Jedyną przyczyną wyższych temperatur są zmiany klimatyczne spowodowane działalnością człowieka

naukowcy, „Śmiertelna fala upałów w Afryce Zachodniej nie byłaby możliwa bez wywołanych działalnością człowieka zmian klimatycznych” On mówi.

W zeszłym miesiącu temperatura w Mali wzrosła powyżej 48 stopni, a jeden ze szpitali obwinia setki zgonów spowodowanych ekstremalnymi upałami.

badaczeMówi się, że działalność człowieka, taka jak spalanie paliw kopalnych, spowodowała wzrost temperatur nawet o 1,4 stopnia powyżej normy.

W oddzielnym badaniu dotyczącym suszy w Republice Południowej Afryki obarcza się winą El Niño, a nie zmiany klimatyczne.

Niektóre kraje regionu Sahelu i Afryki Zachodniej dotknęły falę upałów, która trwała od końca marca do początku kwietnia. Upał był najbardziej odczuwalny w południowej części Mali i Burkina Faso.

Szpital Gabriel Tour w stolicy Mali, Bamako, poinformował, że w pierwszych dniach kwietnia zmarły 102 osoby. Połowa zmarłych miała ponad 60 lat, a szpital stwierdził, że w wielu z tych zgonów rolę odegrała upał.

Naukowcy twierdzą, że ta pięciodniowa fala upałów ma charakter globalny 'Zmiana klimatuUważa, że ​​odgrywa to ważną rolę.

Zdjęcie: Pexels

Z nowej analizy przeprowadzonej przez naukowców wynika, że ​​wysokie temperatury w dzień i w nocy nie byłyby możliwe bez długoterminowego wykorzystywania na świecie węgla, ropy i gazu oraz innych działań, takich jak wylesianie.

Zmiany klimatyczne Temperatury w Mali i Burkina Faso są o 1,5 stopnia wyższe niż normalnie, a noce są nawet o 2 stopnie cieplejsze od średniej. Pięciodniowa temperatura w całym regionie wzrosła o 1,4 stopnia.

Kiswendsida Guigma jest klimatologiem w Centrum Klimatycznym Czerwonego Krzyża w Burkina Faso. „Dla niektórych 1,4–1,5 stopnia ocieplenia w wyniku fali upałów spowodowanej zmianami klimatycznymi nie wydaje się dużym wzrostem”. powiedział.

Chociaż ekstremalne fale upałów są nadal rzadkie w regionie, badacze spodziewają się, że będą one coraz częstsze w miarę ocieplania się klimatu.

Naukowcy twierdzą, że przy średniej globalnej temperaturze wyższej o 1,2 stopnia od poziomu przedindustrialnego takie zdarzenia w Mali mogą zdarzać się co 200 lat. Jeśli jednak globalna temperatura wzrośnie powyżej 2 stopni, co 20 lat będą pojawiać się silne fale upałów. To wydarzenie nosi odciski palców ludzkości.

READ  Najczęściej czytane powieści science fiction w 2024 r

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *