „najstarszy komputer świata”.

Okazuje się, że mechanizm z Antykithiry był zgodny z kalendarzem księżycowym starożytnych Greków.

Odkryty w 1901 roku u wybrzeży wyspy Little Primrose (Antikythera) w Grecji, mechanizm z Antykithiry jest często nazywany „najstarszym komputerem świata”. Uważa się, że urządzenie to zostało opracowane około 2200 lat temu i służy do śledzenia ruchów Słońca, Księżyca i planet.

Mechanizm Antikythera wielkości pudełka po butach składa się z części zwanej „pierścieniem kalendarza”. Każdy dołek w tej sekcji odpowiada jednemu dniu, składającemu się na rok kalendarzowy.

Z drugiej strony, ponieważ zachowało się zaledwie kilka pierścieni, nie udało się odpowiedzieć na pytanie, ile pierścieni znajdowało się w mechanizmie, czyli ile dni minęło.

Ta sekcja zawiera punkty odniesienia na ten temat. (Pole powiązanych węzłów)

W badaniu przeprowadzonym w 2020 r. zbadano spód jednego z pękniętych pierścieni za pomocą promieni rentgenowskich i zasugerowano, że mechanizm zawiera łącznie od 347 do 367 otworów.

Jednakże, chociaż nie można w pełni poprzeć ustaleń, nie można ustalić, czy Mechanizm z Antykithiry służył jako kalendarz oparty na ruchach Słońca czy Księżyca. Kalendarze słoneczne mają 365 dni, a kalendarze księżycowe 354 dni.

W lipcowym numerze czasopisma naukowego Horological Journal Opublikowany W jednym artykule stwierdzono, że urządzenie działa według kalendarza księżycowego.

Naukowcy zastosowali metodę statystyczną do wykrywania fal grawitacyjnych występujących podczas takich zdarzeń, jak łączenie się czarnych dziur. Na podstawie tego dokładnego wzoru i lokalizacji istniejących pierścieni badacze doszli do wniosku, że zespół z Antykithiry mógł mieć 354–355 otworów.

Z tego powodu badacze sugerują, że mechanizm nie jest zgodny z 365-dniowym kalendarzem starożytnych Egipcjan, ale raczej z 354-dniowym kalendarzem księżycowym używanym wówczas przez Greków.

„Dzięki temu na nowo doceniłem mechanizm z Antykithiry oraz pracę i troskę greckich rzemieślników włożonych w jego wykonanie” – mówi Joseph Bailey z Uniwersytetu w Glasgow w Anglii, który jest współautorem badania.

Precyzyjne umiejscowienie otworów wymaga bardzo precyzyjnych technik pomiarowych i bardzo pewnej ręki przy otwieraniu pierścieni.

Poprzednie badania sugerowały, że dla twórców mechanizmu bardzo ważny był kalendarz księżycowy. Jednak nowe badanie znacznie zwiększa tę możliwość, mówi Bailey.

READ  Jedyną przyczyną wyższych temperatur są zmiany klimatyczne spowodowane działalnością człowieka

niezależny turecki, Space.com, Nauka bezpośredniaDziennik horologiczny

Redakcja: Büşra Ağaç

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *